Priimused motomatkaks

Motomatk on see, kui laed mootorrtta varustust täis ja lähed ümbermaailmareisile. Või siis Võrusse. Kui plaanid motomatka ja otsid infot või kaaslast. Just tulid pikemalt tripilt ja soovid oma ägedast matkast mootorratta sadulas muljeid jagada.

Moderaator: Moded


Teema algataja
ats30
Postitusi: 612
Liitunud: 11 Juul 2008, 21:05
Tsikkel: KTM 990 Adventure
Tänanud: 151 korda
Tänatud: 73 korda

Priimused motomatkaks

Lugemata postitus Postitas ats30 »

ranel kirjutas:
ats30 kirjutas:

Kui 3kg lisamassi rattal mingit rolli ei mängiks siis ma ei valiks siin midagi.

No sellest ma ei saagi aru, tegemist on ju matkarattaga, mitte rinkarattaga/võistlusrattaga. Käivitusvoolu osas, kui ratas korras, siis on masin ju nagunii poole pöörde pill? :roll:

Ma olen elektrirattaga ning muude elektroonikaga seoses küllalt mässanud liitiumakudega. Lihtsalt mul on väga raske mõista, miks tahta iga hinna eest seda peale rattale, mis läheb kuhugi pärapõrgusse sõitma. Pliiaku hoiatab väga kaua enne ette igasugu jamade eest, liitium aga on plaks ja ongi kõik.

Ranel, see on seesama asi miks väga paljud motomatkajad ei saa aru miks osad tassivad kaasas haisvat bensiinipriimust. On ju olemas väga head ja lihtsa kasutusega gaasipriimused. Või siis miks tassida kaasas telki kui igal pool on motellid/hotellid/kämpingud jne. Või miks sõita Venemaal või Aafrikas olematutel teedel kui Euroopas on nii palju ilusaid ja siledaid asfaltteid kus ratta kaalul ei ole mingit tähtsust. Ja üldse, miks soetada maastiku/kruusavõimekusega ratast kui saab sõita Goldwingi või GS-iga igal aastal Grossglockner Roadi mööda küll sinna, küll tagasi.

Vajadused ja eelistused on erinevad. Vahel pole priimuse gaasi saada või ei mahu suur balloon kaasa, vahel on ratta mülkast välja sikutamisel iga gramm oluline, vahel ei ole mitme päevateekonna raadiuses öömaja jne.

See et korras ratas on poole pöörde pill räägibki siinkohal pigem Li aku kasuks. Aga mingil hetkel ei pruugi ratas ju nii korras olla kui kodust välja sõites oli :bsmile:

Viimati muutis ats30, 19 Veebr 2017, 15:52, muudetud 1 kord kokku.


Oleks ma tark, ma oleks vait.
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3123
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas ranel »

Pliiaku ongi nagu see haisev bensiinipriimus ... Liitiumaku aga fancy gaasipriimus.

PS! Kui jutt juba bensiinipriimuste peale läks, siis kui tead, kust saaks odava hinna eest head bensiinipriimust, siis võid siia teemasse julgelt teada anda.

http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

desmorado
Postitusi: 104
Liitunud: 09 Dets 2007, 16:40
Tsikkel: M900 & LC8 Adventure
Tänatud: 10 korda

Re: KTM 990 ADV ettevalmistamine pikemaks sõiduks

Lugemata postitus Postitas desmorado »

ranel kirjutas:

PS! Kui jutt juba bensiinipriimuste peale läks, siis kui tead, kust saaks odava hinna eest head bensiinipriimust, siis võid siia teemasse julgelt teada anda.

https://goo.gl/4ArIQ9

Gas-burner-font-b-stove-b-font-heaters-for-font-b-tents-b-font-font-b.jpg

Teema algataja
ats30
Postitusi: 612
Liitunud: 11 Juul 2008, 21:05
Tsikkel: KTM 990 Adventure
Tänanud: 151 korda
Tänatud: 73 korda

Re: KTM 990 ADV ettevalmistamine pikemaks sõiduks

Lugemata postitus Postitas ats30 »

Ma saan aru miks seda bensiinipriimust vaja on ja miks ta hea on, aga ise kuulun nende hulka kes seda oma kätega pole seni suutnud käima saada. Ostsin Desmorado viidatud asjale sarnase, siitsamast Tallinnast, PRIMUSe kirjad peal jne, aga no ei oska sellega toimetada. Kui saan teen lõket, kui ei siis närin kuiva saia õlle kõrvale. Aga hea kui pundis on keegi kes selle käima saab :bsmile:

