Nõuanded, seina soojustamiseks.

Siia saad panna (naljakaid/huvitavaid) linke, pilte, jutte jne. mida teistel oleks kah huvitav vaadata ning mis ei lähe otseselt teiste teemade alla...

Moderaator: Moded


joel
Postitusi: 1798
Liitunud: 06 Apr 2005, 18:52
Asukoht: Tartu
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 109 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas joel »

urmas66 kirjutas:

Ma olen Paroci toodete logistikaga olnud seotud 95-st aastast ja lasin oma majale ka arvutused teha Paroci inseneril, vastavalt soome normidele ja olen endale need asjad ikka väga selgeks teinud.Ma olen isiklikult käinud kõigis soome tehastes ja näinud kuidas midagi tehakse ja olen ka katseid näinud. Täna tegelen tööga seotult ka meie kinnisvara arenduses jõudumööda ja need numbrid mida ma soojustuse paksuseks võrdluses eri materjalide vahel enne välja käisin on ka päriselt nii.Ja kõik projekteerijad kasutavad just tootjate andmeid majadele soojustuse projekteerimisel,mitte ei uuri TTÜ või mõne muu ülikooli teadlaste artikleid.

Aga vaatame siis tootjate andmeid:
Paroc-i seinasoojustused
PAROC WAS 50: 0,034 W/mK
PAROC WAS 35: 0,033 W/mK

Paroci tööstuslik kivivillaplaat
PAROC Pro Slab 100: 0,043 W/mK

Paroci üldehituslik vill
PAROC eXtra: 0,036 W/mK

Võrdluseks ESTplasti peno:
EPS 60 FASSAAD: 0,040 W/mK
EPS 70 FASSAAD: 0,040 W/mK
EPS 100 FASSAAD: 0,037 W/mK

Ei paista küll kuskilt seda kolmekordset villa ja peno soojapidavuse erinevust välja.



Joel
Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas mx77 »

will111 kirjutas:

Ei kulla mees, mina ei väida midagi. Mine aga ehita rahus edasi ja pane aurutõket kõikjale, kuhu võimalik ning võimatu. Ja Urmasega tehke õhtul grilli, võtke koos õlut ja naerge kuidas ikka foorumis on igasuguseid lolle koos, pärast lugege kuskilt tootja kodulehelt mõnda u-arvu näitajat magusaks peale, cheers!

Mitu maja sa ehitanud või projekteerinud oled?

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

joel kirjutas:
urmas66 kirjutas:

Ma olen Paroci toodete logistikaga olnud seotud 95-st aastast ja lasin oma majale ka arvutused teha Paroci inseneril, vastavalt soome normidele ja olen endale need asjad ikka väga selgeks teinud.Ma olen isiklikult käinud kõigis soome tehastes ja näinud kuidas midagi tehakse ja olen ka katseid näinud. Täna tegelen tööga seotult ka meie kinnisvara arenduses jõudumööda ja need numbrid mida ma soojustuse paksuseks võrdluses eri materjalide vahel enne välja käisin on ka päriselt nii.Ja kõik projekteerijad kasutavad just tootjate andmeid majadele soojustuse projekteerimisel,mitte ei uuri TTÜ või mõne muu ülikooli teadlaste artikleid.

Aga vaatame siis tootjate andmeid:
Paroc-i seinasoojustused
PAROC WAS 50: 0,034 W/mK
PAROC WAS 35: 0,033 W/mK

Paroci tööstuslik kivivillaplaat
PAROC Pro Slab 100: 0,043 W/mK

Paroci üldehituslik vill
PAROC eXtra: 0,036 W/mK

Võrdluseks ESTplasti peno:
EPS 60 FASSAAD: 0,040 W/mK
EPS 70 FASSAAD: 0,040 W/mK
EPS 100 FASSAAD: 0,037 W/mK

Ei paista küll kuskilt seda kolmekordset villa ja peno soojapidavuse erinevust välja.

