Teed ja rajad

Motomatk on see, kui laed mootorrtta varustust täis ja lähed ümbermaailmareisile. Või siis Võrusse. Kui plaanid motomatka ja otsid infot või kaaslast. Just tulid pikemalt tripilt ja soovid oma ägedast matkast mootorratta sadulas muljeid jagada.

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Teema algataja
sang
Postitusi: 1796
Liitunud: 18 Veebr 2004, 11:01

Teed ja rajad

Lugemata postitus Postitas sang »

Itaalias ja Prantsusmaal on kiirteed tasulised, tee peal on putkad, kus pead vastavalt võtma pileti ja lõpus arved õiendama. Prantsusmaa läbimine maksis mulle umbes 20 euri (teekond Genf-Monaco, kogu tee ei olnud kiirteel). Väidetavalt saab Prantsusmaal trahvi teha ka selle eest, kui kahe maksuputka vahelise distantsi läbimise aeg on lähem kui liikluseeskirjad seda võimaldaks. Ma ei tea, kas see ka tegelikult nii on, küll oli paaris maksmise kohas suuri koguseid politseinikke näha.

Itaalias avastasime aga juhuslikult kiirteemaksu kogumise peatustes, et üks ridadest on värvitud kollaseks ja muuhulgas tsikli pildiga. Sõitsime siis seda pidi ja sealt sai lihtsalt tõkkepuu vahelt mööda minna, tõkkepuu oligi poole lühem kui muidu. Nii et Itaalias me kiirteede eest ei maksnud. Ma ei tea, kas see tegevus oli legaalne, aga kohapeal keegi midagi ei öelnud ja mingit arvet pole kah veel postkasti jõudnud.

Austrias peab kiirtee kasutamiseks ostma kleepeka, minimaalsed kümme päeva oli 7 euri tsikli jaoks. Šveitsis vist peab kah mingi kleepeka ostma, aga mul jäi see kahe silma vahele. Korra sõitsin liiklust reguleeriva politseiniku eest läbi, aga ta viipas mulle käega ainult hoogu juurde, nii et täpselt ei teagi sealset korraldust.

Benss on Leedus odavam kui Lätis, Saksas on kallim kui Šveitsis. Prantsusmaal ja Itaalias on kiirteede bensukatest hind sama mis Saksas, külavahetanklates odavam, hinnavahe 20 eurosenti liitrilt.

Pühapäeviti olid Itaalias paljud kiirtee-välised bensukad kinni ja kütet andsid automaadid, mis tunnistasid vaid itaalia keelt ning sõid vaid sularaha vaatamata Visa ja Maestro siltidest.

Politseid oli üldiselt harva näha. Läti-Leedu-Poola tundus kehtivat +20km/h reegel, Itaalias on kiirusepiirangud soovituslikud ja sakslased ning austerlased järgivad neid pedantselt, vajutavad konkreetselt maanteel pidurit, kui tuleb 80km/h ala.



Kasutaja avatar

Teema algataja
sang
Postitusi: 1796
Liitunud: 18 Veebr 2004, 11:01

Lugemata postitus Postitas sang »

Liikluskultuur Euroopas: lõunamaades kehtib „Sõida!“- ja kaherattaliste eesõiguse reeglid, Saksa-Austria-Šveits ollakse sõbralikud, aga eeldatakse reeglitest kinnipidamist, Ida-Euroopa on umbes sama s*** nagu me iga päev tänavatel näeme, Poolas mõnikord tõmbasid kohalikud tsiklisti nähes koomale, aga üldiselt ei midagi säravat.

Üldine soovitus: kui sul ei ole mingisse konkreetsesse Lõuna-Euroopa suurlinna konkreetset asja või sa ei tunne linna hästi, siis hoia sellest eemale. Liiklus on tihe, palju ühesuunalisi tänavaid, kasutada olevad linnakaardid kipuvad olema liiga napid ja suunavad sildid kaootiliselt paigutatud. Kui veel siia lisada juurde meeldiv soojus (30+), siis mõistate ehk isegi. Kui siiski aga linna sukeldute, siis on oluline teada kolme liikluse põhireeglit:
(1)jalakäijal on igal pool ja igal ajal eesõigus. Tavaliselt nad isegi ei vaata, kas keegi kuskilt tuleb vaid astuvad lihtsalt teele.
(2) kaherattalistel on eesõigus autode suhtes. See kehtib nii jalgratta kui suure tsikli, eelkõige aga rollerite suhtes. Roni ette-vahele-sisse, söösta risti-põiki, midaiganes, autojuhid annavad eesõiguse.
(3) Sõida! Ehk reeglid ei ole 100% täitmiseks, pigem on pühaks eesmärgiks valutu ja kiire kohalejõudmine (see kehtib eelkõige siis kaherattaliste kohta). See tähendab, et südametunnistuse piinadeta kasuta ühissõidukirada, väike vastassuunas sõit ühesuunalisel tühjapoolsel teel on OK, pidevjoonte ületamine pole suur patt jne jms.