Oleks ma tark, ma oleks vait.
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3123
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: KTM 990 ADV ettevalmistamine pikemaks sõiduks

Lugemata postitus Postitas ranel »

ats30 kirjutas:

Ma saan aru miks seda bensiinipriimust vaja on ja miks ta hea on, aga ise kuulun nende hulka kes seda oma kätega pole seni suutnud käima saada. Ostsin Desmorado viidatud asjale sarnase, siitsamast Tallinnast, PRIMUSe kirjad peal jne, aga no ei oska sellega toimetada. Kui saan teen lõket, kui ei siis närin kuiva saia õlle kõrvale. Aga hea kui pundis on keegi kes selle käima saab :bsmile:

Kaitseväe priimus on tegelikult ka hea asi. Mul endal läks nädalases metsalaagris umbes kolmveerand pudelit (vist 200ml pläsku oli). Iga päev sai sooja sööki tehtud+hommikukohvi ja pudru. Vahel ka käsi soojendatud. Aga seda peab mõistusega kasutama et ala, kui otsa saab küte, siis peale ei hakkaks valama ning kummitihendi poolega priimust ei kustutaks. Leegi reguleerimiseks müüakse mingeid kopsikuid ka.

http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2188
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 550 korda

Re: KTM 990 ADV ettevalmistamine pikemaks sõiduks

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Mina oma voki puhul arvestan ka võimalusega, et kui kodust kaasa võetud akuga mingi kamm on, siis saaks stiilis koormarihma abil sinna auku ajutiselt ka mingi suvalise (mootorratta)aku installida. Et ümberringi on natuke ruumi pluss juhtmed on piisavalt pikad, et klemmide asetus ei pea päris 100% õige olema jms nüansid. Üldiselt on mootorratas maailmas siiski piisavalt levinud sõiduk, et mingi suvalise aku leidmine ei ole ilmselt probleem, aga kui võtta mingi õhuke imeaku ja siis piltlikult koostada kogu ülejäänud tsikkel selle ümber, siis pead töökindluses jälle sellevõrra kindlam olema.

Mis puudutab piiritusepliiti, siis alkohol on imho selline loll asi millega võib "kuivades" riikides mingit rändom jama tulla, alustades sellest et seda lihtsalt ei müüda poes ja lõpetades sellega, et piiril on üks asi juures mille eest saab "kingitust" küsida. Hea meelega upgradeks bensiini peale, et kui plaanid selle Primuse valju röögatuse saatel metsa visata, siis anna teada viske algpunkti koordinaat ja asimuut :D

Kasutaja avatar

desmorado
Postitusi: 104
Liitunud: 09 Dets 2007, 16:40
Tsikkel: M900 & LC8 Adventure
Tänatud: 10 korda

Re: KTM 990 ADV ettevalmistamine pikemaks sõiduks

Lugemata postitus Postitas desmorado »

ats30 kirjutas:

Ma saan aru miks seda bensiinipriimust vaja on ja miks ta hea on, aga ise kuulun nende hulka kes seda oma kätega pole seni suutnud käima saada. Ostsin Desmorado viidatud asjale sarnase, siitsamast Tallinnast, PRIMUSe kirjad peal jne, aga no ei oska sellega toimetada. Kui saan teen lõket, kui ei siis närin kuiva saia õlle kõrvale. Aga hea kui pundis on keegi kes selle käima saab :bsmile:

Tuled ratast tagasi tooma, võta priimus kaasa, ma näitan kuidas .... :)

Terv.

Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3123
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: KTM 990 ADV ettevalmistamine pikemaks sõiduks

Lugemata postitus Postitas ranel »

desmorado kirjutas:
ranel kirjutas:

PS! Kui jutt juba bensiinipriimuste peale läks, siis kui tead, kust saaks odava hinna eest head bensiinipriimust, siis võid siia teemasse julgelt teada anda.

https://www.aliexpress.com/item/Gas-bur ... d4922788dd

Terv

Kas on endal täpselt sama mudeliga kogemus olemas?

http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

Piipz
Soe ja sõbralik
Postitusi: 8764
Liitunud: 05 Sept 2004, 23:28
Tsikkel: V-Strom 1050DE
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 126 korda
Tänatud: 324 korda
Kontakt:

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas Piipz »

See teema läks nii spetsiifiliseks off-topicuks, et vääris oma teemat.
Vabandan, paar sõna jäi siia akudest ka.