Soojus juhtivuse numbrid sul siin ainult,aga seinas vaadatakse selliseid asju nagu soojuspüsivus(kõige olulisem) ja õhuläbilaskvus ka.Need kokku teevad komplekti,mille järgi selgub mida kuhugile kannatab panna mida mida mitte.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas will111 »

Väga kena demagoogia, äkki nüüd selgitad siis ka täpselt ära, mismoodi ja miks need "kõige olulisemad" asjad täpselt selle komplekti kokku teevad. Ja kuna sa paistad olevat elukutseline proff sellel alal, kes 30 või mis iganes arv aastat soojustusega tegelenud siis kindlasti oskad kirja panna ka konkreetsed valemid selle komplekti jaoks. VÕi oota, sina olid see tüüp, kes ütles, et päriselus asjad füüsikavalemite järgi ei toimi ning ttü on bullshit (ehk siis kõrgharidus on lollidele ja kõrgharidusega inimesed on lollid)...noh pole hullu, jääme siis vist sinu sõnu uskuma :D :D :D

Valemeid sa ei kirjuta ja need sind ei huvita, aga kas soojuspüsivuse definitsiooni oskad kirja panna ja selle olulisust seina soojustamisel oma sõnadega selgitada? Õhuläbilaskvuse kohta sama küsimus. Muidugi...ega ma tegelikult ei eelda, et siit mingeid reaalseid vastuseid tuleb, ikka tooja kodulehele targaks saama, eksju?!

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

will111 kirjutas:

Väga kena demagoogia, äkki nüüd selgitad siis ka täpselt ära, mismoodi ja miks need "kõige olulisemad" asjad täpselt selle komplekti kokku teevad. Ja kuna sa paistad olevat elukutseline proff sellel alal, kes 30 või mis iganes arv aastat soojustusega tegelenud siis kindlasti oskad kirja panna ka konkreetsed valemid selle komplekti jaoks. VÕi oota, sina olid see tüüp, kes ütles, et päriselus asjad füüsikavalemite järgi ei toimi ning ttü on bullshit (ehk siis kõrgharidus on lollidele ja kõrgharidusega inimesed on lollid)...noh pole hullu, jääme siis vist sinu sõnu uskuma :D :D :D

Valemeid sa ei kirjuta ja need sind ei huvita, aga kas soojuspüsivuse definitsiooni oskad kirja panna ja selle olulisust seina soojustamisel oma sõnadega selgitada? Õhuläbilaskvuse kohta sama küsimus. Muidugi...ega ma tegelikult ei eelda, et siit mingeid reaalseid vastuseid tuleb, ikka tooja kodulehele targaks saama, eksju?!

Ise ka aru said,mida siin kokku kribasid :mrgreen: No ei õnnestu googeldades seina soojaks saada,selle oled kindlalt ära tõestanud.Ma juba eespool kirjutasin,et ei hakka sel teemal sinuga vaidlema.Keegi pole öelnud midagi kõrgharidusest jne,mida sa siin kribad.Sa oled super demagoog ja valmis igal alal vaidlema,aga kuidagi ei tule see asi sul välja.See pole esimene teema,kus vaidled ainult vaidlemise pärast,mitte et asja selgust saada.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Oleks mode, siis laseks teema lukku panna. Aga tegelikult on nii, et praegu on willil 100% õigus ja neil kes vastu vaidlevad ei ole mitte. Ühegi materjali omadused ei muutu sellest paremaks kui neisse rohkem uskuda :-)
Ja ei olegi vahet, kas kasutada soojustusena peno, kivi- klaas- või tselluvilla - kõik taandub alati ja ainult kihi paksusele ja materjali soojusjuhtivusele. Kus millist/ mida kasutada on inseneri ülesanne. Eespool välja toodud tulekindlus ja niiskuse difusioon konstruktsioonides on kindlasti oluline kaalumiskoht materjali valikul, samuti, kas konstruktsioon peab jääma väga jäik või võib selles lubada deformatsioone.

urmas66 kirjutas:

Soojus juhtivuse numbrid sul siin ainult,aga seinas vaadatakse selliseid asju nagu soojuspüsivus(kõige olulisem) ja õhuläbilaskvus ka.Need kokku teevad komplekti,mille järgi selgub mida kuhugile kannatab panna mida mida mitte.

Praegu ei ole tegu vaidlusega, kus paremini argumenteerija peale jääb vaid elementaarse soojustehnika tundmine. Ja kui jõutakse selleni, et ise termineid välja hakatakse mõtlema, siis tuleks aeg maha võtta ja natuke kusagil häbeneda :mrgreen:
Sügav lugupidamine kõigi TTU lõpetajate suhtes, jätkuvalt on näha et eesti teised koolid sinna lähedale ei küüni.

