LED-id mootorrattal

Kui mutrivõti peos püsib (või siis üldse ei püsi), kui vajad abi või nõu mootorratta remondil või soovid tehnika üle arutleda. Kui pluss ja miinus on lootusetult segi ja amprid ajavad volte taga.

Moderaator: Moded

Foorumi reeglid
Vältimaks asjatuid postitusi ja saamaks kiiremaid asjakohaseid vastuseid, peab teema sisaldama järnevaid detaile:
  1. Pealkirjas: Tsikli mark ja lühike vea kirjeldus (kui täpsemini ei ole võimalik siis näiteks: probleem mootoris, probleem piduritega jne)
  2. Sisus võimalikult täpne vea kirjeldus ja mootorratta mark ning väljalaskeaasta

NÄIDE: Honda Hornet, tühikäiguga probleem.

Valesti alustatud ning sisutühjade teemade puhul on moderaatoril õigus teema kustutada!

Teema algataja
matcho
Postitusi: 255
Liitunud: 27 Veebr 2007, 21:37
Tsikkel: hetkel rattatu

LED-id mootorrattal

Lugemata postitus Postitas matcho »

kas keegi teab ehk kust saaks osta punaseid erineva suurusega üksikuid led-isid . neid kõige tavalisemaid kahe jalaga ..


Kasutaja avatar

deadend
Postitusi: 350
Liitunud: 26 Juul 2004, 23:51
Tsikkel: Yamaha
Asukoht: tartu
Tänanud: 6 korda

Lugemata postitus Postitas deadend »


Teema algataja
matcho
Postitusi: 255
Liitunud: 27 Veebr 2007, 21:37
Tsikkel: hetkel rattatu

Lugemata postitus Postitas matcho »

suurimad tänud
Kasutaja avatar

kris.
Postitusi: 2391
Liitunud: 23 Mär 2004, 18:11
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 24 korda

Lugemata postitus Postitas kris. »

Vaata hindu ka: www.oomipood.ee

terv
Kris.
XVZ-13 TF - Big Blue Light
Riding with a King!

Teema algataja
matcho
Postitusi: 255
Liitunud: 27 Veebr 2007, 21:37
Tsikkel: hetkel rattatu

Lugemata postitus Postitas matcho »

oh oomipoest saan sama rahaeest kohe neli tükki osta neid kui vaja :D
tegemist siis 10 mm punase led-iga
Kasutaja avatar

mella
Postitusi: 4580
Liitunud: 12 Apr 2005, 19:55
Tänatud: 1 kord

Lugemata postitus Postitas mella »

kõige tavalisem 2 jalaga punane LED on siiski 5mm.
Kasutaja avatar

borq
Postitusi: 1222
Liitunud: 18 Mai 2006, 01:00
Tsikkel: yamaha roadstar
Asukoht: on
Kontakt:

Re: led -id

Lugemata postitus Postitas borq »

matcho kirjutas:
kas keegi teab ehk kust saaks osta punaseid erineva suurusega üksikuid led-isid . neid kõige tavalisemaid kahe jalaga ..
kas vajad indikatsiooniks või valgustamiseks?

olen paari aasta jooksul ehitanud erinevaid piduri-, gabariidi-, suuna- jms tulesid tsiklitele ja selletarbeks tellinud Oomipoest ja katsetanud erinevaid 5mm, 8mm, 10mm LEDe, et leida parima valgustugevusega isendeid...

kui huvitab, võin saadud kogemusi jagada - mõne LEDi leian sulle ka sahtlist...