Aga mis priimusesse puutub, siis olen näinud ja katsunud küll bensukaid aga ei meeldi selle vedelikuga toimetamine eriti, kui käsi kusagil pesta ei saa.

Ostsin Primus Easy Fuel Duo ja sellega saab igasuguseid erinevaid balloone kasutada, mitte ainult Primuse omasid:
Pilt
Praegu näiteks on Gampingazi balloonid küljes, sest neid jäi eelmisest pliidist alles.

Gaasilamp vaja ka välja vahetada nüüd selle vastu: http://www.primus.eu/easy-light-duo

  • Kontakt: ES või piipz (ät) biker.ee / tel 58413942
Kasutaja avatar

desmorado
Postitusi: 104
Liitunud: 09 Dets 2007, 16:40
Tsikkel: M900 & LC8 Adventure
Tänatud: 10 korda

Re: KTM 990 ADV ettevalmistamine pikemaks sõiduks

Lugemata postitus Postitas desmorado »

Spoiler
ranel kirjutas:
desmorado kirjutas:
ranel kirjutas:

PS! Kui jutt juba bensiinipriimuste peale läks, siis kui tead, kust saaks odava hinna eest head bensiinipriimust, siis võid siia teemasse julgelt teada anda.

https://www.aliexpress.com/item/Gas-bur ... d4922788dd

Terv

Kas on endal täpselt sama mudeliga kogemus olemas?

Mul endal selline: https://goo.gl/kDjvyE
Töötab nii gaasi kui ka bensiiniga. Bensiiniga on võimsus suurem.

Terv.

Multi-Use-Stove-Cooking-Stove-Camping-Stove-Oil-Stove-BRS-8.jpg_640x640.jpg

Teema algataja
ats30
Postitusi: 612
Liitunud: 11 Juul 2008, 21:05
Tsikkel: KTM 990 Adventure
Tänanud: 151 korda
Tänatud: 73 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas ats30 »

Mul on Primus Eta Power, peaks töötama nii gaasi kui erinevate vedelikega. Peotäis erinevaid düüse oli ka kaasas. Tassisin teda aastaid kohvris ja kuidagi kujunesid matkad ikka selliseks et priimusega polnud suurt midagi peale hakata. Mida kaugemale Euroopa südamest seda odavamaks lähevad söögikohad ja ei tekkinud seda kohta kus priimusega mässata. Eks see ole seltskonnas ka kinni, kui on enamusel soodumus ise küpsetada siis miks mitte, lisab väikest romantikat ka matkale.
Igatahes minu oma on nüüd pikalt tolmu kogunud. Autoga kusagil käies olen vahel kaasa võtnud ja kui juhtub kodus vool ära olema (aastas korra ikka juhtub) siis hea võtta. Bensuga ei ole ma teda kordagi kasutada saanud. Alguses proovisin, tahmas nii ära et gaas ei käinud ka läbi. Siis viisin garantiisse, tehti puhtaks ja sõimati nägu täis et mis bensu ma kasutan. Päris huvitav jah, millist ma siis siin nii väga kasutada saan... Aga ma ei saanud vene ajal leeklampi ka tööle ja ma ei olnud ainus :ner:
Kuna käib ka gaasi pealt, siis ma seda metsa ei viska ja käin Desmorado juures koolitusel kindlasti ära. Sest kui siiski hakkab normaalselt bensuga tööle on mul hea meel küll. Aga motomatkale ma priimust vist siiski ei viitsi kaasa vedada. Priimus ise pole ju nii suur, aga kogu see lüpsikumajandus, siis veel nõude pesemine... äkää. Ju teeääres keegi ikka kohvi pakub. Ja kui ei paku, kannatan paar päeva vee ja leiva peal ka. Nagu üks mu tubli matkakaaslane armastas öelda- söömine on tehniline tegevus, see ei pea alati ilus ja maitsev olema.

Bensiinianum koos pumbaga
Bensiinianum koos pumbaga
20170219_193118[1].jpg
20170219_193047[1].jpg
20170219_200052[1].jpg
Viimati muutis ats30, 19 Veebr 2017, 20:02, muudetud 1 kord kokku.
Oleks ma tark, ma oleks vait.
Kasutaja avatar

randel
Postitusi: 670
Liitunud: 22 Apr 2005, 10:13
Tsikkel: Beta 390
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 202 korda
Kontakt:

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas randel »

See EasyLight gaasilatern unusta tsikliga matkates ära kui ei taha just igaks õhtuks uut sukka installida. Tsikli peal lööb vibra suka puruks üsna kiirelt, proovitud korduvalt. Pigem mõni analoogne aga elektri pealt töötav mudel nagu see: http://www.primus.eu/camping-lantern