Tsikli parkimise puhul on üldiselt eelduseks, et sa ei pargi auto tasulisele kohale või keelumärgi alasse, lõunas vaadatakse selle eksimise peale leebemalt. Väljaspool idablokki on suuremates kohtades, tavaliselt vaatamisväärsuste vahetus läheduses velode ja tsiklite tasuta parklad, ei ole mõtet maksta tasulise parkimise eest kuskil autoparklas.

Kasutaja avatar

Teema algataja
sang
Postitusi: 1796
Liitunud: 18 Veebr 2004, 11:01

Lugemata postitus Postitas sang »

Tee läbi Poola, mida võin täiesti soovitada. Sisenesin Poolasse lõunast, Tšehhist, mööda maanteed S1/E75. Tegemist on uue kiirtee moodi teega (kaks rida kummaski suunas, sõidusuunad eraldatud), mis jõuab Varssavini välja (vahepeal muutudes nr 8/E67-ks). Päris kiirteega tegemist siiski ei ole, kuna mingite asulate juures tekivad teele vöötrajad ja/või foorid, aga siiski on see tee oluliselt parem kui tavaline Poola maantee.

Kui Varssavi on ühel pool, siis võiks suuna võtta seda sama 8/E67 pidi Bialystok'i. Tegemist on küll tavalise maanteega, aga esiteks on see mitte käänuline vaid sirge (möödasõidud on kergemad), samuti on teeperv lai, nii et saab moodustuda kolmas, möödasõidurida. Bialystok'ist edasi saab sõita Augustowi peale, sealt juba Ogrodniki/Lazdijai suunas.

Kui suund on lõunasse (Austria, Šveits, Itaalia jne), siis on mu arvates mõtet seda teed kasutada. Tšehhis on juba OK kiirteed ja Austria on 180km kaugusel. Põhimõtteliselt saab sedamoodi Poola läbida ka ühe päevaga. Meil jäi küll umbes 200km sellest puudu, sest kogu päeva sadas rõvedalt ja päris mitu tundi päevast veetsime teeäärsetes baarides sooja teed juues.

Kasutaja avatar

kurisookaru
Postitusi: 444
Liitunud: 13 Apr 2004, 19:15
Tsikkel: Yamaha Super Tenere/Tenere 700
Asukoht: Vetla-Tallinn-Vetla
Tänanud: 16 korda
Tänatud: 67 korda
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas kurisookaru »

Kuna paljudel plaanis suvel piiri taha reisule minna,kaasa arvatud mina 8) , siis võiksite teadjamad mehed siia kriblada kus riigis on tsiklitele kiirtee,-tunneli,-silla,-parkimismaksud. Kuidas maksta saab, mida erinevate riikide puhul arvestada tuleks jne? Muidugi võiksite ka lisada kus riigis on tsikel püha ja tasusi ei nõuta :evil: . Netist otsides ei hakka ka just silma need maksusüsteemid. Nii et jagage lahkelt kogemusi. Sügisel saan ka ise juba jagada, et kus ja mis. :lol:

Sõida ise ja lase teistel ka sõita
----------------------
Yamaha Super MatkaMudaKolakas XTZ
http://www.kurisoomoto.com Kesk-Eesti Tuur 2022
http://www.streetmoto.ee
Kasutaja avatar

Teema algataja
sang
Postitusi: 1796
Liitunud: 18 Veebr 2004, 11:01

Lugemata postitus Postitas sang »

Lisaks teema esimeses postituses kribatule oskan öelda vaid niipalju, et ka Hispaanias on vähemalt osad kiirteed tasulised, aga täpseid summasid ei mäleta.

Mis riigi-regiooni vastu sa täpsemalt huvi tunned?

Näiteks ViaMichelinis koostatud teekondadel on muuhulgas öeldud ka tasuliste teede pikkused ja maksumused soovitud marsruudil.

Kasutaja avatar

Raitz
Postitusi: 544
Liitunud: 13 Aug 2003, 23:59
Asukoht: Rakvere / MT10 dnepr

Lugemata postitus Postitas Raitz »

Slovakkias on kiirteed tasuta, aga kohalikud miilitsad ei pruugi seda teada, seega olge valmis seda neile seletama.

Siin juttu olnud itaalia kiirteedest oskan nii palju öelda, et nii palju kui mina neid kasutanud olen, on alati raha tahetud. Võimalik et osad teed on ka erinevad.
Möödund suvi oli igatahes prantslastel jama lahti, kes mu ees sõitsid ja kes ennast kuidagi ilma piletita olid kiirteele smuugeldanud. Ei lastud neid kuskile, vaid pandi seinaäärde. Mina maksin oma 5 eurot ära ja läkisn minema.

