Rehvi ja velje laiuste vahe.

Kogu tõde mootorratta rehvidest, nende rõhust, tootjatest ja kulumisest. Kui mootorrattur tunneb huvi mootorratta rehvide vastu siis vastus tuleb siit. Ja küsimused samal teemal elik mootorratta rehvide kohta ka ikka siia.

Moderaator: Moded


Teema algataja
sandman1111
Postitusi: 279
Liitunud: 01 Juun 2006, 17:22
Tsikkel: CRF450R13

Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas sandman1111 »

Täna kaitsmisel esitati küsimus - Kui suur võib olla rehvi ja velje laiuste vahe. Jutt käib sõiduauto kohta. Ma olen küll kõik määrused läbi lugenud ja kõvasti otsinud, aga no vastust ei leia. Kuna nii küsiti, siis peab see kuskil olema reglementeeritud. Samas visati mulle ette määrus 42 ja auto rataste nõuded https://www.riigiteataja.ee/aktilisa/11 ... lisa1.pdf#, kus väidetavalt on kirjas, aga mina ei suutnud sealt seda välja noppida. On küll kirjutatud, et veljel paevad olema kirjas rehvi nimimõõtmed, aga see on ka kõik.

Paluks abi. Siin äkki leidub mõni hea inimene, kus on piisavalt pädev ja tahab aidata.

Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2504
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 341 korda

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Seal ei olegi seda kirjas. Teoreetiliselt võiks viide olla sellele punktile (lk 55) aga mina ei ole veel kunagi ühelgi veljel sellist nimekirja näinud :-)
4) sõiduki veljel peavad olema järgmised tähistused:
a) rehvi nimimõõtmed;
b) valmistaja nimi või kaubamärk;
c) valmistamise aeg (vähemalt kuu ja aasta);
d) valmistamise järjenumber või kood;
EDIT: Võib-olla sealt saab midagi tuletada (1toll=25,4mm)
http://www.tyresizecalculator.com/tyre- ... calculator
N: 7" laiale veljele (=177,8mm) pakub rehvi miinimumlaiuseks 195, optimaalseks 205...215 ja maksimumiks 225mm

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA

Teema algataja
sandman1111
Postitusi: 279
Liitunud: 01 Juun 2006, 17:22
Tsikkel: CRF450R13

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas sandman1111 »

Saatsin maanteeametile kirja, vb. sealt tuleb mingi ammendav vastus. Igatahes nii palju kui mina meie riigi määrusi ja Euroopa omasi lugenud olen, siis ei suuda ma kuskilt mingeid ühikuid leida. Ainuke vastus, mis võiks õige olla on - Rehvid, veljed peavad vastama valmistaja poolt ettenähtud nõuetele. Selline tunne, et see oli tögamise küsimus, millele ongi liiga lihtne vastus. Aga kuna õppejõud on paras pähkel, siis ma ehku peale ei tahaks välja minna.


will111
Postitusi: 5262
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 382 korda

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas will111 »

pole samuti senimaani reaalselt näinud ühtegi velje, millel oleks mingi selline asi nagu rehvi nimimõõde peal.

tulbe arvestada paari asjaga, esiteks et rehvil ja veljel on mingi laiuste vahe nii ehk naa ja alati by default (kui rääkida õige laiusega rehvist õige laiusega velje peal). rehvimõõt ehk laius on alati natuke suurem velje mõõdust aga see natuke ja see kui palju täpselt sõltub ka konkreetsest rehvist. teiseks - rehvimõõdud antakse minuteada pea alati meetermõõdus, velje laiused aga pea alati tollmõõdus. juba puhtalt sellest tulenevalt ma väga kahtlen, et mingi hull vägev valem koos konverteerimisega nüüd välja on mõeldud. kolmandaks, velje laius rehvi suhtes ju omab erinevas suurusjärgus mõju olenevalt ka rehvi külgseina kõrgusest., lisaks sellele veel ka rehvi üldlaiusest - 1 toll liiga lai velg 5 tollise originaalmõõdu suhtes on poole suurem kõrvalekalle kui 1 toll liiga lai velg 10 tollise originaalmõõdu suhtes.

kui mingi selline piirand ka tõepoolest olemas on siis see peab küll väga võimas valem olema, et tal mingi reaalne point oleks. Arvan, et see "Rehvid, veljed peavad vastama valmistaja poolt ettenähtud nõuetele" on õige vastus


Tort
Postitusi: 2022
Liitunud: 07 Juun 2005, 11:17
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 166 korda

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas Tort »

will111 kirjutas:

teiseks - rehvimõõdud antakse minuteada pea alati meetermõõdus, velje laiused aga pea alati tollmõõdus. juba puhtalt sellest tulenevalt ma väga kahtlen, et mingi hull vägev valem koos konverteerimisega nüüd välja on mõeldud.