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA

will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas will111 »

Ma olin juba jutu valmis kirjutanud, aga Maaksi posti peale otsustasin selle ära kustutada ja asja sinnapaika jätta. Kahju lihtsalt, et teema lugejatel/selguse otsijatel tuleb jälle niipalju jama läbi lugeda ja siis üritada selle põhjal õiget otsust langetada, et keda nüüd peaks uskuma või mitte uskuma. Nii palju ütlen omalt poolt lõpetuseks, et ei mind, kedagi teist ega kolmandat kuskil internetis kokkuvõttes pimesi ja 100% uskuda või usaldada pole kunagi see kõige õigem idee. Võimalusel tuleks püüda asjast ka ise aru saada, vähemalt mingi maani...see teeb tihtipeale omakorda jällegi lihtsamaks ka internetis targa ja mitte nii targa jutu eristamise :)

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Maaks kirjutas:

Oleks mode, siis laseks teema lukku panna. Aga tegelikult on nii, et praegu on willil 100% õigus ja neil kes vastu vaidlevad ei ole mitte. Ühegi materjali omadused ei muutu sellest paremaks kui neisse rohkem uskuda :-)
Ja ei olegi vahet, kas kasutada soojustusena peno, kivi- klaas- või tselluvilla - kõik taandub alati ja ainult kihi paksusele ja materjali soojusjuhtivusele. Kus millist/ mida kasutada on inseneri ülesanne. Eespool välja toodud tulekindlus ja niiskuse difusioon konstruktsioonides on kindlasti oluline kaalumiskoht materjali valikul, samuti, kas konstruktsioon peab jääma väga jäik või võib selles lubada deformatsioone.

urmas66 kirjutas:

Soojus juhtivuse numbrid sul siin ainult,aga seinas vaadatakse selliseid asju nagu soojuspüsivus(kõige olulisem) ja õhuläbilaskvus ka.Need kokku teevad komplekti,mille järgi selgub mida kuhugile kannatab panna mida mida mitte.

Praegu ei ole tegu vaidlusega, kus paremini argumenteerija peale jääb vaid elementaarse soojustehnika tundmine. Ja kui jõutakse selleni, et ise termineid välja hakatakse mõtlema, siis tuleks aeg maha võtta ja natuke kusagil häbeneda :mrgreen:
Sügav lugupidamine kõigi TTU lõpetajate suhtes, jätkuvalt on näha et eesti teised koolid sinna lähedale ei küüni.

Siin all ühe toote kohta info, loe kui viitsid ja kui ei, siis ega mul sellest küll kergem ega raskem ei hakka.
Milliseid termineid mina välja mõtlesin? Ma väitsin ,et kasutades tavalist pehmet kivivilla versus kinnise pooriga mingit EPS laadset toodet on soojustuse paksuse vahe umbes kolm korda.Kui see nii ei ole,siis palun kriba paar rida siia,et kuidas siis päriselt on.
Siin lingil olevast saab ka oskamatu välja lugeda,et isegi sama materjali erineval moel kasutades on ka erinevused seina soojapüsivuses.Sama võib ka lugeda näiteks Kingspani kodukalt või isoveri või mis iganes tootja kodukal on kõik see sama lahti kirjutatud.

http://www.paroc.ee/lahendused-ja-toote ... iga-seinad

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Teema algatajle soovitasin juba ammu kedagi pädevat kohale kutsuda ja siis otsused teha,siin seda teha ei saa,sest me ei tea mida teha vaja.Pelgalt soovitusi soojustamiseks anda on võimatu,kui pole isegi näinud mida soojustada.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

wicked
Postitusi: 319
Liitunud: 27 Veebr 2004, 10:41
Tsikkel: Bastard
Asukoht: tln
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 21 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas wicked »

300% loetletud materjalide vahe pole. Pigem siiski 30%
Miks keegi pole teema algatajale näiteks RKL31 välja pakkunud? See toimib keskmisest tavavillast 300% paremini. Lisaks akustilised omadused ning tulekindlus...võrreldes SPU ja EPS-iga...


morse
Postitusi: 1378
Liitunud: 13 Veebr 2017, 10:30
Tsikkel: 690 Enduro R, Jawa 634, DR Big
Tänanud: 268 korda
Tänatud: 213 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas morse »

Kuna ise pean varsti vastavad otsused vastu võtma, siis pakkus teema huvi. Vanast ajast on ka endale meelde jäänud, et peno puhul on samaväärse tulemuse saavutamiseks vaja oluliselt väiksemat kihti, kui villa puhul.

Tegin nii nagu Urmas soovitas ja lugesin tootjate kodulehti. Reiden plaat ja Paroc.

Tuli välja, et Will'il oli õigus...
Päriselt!