Raul

Fakt, et meduusid on suutnud elada ilma ajudeta mitu miljonit aastat, annab lootust nii mõnelegi inimesele :twisted:

Kasutaja avatar

kris.
Postitusi: 2391
Liitunud: 23 Mär 2004, 18:11
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 24 korda

Lugemata postitus Postitas kris. »

Aga jäga meie kõigiga oma kogmusi :bsmile: .
Kui kasutada LED-e tuledes, siis kas on mingi piirang valguse levimise nurgale? Sest mida väiksem nurk seda suurem valgustugemus jne ...
Kas maksimaalse heleduse saavutamiseks oled moduleerimist kasutanud, et soojenemist vältida?

terv
kris.
XVZ-13 TF - Big Blue Light
Riding with a King!

kolp
Postitusi: 259
Liitunud: 27 Veebr 2007, 17:20
Asukoht: viljandi

Lugemata postitus Postitas kolp »

kuna ma selles asjas veel võhik olen siis äkki seletab keegi kuidas saab panna led pirnid tavalise tulesisse. kuids käib nende ühendamine ja palju neid oleks vaja tagumise tule jaoks

Panthera
Postitusi: 625
Liitunud: 28 Okt 2006, 18:23
Tsikkel: Honda
Asukoht: Tartu

Lugemata postitus Postitas Panthera »

kris. kirjutas:
Aga jäga meie kõigiga oma kogmusi :bsmile: .
Kui kasutada LED-e tuledes, siis kas on mingi piirang valguse levimise nurgale? Sest mida väiksem nurk seda suurem valgustugemus jne ...
Kas maksimaalse heleduse saavutamiseks oled moduleerimist kasutanud, et soojenemist vältida?

terv
kris.
XVZ-13 TF - Big Blue Light

Vahemärkus: LED ehk Light Emitting Diode ei soojene ... Kuna valgust annab mingine kristall ... Kui on takisti vahel siis takisti võib soojeneda...

albert52
Postitusi: 25
Liitunud: 09 Juul 2007, 21:20

Lugemata postitus Postitas albert52 »

Tavalised ledid põlevad tavaliselt 3,3v pealt. Mootorratta akust tuleb 12v. Ühendamine käib nagu pildil näidatud: http://img167.imageshack.us/my.php?image=skeemoh7.jpg
Kui viitsid oodata, siis on mulle saabumas nädala pärast igas värvis lede (5mm), sealhulgas ka punaseid. Tükihinnaks 4eek. Valgustugevus 4000mcd ja valgusnurk oli minu meelest 30 kraadi.

Sulle teadmiseks, et valgustugevusega -1000, ei valgusta pmst midagi. Oomipoes on sobivate hinnaks mingi 10eek/tk. Niiet. :wink:
Kasutaja avatar

kris.
Postitusi: 2391
Liitunud: 23 Mär 2004, 18:11
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 12 korda
Tänatud: 24 korda

Lugemata postitus Postitas kris. »

Panthera kirjutas:
Vahemärkus: LED ehk Light Emitting Diode ei soojene ... Kuna valgust annab mingine kristall ... Kui on takisti vahel siis takisti võib soojeneda...
Keskkooli füüsikaõpiku teadmistega paraku elus läbi ei löö ....

terv
kris.
XVZ-13 TF - Big Blue Light
Riding with a King!

Panthera
Postitusi: 625
Liitunud: 28 Okt 2006, 18:23
Tsikkel: Honda
Asukoht: Tartu

Lugemata postitus Postitas Panthera »

Hehee... :lol:
LED ei soojene ...
9 voldise ülepingega kõrvetas veidi näppe, muud midagi :twisted:
Kasutaja avatar

mella
Postitusi: 4580
Liitunud: 12 Apr 2005, 19:55
Tänatud: 1 kord

Lugemata postitus Postitas mella »

Panthera kirjutas:
Vahemärkus: LED ehk Light Emitting Diode ei soojene ... Kuna valgust annab mingine kristall ... Kui on takisti vahel siis takisti võib soojeneda...
Oled ikka vähe suuremate kui 10mA dioodidega tegelenud? 1A vooluga superlight dioodid tulevad lausa radiaatorile kinnitamiseks mõelduna.
albert52 kirjutas:
Tükihinnaks 4eek. Valgustugevus 4000mcd ja valgusnurk oli minu meelest 30 kraadi.
Oomipoes on sobivate hinnaks mingi 10eek/tk. Niiet. :wink:
Oomipoes on ka 15kraadi 50000mcd dioodid 10kr eest ;) mulle tunduvad kuidagi erksamad ;)
Kasutaja avatar