Camping Lantern.jpeg

Bensiinipriimus on minu jaoks tsiklimatkal asendamatu, olen vist juba 10 aastat sellist mudelit kasutanud, hea kompaktne ja töötab nii gaasi kui bensiiniga, korra paari aasta tagant puhastan düüsi ja toimib jälle: http://www.primus.eu/gravity

Gravity.jpeg
Kasutaja avatar

desmorado
Postitusi: 104
Liitunud: 09 Dets 2007, 16:40
Tsikkel: M900 & LC8 Adventure
Tänatud: 10 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas desmorado »

Kes gaasipriimust eelistab, siis venemaa matkal kohtasime kalureid, kes praadisid meile kala sellisel: https://goo.gl/LqiEjc
"Lehviku" diameeter on reguleeritav vastavalt poti/panni diameetrile ja ei pea mässama eraldi tuulevarjuga.

Terv

new-windscreen-portable-fire-maple-gas-stove-fire-maple-with-lighter-wind-screen-gasoline-outdoor-camping-stove.jpg
Kasutaja avatar

desmorado
Postitusi: 104
Liitunud: 09 Dets 2007, 16:40
Tsikkel: M900 & LC8 Adventure
Tänatud: 10 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas desmorado »

randel kirjutas:

Bensiinipriimus on minu jaoks tsiklimatkal asendamatu, olen vist juba 10 aastat sellist mudelit kasutanud, hea kompaktne ja töötab nii gaasi kui bensiiniga, korra paari aasta tagant puhastan düüsi ja toimib jälle: http://www.primus.eu/gravity

Just, Randel. Gruusiast-Armeeniast tagasiteel, kusagil Pihkva oblasti järvekese ääres said meil mõlemad viimased gaasiballoonid tühjaks, enne kui pelmeenid valmis said ...

Terv.

Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3123
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas ranel »

ats30 kirjutas:

Priimus ise pole ju nii suur, aga kogu see lüpsikumajandus, siis veel nõude pesemine... äkää. Ju teeääres keegi ikka kohvi pakub. Ja kui ei paku, kannatan paar päeva vee ja leiva peal ka. Nagu üks mu tubli matkakaaslane armastas öelda- söömine on tehniline tegevus, see ei pea alati ilus ja maitsev olema.
20170219_193223[1].jpg20170219_193118[1].jpg20170219_193047[1].jpg20170219_200052[1].jpg

Noh, eks see on inimeses endas ka kinni. Smashil, kui oma köögi lahti pakkisin ja süüa tegin, siis sõbrad kutsusid mind gordon ramseyks.

Mulle meeldib bensiini puhul muidugi see fakt, et põleta pm palju tahad, kütet on sellele alati võimalik saada. St seda saab kasutada ka enda soojendamiseks(muidugi mitte telgis).

Kas see 3 seasons siis tähendab, et talvel kasutada ei saa?
http://www.primus.eu/gravity

http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

randel
Postitusi: 670
Liitunud: 22 Apr 2005, 10:13
Tsikkel: Beta 390
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 202 korda
Kontakt:

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas randel »

Talvel saab kasutada bensiiniga, sest propaani-butaani segu gaasiballoonis ei aurustu piisavalt miinuskraadidega ja priimuse leek on nii lahja, et mõistlikult süüa teha pole võimalik. Saab, aga igavene mässamine on :)

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7183
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1851 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

randel kirjutas:

Talvel saab kasutada bensiiniga, sest propaani-butaani segu gaasiballoonis ei aurustu piisavalt miinuskraadidega ja priimuse leek on nii lahja, et mõistlikult süüa teha pole võimalik. Saab, aga igavene mässamine on :)

Ma arvasin ka seda gaasi talvist hangusmist,sest vanasti nii oli.Kunagi kui rekkaga venemaal sai käidud oli suht tavaline,et enne kohvikeetmist,pidi gaasipallooni ennast pliidi peal soojaks laskma.
Ostsin endale suve lõpus gaasigrilli ja otsides balloni,siis AGA tegelane väitis,et nende gaasiga saab ka talvel grillida, kuigi ma seda juttu ei uskunud.Nüüd kui siin äsja oli -20, siis kohe ekstra proovisin(grill asub õues terrassil) ja päriselt ka toimis.Soojenemine on muidugi aeglasem,aga leek oli korralik,mitu kuud õues seisnud ballooniga ja grillitud sai see lihatükk igaljuhul ära.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

randel
Postitusi: 670
Liitunud: 22 Apr 2005, 10:13
Tsikkel: Beta 390
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 202 korda
Kontakt:

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas randel »

Gaasi aurustumine sõltub lisaks temperatuurile ka selle kogusest, ehk koduse aiagrilliga, kus küljes reeglina 5 või 11 kg balloon, on ka talvine toiduvalmistamine võimalik. Matkapliidi 400g ballooniga on natuke teine lugu.