Tasuta lahendus sulle siin. 1 toll on 2.54 cm. Oli raske? :D


will111
Postitusi: 5262
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 382 korda

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas will111 »

väga kõva sõna...kas koolis lugema õppida oli raske? tundub, et oli sest sul on õnnestunud seda kunsti vist mitte päris korralikult omandada.

anyway, too nüüd see tasuta lahendus ka siia kõrvale kuidas kuskil seaduses võiks olla kirjas a'la midagi sellelaadset, et meetermõõdus rehvilaiuse ja tollmõõdus velje laiuse *2.54 erinevus ei tohi olla suurem kui xx mm. minu kahtluse idee seisnes selles, et minuteada seadused just väga tihti mingeid arvutusi või konverteerimisi ei sisalda...need pigem eeldavad, et taustsüsteem on juba mingite ühtede ja kindlate standarditega paigas.


mattyas
Postitusi: 232
Liitunud: 26 Sept 2004, 23:19
Asukoht: Raasiku

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas mattyas »


Tort
Postitusi: 2022
Liitunud: 07 Juun 2005, 11:17
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 166 korda

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas Tort »

will111 kirjutas:

väga kõva sõna...kas koolis lugema õppida oli raske? tundub, et oli sest sul on õnnestunud seda kunsti vist mitte päris korralikult omandada

Võid kontekstile apelleerida muidugi, aga jutt oli valemi kirjutamisest ja soovitusliku valemi kirjutamine on nohu. Sinu jutust tuli välja, et toll -> cm konvert on midagi ebainimlikku. Mingist seadusest sa esialgu ei rääkinud. Seadusele mina viidata ei oska, aga ennustan, et kasutada tuleb "tootja poolt ette nähtud"..... Juuraharidust minul ei ole ja ma ei tea, kui detailseks seal minna võib ja kui detailseks minna tavatsetakse.


will111
Postitusi: 5262
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 382 korda

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas will111 »

ebainimlik ta loomulikult pole, eriti tehnikainimese jaoks..lihtsamatel ühiskonnaliikmetel samas tekib teatavasti probleeme ka 10% leidmisega summast jne, et mine sa tea nüüd mis kelle jaoks juba ebainimlik on. aga valemi all koos konverteerimisega, nagu ma seal kirjutasin, mõtlesin pigem seda, et esiteks ei saaks see ettekirjutus arvutuslikult juba olla päris nii lihtne kui "ei tohi erineda rohkem kui x millimeetrit" ja teiseks tuleks sinna kuskile lisada nüüd veel ühikute konverteerimine. sinu ja minu jaoks võib see olla algkooli matemaatika aga seadusesse minuteada selliseid asju ei taheta väga kirjutada...võin muidugi eksida kuna mina pole ka mingi juriidika proff!

valem ise (loogiliselt võttes) peaks seaduses välja nägema siis a'la midagi sellist: mõõdud a ja b ei tohi teineteisest erineda rohkem kui x ühikut, arvestades et a= rehvi laius millimeetrites - 40 ja b= velje laius tollides * 25,4
ja see oleks veel suht primitiivne variant, tegelikult peaks ilmselt arvestama mitut muudki asja seal valemis :D

Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6615
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 649 korda
Tänatud: 400 korda

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Hoi!

Mõtlesin samuti alguses viidata sellele spidoweebile AGA:
Seal ei ole ühtegi viidet seadustele määrustele, vaid võib, peab jne.
Nagu alljärgnev, sealt kopipastatud tekst:

Oma sõiduki tehnilisest passi tehniliste andmete osas või sõiduki kasutajajuhisest leiad vajamineva rehvimõõdu. Antud rehvimõõtu võid suurendada või vähendada 30 mm võrra (rehvimõõdu esimene number, nt. 175 tähendab, et tegemist on 175 mm laia rehviga). Veljemõõtu on võimalik muuta tolli võrra ilma tehnilise ülevaatuse kohustuseta. Rehvi ümbermõõt tohib maksimaalselt muutuda 5%. Rehvimõõtu muutes tuleb alati meeles pidada, et uue rehvi kandevõime peab olema sama suur kui pool auto teljekoormusest (teljekoormuse leiad registreerimistunnistusest) või suurem.

edu

Saadetud kettaga lauatelefonist!


Tort
Postitusi: 2022
Liitunud: 07 Juun 2005, 11:17
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 166 korda

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas Tort »

will111 kirjutas:

valem ise (loogiliselt võttes) peaks seaduses välja nägema siis a'la midagi sellist: mõõdud a ja b ei tohi teineteisest erineda rohkem kui x ühikut...

Eks enamasti antakse ju soovituslikes tabelites vahemikud. Vaatame seda tabelit: http://www.photostand.co.za/images/ylf7 ... ksdnzq.jpg Tuleb välja valem soovitusliku rehvi laiuse kohta.

Rehvi laius mm = 170 + (velje laius tollides - 5) * 20. Soovituslik laius on +- 5mm, lubatud laius on vahemikus +- 15mm.

Loodan, et kiiruga viga ei teinud. Mul pole excelit momendil kasutada.


Teema algataja
sandman1111
Postitusi: 279
Liitunud: 01 Juun 2006, 17:22
Tsikkel: CRF450R13

Re: Rehvi ja velje laiuste vahe.

Lugemata postitus Postitas sandman1111 »

Palun ärme igas teemas tülli lähe. Ja tõesti need igasugu tabelid ei kõlba, kui need ei ole kirjas mõnes Eestis/Euroopas kehtivas dokumendis (peaks olema tehnonõuetes). tõenäolislt sellist numbrilist vahet polegi kuskil kirjas, kuna seaduse järgi autole midagi muud kui margi tootja poolt ette nähtud mõõtudega rehvi/velge, ei tohigi alla panna. Ilmselgelt ise olin rumal ja alustasin mingi imelise numbri otsimist.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Rehvid, rehvid, rehvid”