13reede
Postitusi: 125
Liitunud: 13 Juul 2007, 10:28
Tsikkel: provokaator

Lugemata postitus Postitas 13reede »

et mõte hakkaks jooksma... :roll:
http://www.macustom.eu/ee/gallery

Panthera
Postitusi: 625
Liitunud: 28 Okt 2006, 18:23
Tsikkel: Honda
Asukoht: Tartu

Lugemata postitus Postitas Panthera »

mella kirjutas:
Panthera kirjutas:
Vahemärkus: LED ehk Light Emitting Diode ei soojene ... Kuna valgust annab mingine kristall ... Kui on takisti vahel siis takisti võib soojeneda...
Oled ikka vähe suuremate kui 10mA dioodidega tegelenud? 1A vooluga superlight dioodid tulevad lausa radiaatorile kinnitamiseks mõelduna.
albert52 kirjutas:
Tükihinnaks 4eek. Valgustugevus 4000mcd ja valgusnurk oli minu meelest 30 kraadi.
Oomipoes on sobivate hinnaks mingi 10eek/tk. Niiet. :wink:
Oomipoes on ka 15kraadi 50000mcd dioodid 10kr eest ;) mulle tunduvad kuidagi erksamad ;)

(help)

marr

Lugemata postitus Postitas marr »

ei ole ka mina veel näinud led´e mida peaks radikaga jahutama...
aga samas ei ole ka väga palju suurtemate led´idega tegelenud.
Keegi kes teab selle kuumenemise kohta rohkem, äkki viskaks mõne lingi või täpsema seletuse...
otsisin küll google abiga aga ei leidnud kuumenemise kohta miskit erilist..
Kasutaja avatar

borq
Postitusi: 1222
Liitunud: 18 Mai 2006, 01:00
Tsikkel: yamaha roadstar
Asukoht: on
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas borq »

albert52 kirjutas:
Tavalised ledid põlevad tavaliselt 3,3v pealt. Mootorratta akust tuleb 12v. Ühendamine käib nagu pildil näidatud: http://img167.imageshack.us/my.php?image=skeemoh7.jpg...
päris julmalt LEDe järjest pista, niiet 12V kokku saab, on tiba riskantne tegevus, mis saab, kui mootor käima panna ja pinge 13,8 V tõuseb ;-)

LEDide pingelang on jah kusagil vahemikus 2...3 V sõltuvalt tüübist, enamus 20mA LEDe jääb sinna 2V kanti ja ise olen neid järjestikku pannud ca 8...9 V jagu, ehk enamasti 4 tk, ülejäänud pinge tuleb takisti peale "kustutada" - takisti hoiab ka pinge kõikumise puhul voolu lubatud piires...

selliseid 4 kaupa gruppe tuleb siis tule sisse ära mahutada niipalju kui on ruumi või soove...
kris. kirjutas:
Kui kasutada LED-e tuledes, siis kas on mingi piirang valguse levimise nurgale? Sest mida väiksem nurk seda suurem valgustugemus jne ...
Kas maksimaalse heleduse saavutamiseks oled moduleerimist kasutanud, et soojenemist vältida?
moduleerimisega ei ole LEDidest viimast proovinud välja pigistada, niikuinii suurem mure selles, et valguse väikese nurga tõttu on neid pigem rohkem vaja kõrvuti laduda ja teisalt tuleb igal aastal välja uus põlvkond LEDe, millel valgustugevus vähemalt kahekordne...

oli küll mõte pidurituli ümber ehitada nii, et tule süttimisel vilguks see kõigepealt mõne sekundi jooksul ja siis jääks pidevalt põlema, aga seda põhiliselt parema nähtavuse, mitte nominaalist kõrgema voolu pärast...

ise olen põhiliselt kasutanud LEDe mille nurk on 30 kraadi kandis ja valgustugevus 15...20 000 mcd ümber ja nominaalvool 20mA - kui neid 25...30 tk nelja kaupa gruppi panna, saab täiesti eeskujuliku tagatule ehitada mille voolutarve pidurdamisel ca 150 mA, ehk siis tarbitav võimsus 2 W ringis...