Edit: postitasin telefonist ja ei pannud tähelegi, et ma polnud oma "avastusega" sugugi esimeste seas :bsmile:

Edit 2: Nüüd arvuti tagant saan paar asja lisada, et põhjendada, miks üldse sõna võtsin:

urmas66 kirjutas:

Pressitud kivivill 100mm võrdub umbes 30mm styrofoam tootega.Need nii puusalt lastud numbrid,aga suurusjärk on selline.

urmas66 kirjutas:

Soojus juhtivuse numbrid sul siin ainult,aga seinas vaadatakse selliseid asju nagu soojuspüsivus(kõige olulisem) ja õhuläbilaskvus ka.Need kokku teevad komplekti,mille järgi selgub mida kuhugile kannatab panna mida mida mitte.

Lihtsa seinakonstruktsiooni U-arvu kalkulaatoriga sain lausa vastupidised tulemused (üllatav, kuna nagu ülal juba kirjutan, siis mällu on talletunud, justkui EPS peaks olema kõvasti tegijam kui misiganes vill, rääkimata Styrost):

150mm pressitud kivivilla plaadiga soojustatud sein + 50mm kivivillast tuuletõke. U-arv on 0.15

150mm pressitud kivivilla plaat + 50mm kivivillast tuuletõke
150mm pressitud kivivilla plaat + 50mm kivivillast tuuletõke
columbia 150vill 50 tuuletõke.PNG (7.83 KiB) Vaadatud 4496 korda

150mm pressitud soodsama kivivilla plaadiga soojustatud sein + 50mm soodsam kivivillast tuuletõke. U-arv on 0.16

150mm pressitud kivivilla plaat + 50mm kivivillast tuuletõke. SOODSAMAD materjalid
150mm pressitud kivivilla plaat + 50mm kivivillast tuuletõke. SOODSAMAD materjalid
columbia 150vill 50 tuuletõke soodsam.PNG (7.71 KiB) Vaadatud 4496 korda

200mm Styrofoam soojustusega sein. U-arv on 0.16

200mm styrofoam
200mm styrofoam
columbia 200styro.PNG (7.18 KiB) Vaadatud 4496 korda

200mm EPS60 Fassaad soojustusega sein. U-arv on 0.18

200mm EPS60 Fassaad
200mm EPS60 Fassaad
columbia 200EPS.PNG (6.95 KiB) Vaadatud 4496 korda

PS! Kui villa vahele tuleks laudise jaoks panna 50x150mm prussid, siis oleks U-arv veits kehvem, kuid antud kalkulaator seda väga lihtsalt arvutada ei võimaldanud.
PPS!

urmas66 kirjutas:

Parim oleks keegi kohapeale tuua ja siis otsustada,mis ja kuidas.

Nõustun 110%
Me võime siin lõpmatuseni vaielda teemal, millist soojustusmaterjali saab korrektses konstruktsioonis sama tulemuse jaoks õhemas kihis kasutada, kuid teemaalgataja lähteülesanne on juba alguses sellesmõttes vigane, et leides vastuse (mis nagu selgub on SPU PIR-soojustusplaadid), ei ole probleem kaugeltki lahendatud. Vastupidi! Lihtsalt niisama ei saa seina ühtegi kihti laduda, isegi kui see on ainult 6m2.

Link kalkulaatorile: http://www.vuuk.ee/u-arv.php

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas mx77 »

urmas66 kirjutas:

[

Siin all ühe toote kohta info, loe kui viitsid ja kui ei, siis ega mul sellest küll kergem ega raskem ei hakka.
Milliseid termineid mina välja mõtlesin? Ma väitsin ,et kasutades tavalist pehmet kivivilla versus kinnise pooriga mingit EPS laadset toodet on soojustuse paksuse vahe umbes kolm korda.Kui see nii ei ole,siis palun kriba paar rida siia,et kuidas siis päriselt on.
Siin lingil olevast saab ka oskamatu välja lugeda,et isegi sama materjali erineval moel kasutades on ka erinevused seina soojapüsivuses.Sama võib ka lugeda näiteks Kingspani kodukalt või isoveri või mis iganes tootja kodukal on kõik see sama lahti kirjutatud.

http://www.paroc.ee/lahendused-ja-toote ... iga-seinad

Ära palun rohkem kirjuta, sa ei jaga ikka üldse matsu. Kolm korda, IRW
Ja palun defineeri seina soojuspüsivus, ja mis ühikutes seda väljendatakse.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

mx77 kirjutas:
urmas66 kirjutas:

[
Ja palun defineeri seina soojuspüsivus, ja mis ühikutes seda väljendatakse.