Kasutaja avatar

KIBU
Postitusi: 970
Liitunud: 04 Veebr 2004, 21:56
Tsikkel: Husqvarna 701, TE300i, FC 450
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 70 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas KIBU »

matkakokkamine jaguneb minujaoks kaheks. üks variant on selline kus keedetakse vett sooja joogi, dehüdreeritud toidu tarvis või soendad valmistoitu. teine variant on selline päris vaaritamne nö toorest materjalist. mina ise eelistan esimest varianti ja kasutuses on mul Primus Eta Solo https://www.ukclimbing.com/gear/review.php?id=2993

järgmiseks hooajaks ilmselt ostan uuema versiooni mis on väiksema potiga kuna reaalselt on 1l pott mulle natuke liiga suur. sõbral on Primuse Omnifuel ja selleks ajaks kui ta selle matavoosi tööle saab, minul gaasiga vesi juba keeb. muidugi napsu kõrvale pannil vorsti praadida on bensuga muretu kuigi vajadusel saab gaasiga kah väga hästi. originaal seades on Solo liiga vähese võimsusega ja gaasipurki ei põletanud päris tühjaks kuid peale düüsi tuunimist on ok. gaasikulu on reaalselt nii väike, et selle peale väga ei mõtlegi enam. ütleme 100g nädalas või vähem. lisaks ei meenu küll kordagi kui Omnifuel on välja võetud ja benahaisu poleks õhus olnud. ikka on kas pudelit vaja täita, tihend nussib, "peab vähe soenema" vms. muidugi mida sa laagris õhtuti ikka muud teed kui jändad vähemalt priimusega ja kui töötab siis põlegu või hommikuni. aga hommikukohvi jääb enamasti sellega joomata kuna keegi ei viitsi seda käima joosta. selge see et kui matk juba ekspeditsiooni mõõtu, on igakütuse pliit asendamatu, kuid minu lühikestel paarinädalastel väljasõitudel on gaas lihtsalt mugavam.

teeksin siinkohal ettepaneku rääkida ka matka "köögist" ehk mida ja kuidas priimusega teete? mind isiklikult huvitaks just see nö päris vaaritamine. (jätaks lõkketoidud välja)
-> -> -> viewtopic.php?p=765167#p765167

Viimati muutis KIBU, 19 Veebr 2017, 22:58, muudetud 2 korda kokku.
5248653
Kasutaja avatar

KIBU
Postitusi: 970
Liitunud: 04 Veebr 2004, 21:56
Tsikkel: Husqvarna 701, TE300i, FC 450
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 70 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas KIBU »

randel kirjutas:

Gaasi aurustumine sõltub lisaks temperatuurile ka selle kogusest, ehk koduse aiagrilliga, kus küljes reeglina 5 või 11 kg balloon, on ka talvine toiduvalmistamine võimalik. Matkapliidi 400g ballooniga on natuke teine lugu.

Aga nende spets gaasidega? http://www.primus.eu/winter-gas-230-g

5248653
Kasutaja avatar

randel
Postitusi: 670
Liitunud: 22 Apr 2005, 10:13
Tsikkel: Beta 390
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 202 korda
Kontakt:

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas randel »

KIBU kirjutas:
randel kirjutas:

Gaasi aurustumine sõltub lisaks temperatuurile ka selle kogusest, ehk koduse aiagrilliga, kus küljes reeglina 5 või 11 kg balloon, on ka talvine toiduvalmistamine võimalik. Matkapliidi 400g ballooniga on natuke teine lugu.

Aga nende spets gaasidega? http://www.primus.eu/winter-gas-230-g

Need spets gaasid on ikka vaid kahe gaasi - propaani ja butaani - segu. Tavapriimusegaasil oli segu vahekord vist 30/70, talvisel 40/60. Propaan aurustub kuni -42 kraadini, butaan vaid -0,5-ni. Mida rohkem on segus propaani, seda külmema ilmaga saab seda kasutada. Füüsika aga ütleb, et vedeliku aurustumisel see jahtub, mis tingibki olukorra, kus -20 juures kokates algul on kõik tore, aga iga minutiga leek kahaneb, sest gaas balloonis jahtub ja aurustumine järjest aeglustub. Selle vastu aitab vaid ballooni soojendamine või suurem balloon, kus jahtumine aeglasem.