katsetasin ka viimati uusi 50 000 mcd 100mA LEDe - valgustugevust neil tõesti südamest aga nendega tekib juba teine probleem, kui ikka suure (piduri, suuna) tule jagu neid kokku lapid, hakkab kogu tule voolutarve lähenema tasapisi tavapirni omale ja praktiline mõte kaob...

põhieesmärk siiski, vähemalt minul endal, on vähendada LEDide kasutamisega ratta üldist voolutarbimist, et siis kõik võimalik ülejääk lisada esituledesse ;-)

aga '13reede' poolt pakutud link on võimas, müts maha, väga ilus töö - võtan mingi aeg Andrusega ühendust, ehk saan isegi mõne asja hõlpsamini lahendatud, tänud vihje eest :-)

marr kirjutas:
ei ole ka mina veel näinud led´e mida peaks radikaga jahutama...
anname andeks ;-)
tead, maailm on täis igasuguseid uusi ja põnevaid asju, mida enamus meist pole veel näinud, ja neid tuleb kogu aeg juurde ;-)

20 aastat tagasi ei olnud ühtegi radiaatoriga jahutatavat mikroskeemi kasutusel, polnud lihtsalt vaja - aga mõni aeg tagasi ületasime selle maagilise piiri, kus arvutustehnika jahutamiseks kulub maailmas rohkem elektrit kui selle töös hoidmiseks!

head rattasõiduilma kõigile!

Raul

Fakt, et meduusid on suutnud elada ilma ajudeta mitu miljonit aastat, annab lootust nii mõnelegi inimesele :twisted:

Kasutaja avatar

mella
Postitusi: 4580
Liitunud: 12 Apr 2005, 19:55
Tänatud: 1 kord

Lugemata postitus Postitas mella »

marr kirjutas:
ei ole ka mina veel näinud led´e mida peaks radikaga jahutama...
http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store. ... 0-061#desc

Rene
Postitusi: 190
Liitunud: 06 Okt 2005, 12:40
Asukoht: Tln/Prn

Lugemata postitus Postitas Rene »

Olles ise just lõpetanud LED tulede ehituse, siis mõned soovitused omast kogemusest:
- optimaalne LED-de valgusnurk võiks olla kuskil 60 kraadi. Väiksema nurga puhul saab küll tugevama valguse, kuid samas on seda näha vaid otse tagant ning veidi nurga all ei pruugi tuld pea üldse näha olla. Muidugi kui osad LED-d veel omakorda nurga alla panna, siis võiks vast kasutada ka väiksemat valgusnurka.
- valgustugevus kindlsti 3000 mCd või võimalusel veel suurem. Muide enamus Tevalos ja Oomipoes müüdavatest odavatest LED-dest just sellepärast ei sobigi, et nende valgustugevus jääb sinna 100 mCd kanti.
- kui kasutad ülal mainitud näitajatega LED-e näiteks suunatules, siis võiks/peaks neid olema vähemalt 10, kuid mida rohkem, seda parem loomulikult
- arvesta asellega, et asendades tavalise suunatule LED-dega hakkab enamikul ratastel seejärel suund oluliselt kiiremini vilkuma. Põjuseks, et relee ei saa piisavalt koormust. Lahenduseks on elekrtoonilise relee ehitamine (ei midagi keerulist) või siis suure võimsusega (~10W) takisti lisamine. See viimane lahendus ei anna muidugi võitu voolutarbimises ning peab arvestama, et see takisti läheb veidi kuumaks.
- iga LED-i ette eraldi takistit panna pole mõtet. Võiks näieks ühendada LED-d 5 kaupa jadamisi ning iga sellise jada ette 1 takisti. Kollased ja punased LED-d on tavaliselt ~2V/20mA ning sel juhul võiks kasutada 47Ω/2W takistit. Ja need jadad paned siis loomulikult omavahel rööbiti vooluahelasse ehk siis kogu asi selliselt:
Pilt
- Saksast on võimalik tellida sobivaid LED-e hinnaga 1,5 - 2 eeku tükk. Seda muidugi eeldusel, et tellid neid üle kümne ning mida rohkem seda odavam, sest postikulu kogusest ei olene. Siit Eestist poest saad samasugused 10.-/tk. Mõne eraisikust "edasimüüja" käest 4.-/tk, mis on täitsa mõistlik arvestades, et saad need kohe kätte ning vaid mõnekümne LED-i puhul pole hinnavahe suur.