Kui und ei tule loen lambaid ja nende 125cm3 postitusi
Kasutaja avatar

creativ
Postitusi: 1180
Liitunud: 27 Sept 2007, 14:35
Tsikkel: KTM LC8 ADV
Asukoht: tallinn
Tänanud: 10 korda

Lugemata postitus Postitas creativ »

Raitz kirjutas:

Slovakkias on kiirteed tasuta, aga kohalikud miilitsad ei pruugi seda teada, seega olge valmis seda neile seletama.

Siin juttu olnud itaalia kiirteedest oskan nii palju öelda, et nii palju kui mina neid kasutanud olen, on alati raha tahetud. Võimalik et osad teed on ka erinevad.
Möödund suvi oli igatahes prantslastel jama lahti, kes mu ees sõitsid ja kes ennast kuidagi ilma piletita olid kiirteele smuugeldanud. Ei lastud neid kuskile, vaid pandi seinaäärde. Mina maksin oma 5 eurot ära ja läkisn minema.

slovakkias kiirteed tasuta??? mis ajast? või on tsiklitele tasuta? talvel olid veel tasulised.autole. kleepsu peab ostma tanklast või postimajast. nädalane kleeps miinimum. ei maksa ka suurt midagi. sada või kaksada kui õieti mäletan.

Ära usu hülge möla! Anna aeruga!
____________________

LC8 Adventure
Kasutaja avatar

creativ
Postitusi: 1180
Liitunud: 27 Sept 2007, 14:35
Tsikkel: KTM LC8 ADV
Asukoht: tallinn
Tänanud: 10 korda

Lugemata postitus Postitas creativ »

ise eelistaks tsikliga just tasuta teid. need on kurvilised ja lähevad läbi külade. ongi huvitavam. iseasi kui pead pika otsa tegema ja täpiks läbi riikide laskma. Baigimeeste unistus... :wink:

Ära usu hülge möla! Anna aeruga!
____________________

LC8 Adventure
Kasutaja avatar

Raitz
Postitusi: 544
Liitunud: 13 Aug 2003, 23:59
Asukoht: Rakvere / MT10 dnepr

Lugemata postitus Postitas Raitz »

creativ kirjutas:

slovakkias kiirteed tasuta??? mis ajast? või on tsiklitele tasuta? talvel olid veel tasulised.autole. kleepsu peab ostma tanklast või postimajast. nädalane kleeps miinimum. ei maksa ka suurt midagi. sada või kaksada kui õieti mäletan.

No ma lollpea eeldasin, et siin käib jutt 2 rattalistest....
Kui rumal minust.....
Jah autodele, bussidele, rekkadele tasuline, hobuse ja koerarakendiga ei tohi seal sõita, mootorrattad on tasuta. No pagan viimased 3 aastat on olnud need tasuta ja eelmine suvi lugesime koos kohalike miilitsatega seadust ja jõudsime ühisele arvamusele, et ikka kohe täiesti kindlasti on tasuta. Ega ma muidugi viimaseid sealseid seadusemuudatusi pole lugenud....

creativ kirjutas:

ise eelistaks tsikliga just tasuta teid. need on kurvilised ja lähevad läbi külade. ongi huvitavam. iseasi kui pead pika otsa tegema ja täpiks läbi riikide laskma. Baigimeeste unistus...

EelistaKS või eelistad?
Eelnevat kogemust tsikliga mägedes ja külades küsida tohib, et nii julged väited?

Kui und ei tule loen lambaid ja nende 125cm3 postitusi
Kasutaja avatar

creativ
Postitusi: 1180
Liitunud: 27 Sept 2007, 14:35
Tsikkel: KTM LC8 ADV
Asukoht: tallinn
Tänanud: 10 korda

Lugemata postitus Postitas creativ »

EelistaKS või eelistad?
Eelnevat kogemust tsikliga mägedes ja külades küsida tohib, et nii julged väited?[/quote]

Eelistaks! :D ise ei oma veel kaugete mägede kogemust tsikliga. autoga küll. eestis eelistAN tsikliga kurvilisi ja kruusaseid metsateid. maantee ainult vajadusel punktist punkti jõudmiseks. mul tsikkel ka vastav millega asfaldit igav sõita.
Aga nii kui võimalus avaneb siis mägedesse ja kõrbesse! :twisted:

Ära usu hülge möla! Anna aeruga!
____________________

LC8 Adventure

k1lla

Re: Teed ja rajad

Lugemata postitus Postitas k1lla »

sang kirjutas:

Austrias peab kiirtee kasutamiseks ostma kleepeka, minimaalsed kümme päeva oli 7 euri tsikli jaoks. Šveitsis vist peab kah mingi kleepeka ostma, aga mul jäi see kahe silma vahele. Korra sõitsin liiklust reguleeriva politseiniku eest läbi, aga ta viipas mulle käega ainult hoogu juurde, nii et täpselt ei teagi sealset korraldust.

Shveitsis on kiirtee aastamaks, kleeps maksab 35 euri ja saadaval saksa viimases bensukas ja piiril.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Motomatkamine”