Kompass tsiklile

Kõik mis puudutab mootorratta sõiduks vajalikku varustust. Nii seda, mis mootoratturile selga käib, kui ka seda, mis usinad tsiklistid oma rataste külge kruvivad. Mootorratturi kiivrid, kindad saapad ja joped. Räägi mootorratturitega.

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Teema algataja
Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Ohjeldamatu ringi paarutamise käigus tekkis mõte, et armatuuril võiks olla kompass - tahaks et igal hetkel saaks igasugu nuti- ja totuseadmete laetusest, nende koju unustamise faktist, kinnaste käes olekust jms tüütust kribukräbust sõltumatult kontrollida kas vöör (ja keerulisema maastiku korral ka nadiir) ikka enam-vähem plaanitud ilmakaare poole suunatud on. Mõtlesin et see on maailma lihtsaim asi, astun lähimast autopudipadi poest läbi, aga leidsin ainult sellise suhteliselt õnnetu tüki: http://pood.automaailm.ee/est/vabaaja_k ... uctID=5865 . Esiteks seal on komplektis kell (siis see mis kalamajas selja taga tiliseb, mitte ajanäitaja) ja teiseks see on minuarust natuke liiga väike, sadulas istudes minu töntsid silmad sealt tõenäoliselt midagi ei näe. Eriti boss oleks muidugi kui valgustus ka sees oleks, aga see ei ole superoluline.

Kas keegi on äkki midagi asjalikumat silmanud või äkki isegi kasutanud? Lihtsalt matkakas paagikotis ei sobi, esiteks ei viitsi paagikotti igale poole vedada ja minuarust näitab see vähimagi kalde all kõike muud kui õigeid ilmakaari.


Bastard
Postitusi: 759
Liitunud: 12 Sept 2010, 19:42
Tsikkel: TDM900
Asukoht: est
Tänanud: 6 korda
Tänatud: 19 korda

Re: Kompass

Lugemata postitus Postitas Bastard »

Iseenesest tore mõte, kuid kompassil on halb omadus hakata valetama igasuguste metallobjektide läheduses ja elektromagnetlainete mõjupiirkonnas. Vahe ei pruugi olla üldse suur, nii mõnest kraadist mõnekümneni. Kuid vabalt võib villast panna ka peaaegu 180 kraadiga.
Näiteks ei saa kompassi usaldusväärselt kasutada ka elektriliinide läheduses ja ka soodes, kus iseenesest leidub rauda ikka väga vähe, kuid sellest piisab, et matkaja ära eksitada :)

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7200
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Kompass

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Igal GPS seadmel on ka kompass,aga need jah elektrilised ehk sulle sobimatud.Samas maastikul orienteerumiseks,kui ise ilmakaari ei taju, on ikkagi GPS ainuke adekvaatne asi.Ükski lihtne magnet kompass ei ole minu teada võimeline tsikli peal midagi täpselt näitama.
Näiteks see või analoogne asi on võimalik ka tsikli peale panna(mingi mobiili kinnitusega näiteks) ja on igati asjalik abimees.Maksab küll natuke ,aga mitte ülemäära palju.Patareid vahetatavad ehk saab ka tanklast ja külapoest uuesti pildi ette ,kui ära kooleb.
http://www.garmin.ee/metsa/tavalised-gp ... sed-andmed

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Piipz
Soe ja sõbralik
Postitusi: 8784
Liitunud: 05 Sept 2004, 23:28
Tsikkel: V-Strom 1050DE
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 130 korda
Tänatud: 327 korda
Kontakt:

Re: Kompass

Lugemata postitus Postitas Piipz »

Urmas66, ei ole igal GPS seadmel kompassi. Suur osa GPS-e võtab suuna alles liikumise järgi.
Ka sinu näidatud mudelil.
Ainult osadel käsigps-idel on päris kompass sees, nagu näiteks see:
https://buy.garmin.com/en-US/US/on-the- ... 87774.html

  • Kontakt: ES või piipz (ät) biker.ee / tel 58413942

reimps

Re: Kompass

Lugemata postitus Postitas reimps »

On ikka olemas küll kompasse, mis ei valeta metallobjektide jms läheduses. Laevadel on siis pidevalt kompass vale või? :mrgreen:

Iseasi, mis need varjestatud kompassid maksavad muidugi..