Mul pole teemasse tõesti midagi lisada,aga selle kohta loe ise.On nii Paroci ja oli ka Kingspani lehel tabel.Peab küll pdf-s alla laadima.

Teed lahti toote lehe ja seal on kaks valikut Üldine ja Omadused.Avad lehe Omadused ja siis sealt saad vaadata.
http://www.paroc.ee/lahendused-ja-toote ... roc-extra-
Soojustundlikus
Omadus Väärtus Vastavalt
Soojuspüsivus(Isover kasutab samas kohas sõna sooja takistus) Vaata manust(avad lingi ja laed alla) EN 13162:2012 + A1:2015
Soojusjuhtivus λD 0,036 W/mK EN 13162:2012 + A1:2015
Paksuse lubatud piirhälve, T T2 EN 13162:2012 + A1:2015 (EN 823)

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Urmas ära tõesti rohkem kirjuta, kui su teadmised piirduvad tootja kodulehtedel oleva infoga.
See sinu poolt väga tähtsaks liigitataud müstiline soojuspüsivus ei ole midagi muud, kui isolatsiooni paksus/soosjusjuhtivus :wack:. Mis on kõigil sama paksusega ja sama soosjusjuhtivusega materjalidel sama.

Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2011
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas bitter »

Ivoonu kirjutas:

Vahepeal, kui jagelemisest aega jääb, siis küsimus: kas vill kaetakse ka ülevalt, tuulekasti sisse jääv osa, tuuletõkkega?

Kindlasti. Seina- ja katuse soojustus peaks moodustama tervikliku "kasuka" ja selle välimine kiht on terviklik tuuletõke. Tuulekast tehakse tavaliselt tuulduvana (et tuulekasti laudis peale tuult-vihma ära kuivaks, et katuse tuulutus töötaks jne). Tuultpidav tuulekast ei ole hea mõte.

Kasutaja avatar

Teema algataja
xin
Postitusi: 62
Liitunud: 04 Aug 2010, 11:45
Tsikkel: xt660x
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 9 korda
Kontakt:

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas xin »

Tänud kõikidele panustajatele. Täitsa hariv lugemine ja meelelahutus. Tundub, et siit saavad kaaskannatajad tarkust juurde. Pean veel paljude linkide taga olevat juttu mõttega läbi lugema.
Pean siin ka natuke selgitama. Pole küll ehitusinimene kuid loodan, et suudan enda hetke olukorrast parema ülevaate anda.

Mul on tegemist 25aasta tagasi ehitatud puitsõrestik majaga, mis renoveeriti 9 aastat tagasi, mille üks köögisein on külm (tehti halb töö).
Nii palju kui ma seina lahti kakkunud olen, siis koosneb järgnevatest kihtidest (seest-välja):
1) kips
2) vill
3) jõupaber
4) puit
5) sinine tuuletõke papp
6) puit fassaad
Soov on seina külmapunkt kandevkonstruktioonist natuke välja poole viia, lootes, et soojapidavus selle arvelt paraneb. Hetkel jääb mulje, et mul pole vahet mida ma sinna topin. Ma pole kindel, et kui asendan tuuletõke SPU'ga, kas on ikka hea mõte või mitte, seoses niiskuse liikummisega jms.

:oops:

Kiisu 600, Suksu 1000, Örr 660
Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Kipsi alla pead kindlasti aurutõkke panema, muidu määnduvad su puitkonstruktsioonid kiiresti ära ja ka igasugune vamm hakkab seal elama.

Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

mis puit? nr4?

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."

will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas will111 »

1) kips
2) vill
3) jõupaber
4) puit
5) sinine tuuletõke papp
6) puit fassaad

1)kips
2) mingi vaheliist
3)aurutõke (köögis ilmselt mõistlik) või miski muu õhu liikumist takistav õhuke materjal
4)vill (ilmselt mõistlik oleks siis juba olemasolev asendada - vill tuleb kindlasti tihedalt ja korrektselt paigaldada
5) tuuletõke (ükskõik mis värvi) - tuuletõke tuleb KINDLASTI!!! paigaldada korralikult tihendatult, igast küljest. Mina kasutan selleks näiteks http://www.makroflex.ee/et/tooted/herme ... aa105.html
6) vaheliist (tuulutusvahe)
7) laudis


Lembit
Postitusi: 219
Liitunud: 15 Veebr 2017, 13:43
Tsikkel: Honda XR
Tänanud: 13 korda
Tänatud: 83 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas Lembit »