Kasutaja avatar

randel
Postitusi: 670
Liitunud: 22 Apr 2005, 10:13
Tsikkel: Beta 390
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 202 korda
Kontakt:

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas randel »

Bensiinipriimuse süütamine pole mingi raketiteadus. Minu Primus Gravity süütamine käib nii:

  • Pumpan pudelisse rõhu sisse
  • Avan sekundiks priimuse kraani ja panen selle kohe uuesti kinni
  • Nüüd tuleb see välja valgunud bensiinitilk priimuse süüdata ja lasta sellel rahulikult peaaegu lõpuni põleda, kraani mitte torkida!
  • Vahetult enne leegi kustumist on aeg vaikselt kraan uuesti avada. Selleks ajaks on priimus juba soojenenud ja loetud sekunditega peaks korralik sinine leek olemas olema.

Kogu see protsess võtab aega alla minuti ja toimib iga ilmaga.

Kasutaja avatar

KIBU
Postitusi: 970
Liitunud: 04 Veebr 2004, 21:56
Tsikkel: Husqvarna 701, TE300i, FC 450
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 70 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas KIBU »

ats30 kirjutas:

Konserv võiks olla min 75-80% liha sisaldusega. Eestis on ainult 1 tootja minu teada kes seda teeb, jahimehi ja kodutegijaid ei arvesta.

kas oskad öelda kes see tootja on?
mul on eelmisest aastast kasutaja Loff käest saadud veiselihakonserve. ulme rammusad, leemega võib vabalt tapeeti liimida ja kummikut paigata. aga neid pole enam palju seega peab ringi vaatama. ise eelistan sealihakonservi. veisekas liiga "raske".

5248653

Loadära
Postitusi: 471
Liitunud: 04 Okt 2005, 00:35
Asukoht: Sadulas: Keila-Kadrina
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 127 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas Loadära »

Mul puudub küll võrdlusmoment, aga siiani oma vandersellused saanud ikka piiritusepriimuse ja tavalise alu sõjaväekatelokiga tehtud. No ja mingi aeg (vist Soome Motonetist?) leidsin ka mõnusa, kokkukeeratava sangaga ja hästi kerge ning kompaktse panni veel juurde.
Ning siiani igati rahule jäänud, st. pole ka olnud põhjust muid proovida. Kulu on olnud nii sada-paarsada ml nädalas, kasutades nii korra kuni kaks päevas. Süütamise ja kustutamisega probleeme pole olnud, muidugi pole ka miinuskraadides seda proovinud. Priimus ise ja maitseained mahuvad kateloki sisse, see omakorda (väikese pehmendusega vahel) panni sisse.
Oma Vahemeresõõri algfaasis muidugi põdesin, et kui motika pagasis kaasa tulnud piiritus läbi saab, siis kas seda ikka juurde saan (sest paaris kohalikus matkapoes ei trehvanud ja lennukiga vahepeal kodus käies vedelikke kaasa ei transpordi ka ju : )...aga mingi kodutu "pargielanik" kuskil Itaalia kebabikioskis juhuslikult juttu ajades vihjas, et tal selline piiritusepõleti ka elus püsimisel suuresti abiks ning see vedelik ise Lidlis täitsa letikaup...ja nii oligi. Minu arust see järgmine pool liitrit seal maksis ka vaid mingi euro kopikatega!

PS! Piiritusele panustades ka üks väike vihje oma kogemustest: kui priimusega midagi juhtub, ära kaob või hävib või maha jääb (nagu minul, kuna pann ja priimus käis vahepeal Soomes kalareisul kaasas!), siis läksin ja ostsin poest esimeseks hommikusöögiks saia peale tavalises plekkkarbis tuunikalakonservi, sellise võimalikult väikese läbimõõduga, kuid samas sügavamapoolse karbiga. Ning kuna piiritus põleb ainult pinnalt, mitte ei plahvata, siis sai seal konservikarbis omkorda leegi suurust väga edukalt suvalise konservikarpi mahtuva rannakiviga reguleerida! Pilti kahjuks praegu ei leidnud, aga igatahes see üks konservikarp ja kivi kestis mul ilusti terve 2nd reisi ära, ilma et piiritust nüüd meeletult rohkem oleks kulunud...gaasi ja bensumehed vist sellist aseainet endale endale tekitada ei saa ;)