Kasutaja avatar

Teema algataja
Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kompass

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Eksimus mõnest kraadist mõnekümneni tundub suht tühine ning twiniga sohu sattudes on ilmakaared see kõige väiksem mure :) Ma ei mõelnudki seda kasutada täppistööks nagu laeval, stiilis et võtan asimuudi ja hakkan sinnapoole liikuma. Pigem tihti tuleb käänulisel metsateel või ka mitteruudulise tänavavõrguga linnades ette olukordi, kus tee vaikselt keerab, mõistus ei taju seda ja poole tunni pärast asja uurima hakates selgub et whopaa, tegelik liikumissuund on 90 või 180 kraadi plaanist erinev. Või siis ülitavaline nähtus on et ringteele lähenev tee teeb mingi kavala jõnksu ja tunde ning kaardi järgi õigena tunduv mahasõit (stiilis "sellest on vaja otse üle saada") on tegelikult 90 kraadi vale.

GPSiga jah saab aga sellega jändamine on minuarust üks tüütuimaid tegevusi maailmas. Pluss kuidagi ju inimesed sõitsid siis ka kui neid veel polnud :)

Kasutaja avatar

Teema algataja
Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kompass

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Piipz kirjutas:

Urmas66, ei ole igal GPS seadmel kompassi.

Ja isegi kui on, siis see kivi seal sees töötab ikka samal põhimõttel mis nõel, seega kummitavad samad hädad magnetväljade jm-ga. Ma ka ei kujuta ette kuidas füüsikaliselt näeb välja magnetkompassi "varjestamine", laevadel ja lennukitel on u pesumasina suurused güroskoopilised kompassid, see on täiesti teine maailm ja tehnoloogia.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7200
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Kompass

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

reimps kirjutas:

On ikka olemas küll kompasse, mis ei valeta metallobjektide jms läheduses. Laevadel on siis pidevalt kompass vale või? :mrgreen:

Iseasi, mis need varjestatud kompassid maksavad muidugi..

Laevakompass pannakse laevas antud koha peal paika(igakord peale remondis käimist või metallist osade asukoha muutusi uuesti)) või tegelikult kasutatakse laevades täna ka 99,99% elektroonilisi kaarte ja GPS-i.
Ja kui ei vaja pidevat navigeerimist,siis saab ka GPS-le ühe nupuvajutusega ekraanile kuvada kompassi ja veel ka mõned lisa näidud,mis pole ka pahad teada.
Linnades pole magnet kompassiga üldse midagi peale hakata,kui siin taju ja vaist petavad,siis magnet kompass petab topelt.
Näiteks minu pakutud seadmel saab nii:
Pilt

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7200
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Kompass

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Jesper kirjutas:
Piipz kirjutas:

Urmas66, ei ole igal GPS seadmel kompassi.

Ja isegi kui on, siis see kivi seal sees töötab ikka samal põhimõttel mis nõel, seega kummitavad samad hädad magnetväljade jm-ga. Ma ka ei kujuta ette kuidas füüsikaliselt näeb välja magnetkompassi "varjestamine", laevadel ja lennukitel on u pesumasina suurused güroskoopilised kompassid, see on täiesti teine maailm ja tehnoloogia.

GPS-i kompass töötab ikka ja ainult satelliidilt saadud signaalide järgi,mitte magnet välja abil.Kui seal ei ole reaalset kompassi,siis peale väiksematki liigutust näitab ta liikumise suunda,mida teemaalgataja ka tegelikult vist teada tahab.
Ühesõnaga magnet kompass ei ole adekvaatne asi tsiklile ja kui elektroonika ei sobi,siis peab vaist aitama.Pigem siis juba matkapoest käele kinnitatav kompass,aga et ka sellega mingigi adekvaatne suund võtta,pead seisma jääma ja suuna määrama.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Teema algataja
Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Ma ei tea, linnas kõndides on telefoni sisene kompass küll abiks asi, kui vanasti eristas turiste kohalikest käes oleva kaardi järgi, siis tänapäeval on kõigil telefonid käes aga turistid keerutavad ristmikel et nool kaardil õige tänava poole saada :)