Otsi internetist sellise nimega nagu "Alar Piirfeld".
Mõningase otsimise peale peaksid leidma mingi ca 30 leheküljelise pdf dokumendi (võis ka pikem olla, 5 minutise otsimisega leidsin ainult surnud linke), kus on lahti räägitud kõik piirete "hingamise" ja soojuspidavuse tagune teooria koos korrektsete valemite ja arvutuspõhimõtetega. Pole päris kolmanda klassi materjal, aga täiesti arusaadav.
Peale sellest arusaamist oled võimeline ise hindama, mida sinu konkreetsete tingimuste jaoks vaja on ja võid igasugu foorumivoodoo ja keskmiste küprokimeeste "nii on alati tehtud" soovitused kuulamata jätta.


morse
Postitusi: 1378
Liitunud: 13 Veebr 2017, 10:30
Tsikkel: 690 Enduro R, Jawa 634, DR Big
Tänanud: 268 korda
Tänatud: 213 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas morse »

urmas66 kirjutas:

Mul pole teemasse tõesti midagi lisada

Tegin täna konstruktoriga pika arutelu (olime just selles faasis, et välisseina soojustus tuli paika panna). Urmase info oli minu hinnangul lihtsalt aegunud ja natuke ka ülepaisutatud. Konstruktori sõnul seisneb üldine arusaam sellest, et peno saab sama tulemuse tarbeks olla õhem, kui vill, selles et vanasti see oligi nii. Väidetavalt on villad aastate jooksul kõvasti arenenud.

xin kirjutas:

Soov on seina külmapunkt kandevkonstruktioonist natuke välja poole viia, lootes, et soojapidavus selle arvelt paraneb. Hetkel jääb mulje, et mul pole vahet mida ma sinna topin. Ma pole kindel, et kui asendan tuuletõke SPU'ga, kas on ikka hea mõte või mitte, seoses niiskuse liikummisega jms.
:oops:

Kindlasti on oht, et SPU sinna peale pannes rikud niigi poolikult ehitatud lahenduse päris ära. Kui siiani niiskus kondenseerus seina sisse ja hingas sealt jõudumööda välja, siis pärast SPU lisamist ei saa ta sealt enam üldse välja...

Iseenesest on ju lihtne ja soodne karkassmaja nii ehitatud, et soojustus on kandevkonstruktsiooni vahel ja seega loomulikult ka nullpunkt. Et miks sa teda kindlasti välja tahad saada?

Kas loogilisem ei oleks üritada olemasolevat lahendust uuesti ja paremini teha? Saan aru, et soov on toimetada ainult väljaspool ja toas kipsi mitte lahti kiskuda? Kuna aurutõket ei ole, siis on kogu olukord üsna keeruline ja minu arvates oleks õigem siiski konstruktor kaasata.

Kui foorumist tarkust otsima tulid, siis anname täie rauaga ja targutame, eksole. Minu arvates :mrgreen: peaksid lähtuma kahest põhimõttest:

1.Lõpptulemus peaks olema selline, et kihid on valitud seest poolt väljapoole nii, et niiskus hingab soojustusest välja - sisuliselt auru mitteläbilaskvast rohkem läbilaskvani k.a. vertikaalselt toimivad tuulutusvahed õiges kohas (s.h. on oluline muidugi ka see, et liiga palju niiskust ei tohiks eluruumidest soojustusse üldse sattuda - kuid sinu olukorras on seda juba väga keeruline korraldada - aurutõket pole ju paigaldatud...).

  1. Ehitamise kuluks ei tohiks pidada ainult ehitusmaterjali jmt. Projekteerimine on täiesti normaalne ehitamise osa. Ma ei ütle, et eramaja jaoks on vaja tööprojekti, kus naelte samm ära näidatud. Ma mõtlen lihtsalt, et üks konsultatsioon, mis lõpeb konstruktsioonijoonisega ei maksa kogu projekti mahtu vaadates kuigi palju. Otsi konstruktor, keda keegi julgeb soovitada ja kutsu ta külla.

Edu!

Kasutaja avatar

Kalts
Postitusi: 334
Liitunud: 10 Sept 2008, 23:49
Tsikkel: TDM900, CRF250L
Asukoht: Viljandi
Tänanud: 23 korda
Tänatud: 7 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas Kalts »

Ivoonu kirjutas:

Vahepeal, kui jagelemisest aega jääb, siis küsimus: kas vill kaetakse ka ülevalt, tuulekasti sisse jääv osa, tuuletõkkega?