Ainuke miinus, mis selle piiritusega jännates meelde on jäänud, et katelok kipub kattuma sellise korraliku tahmakihiga, mis isegi käte pealt väga visa irduma on, riietest rääkimata. Samas ma korra nädalas või nii, kuskil Vahemeres nii ehk naa ujumas käies, ei olnud ka väga suur vaev seda taas liivaga puhtaks hõõruda ja siis polnud jälle väga hull...No ja muidugi kui nüüd "allahi-maades" (nagu Jesperi jutust aru saan?) tõesti selle piirituse hankimise-omamisega probleeme tekib, siis muidugi peab võibolla isegi teisi variante piiluma (kuigi, kas tõesti nende arusaamades ka see roosaks värvitud põletipiiritus on osake kellegi "joogikaardist"? : )

Viimati muutis Loadära, 20 Veebr 2017, 01:40, muudetud 1 kord kokku.
Suzuki DR350- metsa all mähib küll...Triumph Street Trippe"R"- tsivilisatsioonis käimiseks :)
Kasutaja avatar

KIBU
Postitusi: 970
Liitunud: 04 Veebr 2004, 21:56
Tsikkel: Husqvarna 701, TE300i, FC 450
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 70 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas KIBU »

mõned ettejuhtunud pildid kokkamisest

supp.jpg
praad.jpg
20140815_094744.jpg
5248653

Loadära
Postitusi: 471
Liitunud: 04 Okt 2005, 00:35
Asukoht: Sadulas: Keila-Kadrina
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 127 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas Loadära »

No ja kui jutt võimalike söökide peale läks, siis näiteks Vahemeremaadesse liikujatele annaks omalt poolt järgmise vihje (muidugi klausliga, et maitsemeeled on siiski erinevad) :
alguses hirmsasti põdesin, et ikka sool ja pipar (kuna meeldib pigem vürtsikas) oleks ja kuidas neid ladustada kohvris ja mida üldse teha jne... aga lõpuks tuli kuskilt supermercados riiulite vahel kooserdades miskipärast meelde Jamie Oliveri nipp, et toitu anshoovistega maitsestada. Ja tõesti, sealmail need igalpool, väikestes ning kenasti korduvalt suletavates purgikestes müügil. Enda lemmik maitseaineks saigi siis hoobilt "anshoovis con pepperoni"vms...ehk siis see mingi chillipipra laadse ollusega. Ning oh imet, see isegi väikestes kogustes juurde lisades, andis kõikidele purgitoitudel hoopis teise jume. Itaaliaamaal kippuski lõpuks vist enim korduma Minestrone supp (marketis poolteist €ur vms) "anshoovistuuningus", aga oli ka muid, oasööke ja ravioolivärke jne, mida kõike kannatas kenasti katelokis teha, ilma et söök maitsetusest, või korduma kippumisest suus ringi hakkaks käima. Ning teiste reisijuttudes korduvalt nähtud kiirnuudlitega ei pidanud ma enda kordagi anastama...muidugi siinkohal vabandused, kui need kellelegi lihtsalt kohutavalt maitsevad! (togi)

Ahjaa, siiski mingi katelokipilt, mis esimesena kiirvaatlusel leidus:

IMG_5679.JPG

...no ja siis hädine, st. öösel, pimedas ja shvipsis peaga kalapraadimise pilt leidus ka...aga jällegi pole kahjuks priimust ennast ega pannialust väga näha:

IMG_20160827_214929.jpg
Suzuki DR350- metsa all mähib küll...Triumph Street Trippe"R"- tsivilisatsioonis käimiseks :)
Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2188
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 550 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Loadära kirjutas:

No ja muidugi kui nüüd "allahi-maades" (nagu Jesperi jutust aru saan?) tõesti selle piirituse hankimise-omamisega probleeme tekib, siis muidugi peab võibolla isegi teisi variante piiluma (kuigi, kas tõesti nende arusaamades ka see roosaks värvitud põletipiiritus on osake kellegi "joogikaardist"? : )

Krt seda teab, Marokos supermarketis ja ehituspoes igatahes polnud, samas kuna mul otseselt vaja polnud siis edasi ei viitsinud uurida. Muudes sellistes maades pole käinud :) Prantsusmaal see on ka üldse puhastusvahendite riiulis, mitte põlevate vedelike omas, õigemini mingi süütevedelik on neil ka, aga see on ohutuskaalutlustel geeliks tehtud ja ei taha väga vett keema ajada ning lisaks lagastab põleti ära. Matkapoes tehti mingi põleva alkoholi jutu peale umbes sellist nägu: :shock:. Üldiselt mulle on mulje jäänud, et kuna see Trangia süsteem on rootslaste leiutis siis soojemate-kaugemate riikide matkascenes keegi sellest midagi ei tea, samas kui gaas on pmst ikka iga nurga peal olemas.