Teema algataja
matcho
Postitusi: 255
Liitunud: 27 Veebr 2007, 21:37
Tsikkel: hetkel rattatu

Lugemata postitus Postitas matcho »

no ostsin ratta millel oli tagatuleks pandud neli 10 mm punast ledi . pargina põledes on takisti vahel ja siis põlevad tuhmimalt ja pidurdades jookseb vool otse peale siis põlevad eredalt . nüüd põles öks led läbi ja kuna nad on pandud khe kaupa jadamisi siis pooled pirnid enam ei põle ..

Tsikkelröövel
Postitusi: 1754
Liitunud: 27 Dets 2005, 17:55
Tsikkel: Kawa GPZ 550, W800, Jawa 350
Asukoht: Tartu
Tänatud: 27 korda

Lugemata postitus Postitas Tsikkelröövel »

Täitsa OT, aga Borq, ära tee seda vilkuvat pidurituld või keegi lajatab sulle täpselt tagant sisse. Jubedalt eksitab. Vaatad, et pidurdab, siis tuli kustub, täpselt jõuad piduri lahti lasta, aga eesõitja pidurdab tegelikult ju edasi. Paar korda niimoodi ehmuda tulnud... SEE ASI ANNAB VASTUPIDISE EFEKTI.
Kas Mees ostab tsikli, pole küsimus. Küsimus on: millal?
Kasutaja avatar

borq
Postitusi: 1222
Liitunud: 18 Mai 2006, 01:00
Tsikkel: yamaha roadstar
Asukoht: on
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas borq »

matcho kirjutas:
no ostsin ratta millel oli tagatuleks pandud neli 10 mm punast ledi . pargina põledes on takisti vahel ja siis põlevad tuhmimalt ja pidurdades jookseb vool otse peale siis põlevad eredalt . nüüd põles öks led läbi ja kuna nad on pandud khe kaupa jadamisi siis pooled pirnid enam ei põle ..
tegelikult peaks olema nii, et pargina põledes on suurem takisti vahel, mis annaks voolu nii 25...50% jagu nimivoolust (sõltub LEDist ja vajalikust heledusest) ja pidurina väiksem takisti, mis annaks kogu lubatud voolu - pidurdamisel kogu pinge peale andmisel ilma takistita on LEDi läbipõletamise risk väga suur...

mul endal on lisapidurituli lahendatud nii, et pargina põlevad 2 LEDi ja pidurina tuleb 26 tk juurde...

kahe kaupa jadamisi? vist on ikka kaks 5st gruppi, kui pooled ei põle... tule, otsime vea üles ja hakkavad jälle kõik põlema :-)
Tsikkelröövel kirjutas:
Täitsa OT, aga Borq, ära tee seda vilkuvat pidurituld või keegi lajatab sulle täpselt tagant sisse. Jubedalt eksitab. Vaatad, et pidurdab, siis tuli kustub, täpselt jõuad piduri lahti lasta, aga eesõitja pidurdab tegelikult ju edasi. Paar korda niimoodi ehmuda tulnud... SEE ASI ANNAB VASTUPIDISE EFEKTI.
tegelikult vilgutatakse pidurituld nii 4...5 korda sekundi jooksul ja kindlasti selliselt, et põlemise aeg pikem ja kustunud oleku aeg just nii lühike, et seda veel korralikult märkab, selle aja jooksul vaevalt, et keegi ümber mõelda jõuab - ammu tehtud tuntud lahendus ja reeglina kiidetakse...

kui keegi on sellise 1 sek põleb ja 1 sek kustunud vilgutaja teinud, siis sellega võib jah hoopis vastupidine effekt olla!