Vill peab soojustusmaterjalina kasutades olema igalt poolt tuulekindlalt kaetud. Kui laotad lae peale võib katta tuulekindla kangaga mis laseb auru läbi.

--
Vallo

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

morse kirjutas:
urmas66 kirjutas:

Mul pole teemasse tõesti midagi lisada

Tegin täna konstruktoriga pika arutelu (olime just selles faasis, et välisseina soojustus tuli paika panna). Urmase info oli minu hinnangul lihtsalt aegunud ja natuke ka ülepaisutatud. Konstruktori sõnul seisneb üldine arusaam sellest, et peno saab sama tulemuse tarbeks olla õhem, kui vill, selles et vanasti see oligi nii. Väidetavalt on villad aastate jooksul kõvasti arenenud.

Ma kirjutasin selge sõnaga,et PEHME VILL(kõigetavalisem plaat või rull vill) ja loomulikult mida kõvem vill seda suurem soojapidavus,aga raskem olemas olevas, selleks mitte mõeldud konstruktsioonis, paigaldada ja tuulekindlaks teha.Midagi ei ole aegunud vaid tuleb lugeda kogu tekst mõttega läbi.Pehme villaga saad väga hea tulemuse,kui seinas on ruumi.Soome normide järgi(meie standard natuke leebem vist oli 200mm) peab soojustuse paksus olema vähemalt 350mm.Sama tulemuse saab ka 100mm pressitud villaga,mis kaetud vastava tuuletõkkega.Ja veel õhema muu kinnise pooriga tootega.

Tuulekasti jääva seina soojustuse katmine ülevalt tuuletõkkega ei ole vajalik,kui soojustus on kõva pressitud vill ja ulatub seina peal kõrgemale kui lae konstruktsioon.Seda võib teha ,aga pole mingit vajadust sellega tegeleda.Kui on 350mm pehmet villa siis on mõistlik katta,sest pehmes villas on õhuliikuvus suur.
Lae peale üldiselt ei panda tuuletõket.Eriti ei ole soovitav seda teha puhutud villa peale,mis on hea ja mugav lae peal kasutada.Laes peaks olema villa all paber,mis teeb selle sama töö ära.Puhutud villa seest kuivab ka sinna sattunud vesi kiirelt ära,kui pole kaetud.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Villa ettenähtust rohkem kokku pressides ei saavutata mitte midagi muud kui et suuremat villa kulu :-)
Näide (aga sa võid tuua enda "näite" kui leiad): Paroc ProSlab180 180 kg/m³, λ50 0,042W/mK vs ProSlab80 80 kg/m³, λ50 0,043W/mK. Vahe soojapidavuses 2,3% aga mitte 30 nagu väidad. Sul on (valemis) jätkuvalt viga sees :mrgreen:

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas mx77 »

urmas66 kirjutas:

[Soome normide järgi(meie standard natuke leebem vist oli 200mm) peab soojustuse paksus olema vähemalt 350mm.Sama tulemuse saab ka 100mm pressitud villaga,mis kaetud vastava tuuletõkkega.Ja veel õhema muu kinnise pooriga tootega.

Wow, mida siit kõike võib lugeda :wack:
Ah et kokku pressitud vill soojustab sama hästi kui kohev vill??? WTF?

Tao endale pea sisse, et vill/peno ei soojusta seal mitte midagi. Soojustab õhk või õhuvahe tegelikult. Vill või muu materjal on selles õhuvahes selleks, et õhk ei hakkaks temperatuurierinevuste tõttu liikuma ja ei tekiks konvektsioonsoojuskadu. Parim soojusisolatsioon oleks vaakum, aga seda on raske saavutada ja veel raskem hoida.


will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas will111 »

Minumeelest kõige parem on ikka see kuidas "soome normide" järgi sunnitakse seal inimesi paigaldama soojustust paksusega vähemalt 350mm (seina) :D :D :D pärast inspektor käib mõõtmes ka tollipulgaga, et noh kas sai ikka 350mm, kui tuleb 2 millimeetrit vähem siis tuleb maja maha lammutada või trahvi maksta. Et sellist kulda kirjutada tõsise näoga, no selle eest peaks juba auhindu jagama hakkama.
Ema mul ehitas soomes maja, just eelmine aasta sai valmis...saadan sind tema juurde "soome normide" konsultatsioonile äkki?
Urmas, millal saabub see moment kui sa enese lolliks tegemise lõpetad või mis peab selleks juhtuma? Kas nii vanad mehed tõesti enam põhimõtteliselt ei tunnista mitte kunagi oma eksimust ja lähevad oma tarkustega hauda välja. Kurb värk ausalt öeldes...aga vähemalt sinu väited on läinud nii absurdseks, et isegi võhikud ilmselt enam ei kahtle nende mittekehtivuses. Ja jumala eest, kui veel midagi ehitama peaksid kunagi siis ära seekord enne seina paigaldamist oma villapakke teerulliga võimalikult tihedaks sõida :S Ütleme nii, et seda võib teha, aga pole mingit vajadust sellega tegeleda