Kasutaja avatar

Piipz
Soe ja sõbralik
Postitusi: 8764
Liitunud: 05 Sept 2004, 23:28
Tsikkel: V-Strom 1050DE
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 126 korda
Tänatud: 324 korda
Kontakt:

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas Piipz »

Need gaasiballoonide otsa käivad põletid on ainult ilgelt ebastabiilsed, eriti, kui balloon juhtub veidi kõrgem olema. Vähemalt võiksid need "kõrvakesed" neil laiemad olla, et saaks rahus panni/poti käest lahti lasta.

  • Kontakt: ES või piipz (ät) biker.ee / tel 58413942
Kasutaja avatar

motikamees
Postitusi: 161
Liitunud: 24 Veebr 2004, 03:55
Tsikkel: Seven Fifty
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 9 korda
Tänatud: 6 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas motikamees »

Loadära kirjutas:

Ainuke miinus, mis selle piiritusega jännates meelde on jäänud, et katelok kipub kattuma sellise korraliku tahmakihiga, mis isegi käte pealt väga visa irduma on, riietest rääkimata. Samas ma korra nädalas või nii, kuskil Vahemeres nii ehk naa ujumas käies, ei olnud ka väga suur vaev seda taas liivaga puhtaks hõõruda ja siis polnud jälle väga hull...

Selleks, et vähendada piirituse põlemisel tahmamist, tuleks piiritusele lisada 10-15% vett ("Trangia" official tip).

Ise olen kasutanud "Trangia" mini-komplekti motomatkadel. Kuna endal on telkimisvarustus kaasas "igaks-juhuks" ja enamasti olen ööbinud majutusasutustes, siis söögivalmistamise vajadus on olnud väiksemapoolne. Samas, kuskil in-the-middle-of-nowhere, läbi-vettinuna ja lõdisedes, võimalus valmistada endale tassike kuuma teed ja siis kosunult sõitu jätkata - priceless.
Tean, et gaasipõletid on tunduvalt efektiivsemad, mugavamad ine., kuid Trangia piiritusepõletiga süsteem on lihtsalt nii lihtne, lollikindel, kompaktne ja kerge, et eelistan seda (vb. olen mõjutatud ka sellest, et kunagi sõjaväes sissina, sai just tänu sellele tootele tavel nädal aega järjest metsas edukalt vastupeetud...).

Hetkel: Honda Seven Fifty
Varem olnud: IZ-56, Bmw F650GS, Bmw K75, Yamaha TDM850, Honda Seven Fifty, Yamaha XJ600N, Jawa 634 & 638.
Kasutaja avatar

siim83
Postitusi: 39
Liitunud: 24 Veebr 2008, 10:13
Asukoht: Tartu
Tänanud: 11 korda

Re: Priimuste teema

Lugemata postitus Postitas siim83 »

Ostsin Handymannist katsetuse mõttes mittemidagimaksva gaasipliidi, et saada lihtsalt võrdlusmoment vanakooli "poolakaga". Poolakas jäigi tolmu korjama ja kuueteist-eurone asjandus täitis poolteist aastat jutti 2-3x päevas oma eesmärki täiesti rahuldavalt.

http://pood.handymann.ee/toode/matkapliit-gaasiga/

Mõned endised kolleegid kurdavad sellel gaasi lekkimist, aga kui poest koju jõudnuna kohe tavalised mutrid nailonsukaga omade vastu vahetada ja ballooni alla veits teipi mässida (et balloon ühendustoru suhtes täisnurga all oleks ja tihendit ei vägistaks igal kasutusel), siis kestab isegi igapäevakasutuses.

Toidu koha pealt õpetas elu seda, et kui kodutööd viitsida teha, siis ei pea poes müüdava konserveeritud jama poole vaatamagi. Sobiv ködi ise valmistada, samal ajal pestud purgid 200-kraadisesse praeahju ja purgikaaned keeduvette. Niimoodi säilib toit lahtitegemata ilma külmkapita ka kuumal suveajal nädal-kaks. DFDS-i laeva kokk väidab, et ei saa, nii ei ole võimalik. Praktika aga näitab, et saab ikka küll.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Motomatkamine”