Raul

Fakt, et meduusid on suutnud elada ilma ajudeta mitu miljonit aastat, annab lootust nii mõnelegi inimesele :twisted:


Heinar

Lugemata postitus Postitas Heinar »

Koht kus saab tellida ja ka infot (saksa / inglise) www.led1.de

Tsikkelröövel
Postitusi: 1754
Liitunud: 27 Dets 2005, 17:55
Tsikkel: Kawa GPZ 550, W800, Jawa 350
Asukoht: Tartu
Tänatud: 27 korda

Lugemata postitus Postitas Tsikkelröövel »

Nuh, jah, kui nii, siis nii. Selline takt tõesti ei anna aega pidurdamisel ümber mõelda, aga reaktsiooni "mis siis nüüd?" kutsub siiski esile. Võib-olla vaid minu kiiks, aga tavaline PUHAS ja KORRALIK pidurituli mu meelest piisav. Siiski, ega ma ei laida kah. LED-dega tuled on kobedad, kui tehtud on kobedalt. Aga seasilmakesi, nagu mõne mehe suunatuled, siiski kohata ei tahaks. Kusjuures mõni asjaarmastaja kindlalt teeb omale just sellise.
Kas Mees ostab tsikli, pole küsimus. Küsimus on: millal?
Kasutaja avatar

Koljat
Postitusi: 10
Liitunud: 20 Juun 2004, 20:13
Asukoht: Tallinn, Suur-Sõjamäe 14C

Lugemata postitus Postitas Koljat »

Eks ta ole jah. Seasilmad jäävad seasilmadeks. Kui tuledel korpus olemas, siis sisud teen ma ise ja korralikud :twisted: .
Tuled teen nii heledad, et pimedas ei pimestaks. Kui ehitus jäetakse minu otsustada siis püüan mahutada nii palju LED-e kui võimalik.

Näiteid minu töödest

Siiani põhiliselt teinud autodele valgust. tsikli/rolleri tule ehituse vahe tuleb ainult hinnas - ehk siis kordades odavam, kuna tuled väiksemad ja lihtsamalt lahti võetavad.
M.A.custom - Kvaliteetsed LED ja elektroonika erilahendused ideest teostuseni

Tegelinski

Lugemata postitus Postitas Tegelinski »

Vältimaks siin vaidlusi, kas led kuumeneb või mitte, siis lihtsam reegel ütleb, et üle 1 W-sed nõuavad radikat. Ilmselt paljud pole power-led'ga tegelenud.

Lisan ka lihtsalt ühe suvalise lingi, kus toote pdf-s näha, et "cooling required" ja teisel lehel radika nõutavad mõõdud.
Kasutaja avatar

Koljat
Postitusi: 10
Liitunud: 20 Juun 2004, 20:13
Asukoht: Tallinn, Suur-Sõjamäe 14C

Lugemata postitus Postitas Koljat »

Tõsi ta jah et 1W, 3W ja 5W tahavad juba jahutust saada. Eks tavaline LED-gi kuumeneb aga seda nii vähesel määral, et ei vaja lisa jahutust, ehk siis LED-i enda pind piisav soojuse ära andmiseks.
M.A.custom - Kvaliteetsed LED ja elektroonika erilahendused ideest teostuseni
Kasutaja avatar

isakene
Postitusi: 1273
Liitunud: 08 Veebr 2005, 12:08
Tsikkel: XTZ 750,KTM 250 EXC,Beta 430RR
Tänanud: 8 korda
Tänatud: 43 korda

Lugemata postitus Postitas isakene »

Veel selline küsimus - kuidas ARK-i, politsei ja ülevaatuse onud asjasse suhtuvad? Need tegelased ju iga asja peale e-tähist tahavad?
Kasutaja avatar

borq
Postitusi: 1222
Liitunud: 18 Mai 2006, 01:00
Tsikkel: yamaha roadstar
Asukoht: on
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas borq »

isakene kirjutas:
Veel selline küsimus - kuidas ARK-i, politsei ja ülevaatuse onud asjasse suhtuvad? Need tegelased ju iga asja peale e-tähist tahavad?
e-tähis on ju tule klaasi peal endiselt olemas ;-)

seda muidugi juhul, kui ainult tule sisu ümber ehitad...

Raul

Fakt, et meduusid on suutnud elada ilma ajudeta mitu miljonit aastat, annab lootust nii mõnelegi inimesele :twisted:

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta remont, tehnika, elekter ...”