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas mx77 »

will, keegi ei käi mõõtmas, aga kui projektis pole seda ette nähtud, siis ei saa ehitusluba kah.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

mx77 kirjutas:
urmas66 kirjutas:

[Soome normide järgi(meie standard natuke leebem vist oli 200mm) peab soojustuse paksus olema vähemalt 350mm.Sama tulemuse saab ka 100mm pressitud villaga,mis kaetud vastava tuuletõkkega.Ja veel õhema muu kinnise pooriga tootega.

Wow, mida siit kõike võib lugeda :wack:
Ah et kokku pressitud vill soojustab sama hästi kui kohev vill??? WTF?

Tao endale pea sisse, et vill/peno ei soojusta seal mitte midagi. Soojustab õhk või õhuvahe tegelikult. Vill või muu materjal on selles õhuvahes selleks, et õhk ei hakkaks temperatuurierinevuste tõttu liikuma ja ei tekiks konvektsioonsoojuskadu. Parim soojusisolatsioon oleks vaakum, aga seda on raske saavutada ja veel raskem hoida.

Ei no vaakumi ja teooria kohapealt on sul õigus,aga praktilised teadmised on 0 ehk nii hea pärl,et anna olla :D

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

mx77 kirjutas:

will, keegi ei käi mõõtmas, aga kui projektis pole seda ette nähtud, siis ei saa ehitusluba kah.

Üks asi on projekt,mis eestis üldjuhul inseneri joonisteni eramaja puhul ei jõua,sest see maksab.Meil saab ehitusloa kätte eelprojekti alusel,kus kõik materjalid mis kuskil on, on ainult kirjelduse tasemel ja enamat ei nõuta.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

AzA
Mode
Postitusi: 1674
Liitunud: 19 Juul 2004, 15:22
Tsikkel: Kawaspa
Asukoht: Pärnu
Tänanud: 435 korda
Tänatud: 127 korda

Re: Nõuanded, seina soojustamiseks.

Lugemata postitus Postitas AzA »

will111 kirjutas:

ja seda siis väga korralike akende puhul, kahekordne pakett jne. kui nüüd sellest lähtuda siis võiks järjekorra isegi nii keerata, et kõigepealt aknad/uksed, siis lagi ja alles peale seda seinad. trikk on muidugi selles, et kui aknad on väga õigesti paigutatud siis päike aitab sedakaudu ka osa kadunud soojast sisse tagasi tuua...samas, kui palju meil nendel külmadel ja niisketel aastaaegadel seda päikest siin eestis on :D

Njep, täiesti nõus. Tegin korteri, järgmise juba ostsin uue ... seejärel lapsepõlvekodu kaelas ja nüüd .... ostsin iseendale maja.
Ette läheb ilma pikema jututa 3-ne pakett, kaks sisemist selektiivsed, isegi sauna ja kemmergusse.
Aga asi on nii ehk naa tasakaalus, kett on nii tugev, kui kõige nõrgem lüli.
Igal juhul on korralik tuule - ja aurutõkkega katus + laele 40+ villa vms midaiganes kaugelt arukam rahakulutus, kui misiganes üübermaterjale seina toppida, eeldusel, et sein muidugi koosneb millestki enamast kui kipsplaadist ja tapeedist.
Mul on püstpalk kuut, toppisin palkide vahele julge pagassitäie takku ja ei kurda ... isegi tuuletõket pole, silikaatvooder väljas.
Silikaat maha, roov, tuulekas, horisontaal ja vertikaalroov ning vooder hind vs üüberaknad ja kogu 300m2 katuse tuuletõke .... valik oleks igaühe oma teha .... mina hakkasin akna, tuuletõkke ja villapoe kliendiks.
Täiesti kühvel miuke see peldik välja näeb ... enne ehitan mancave'i kusila kui hakkan mingit pur vahtu puristama seintesse, sealt soojakadu on heal juhul 10-20% ... seda enne akende ja katuse tegemist ... nüüd muidugi teine lugu :mrgreen:

Aga mulle meeldib.
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Ajaviiteks...”