Mul on tunne et me räägime natuke eri asjadest, sina räägid täppisnavigeerimisest kindlasse punkti, mina räägin suht vabas vormis liikumisest, et "sõidaks päikse järgi aga sunnik on pilve taga". Või paistab otse lagipähe :) See vaist on teatud määral olemas, aga suht tihti feilib armetult, ja tegelikult selliseid inimesi kes a'la kinnisilmi läbi rukkipõllu sirgjoones kõnnivad ringe tegema hakkamata on väga väga vähe.

Ma olen valmis selle kulu korstnasse kirjutama kui kompass siiski üldse ei tööta, lihtsalt antud hetkel oli probleem et isegi laias laastus sobivat tükki ei hakanud kaubandusvõrgus üldse silma.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7200
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Selgitan sulle veelkord,et magnet kompassiga sa ei saa sõiduajal isegi ligilähedat suunda hoida.Sa pead selleks peatuma ja laskma kompassil õige suuna leida.Kui sa oled mõnda kompassi käes hoidnud,siis peaksid aru saama,mida ma mõtlen.Sõidu ajal saab toimida ainult gürokompass,mis hoiab oma asendit(maapinnaga paraleelsena) või elektoonilise signaaliga(GPS satelliidi põhine)kompass.Neid magnet kompasse ei müüdagi-toodeta ilmselt selle pärast,et see ei näita isegi mitte ligilähedast suunda vaid on liikuva objekti küljes täiesti kasutu asi.Sinu pakutud kell-kompass on ikka pigem kell ja see kompass seal, ei ole küll see asi mida keegi võiks usaldada suuna hoidmiseks.Ja ka sellega pead peatuma ja siis ta alles näitab kuhu põhi jääb(kui see põhi ikka seal suunas ka raalselt on).

Edit:Telefoni kompass on ka elektrooniline ja võtab suuna kas GPS-ilt või mpobiilimastidelt,mitte magnetväljalt ja see mida ma soovitasin ei ole täppis seade, vaid kõige odavama klassi käsi GPS.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Kauri
Postitusi: 606
Liitunud: 13 Juul 2005, 23:46
Tsikkel: VN 750 custom
Asukoht: Kuusalu
Tänanud: 77 korda
Tänatud: 81 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas Kauri »

Digitaalne kompass ei sobi?

Mul laos olemas nii 12/24V kui 3AAA paterei toitel olevad.
http://www.4umarket.gr/p-818490/lampa-p ... 86351.html
Kui kuskil on kohta kuhu a' 2 sigaretipakki kõrvuti mahub.

Kauri


joel
Postitusi: 1802
Liitunud: 06 Apr 2005, 18:52
Asukoht: Tartu
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 110 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas joel »

urmas66 kirjutas:

Edit:Telefoni kompass on ka elektrooniline ja võtab suuna kas GPS-ilt või mpobiilimastidelt,mitte magnetväljalt

Tänapäeval on vist küll juba pea igal nutitelefonil magnetomeeter sees.

Joel
Kasutaja avatar

efendi
Mode
Postitusi: 969
Liitunud: 23 Dets 2004, 17:12
Tsikkel: KTM
Asukoht: Tartu
Tänanud: 6 korda
Tänatud: 24 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas efendi »

Googeldades tuleb erinevaid asju välja. Kuna teema pakkus huvi jagan oma leide ka siia, ehk kellegi jaoks tarviline info

Odavamad lahendused:

http://www.ebay.co.uk/itm/Mini-Motorcyc ... 0950444629 - tundub suhteliselt okei, kui ei toimi, ei ole vast kahju minema visata

http://www.ebay.com/itm/Waterproof-Moto ... 1304627214 - see tundub kohe eriti odava hiina lahendusen ja erilist usku pole, aga vahel on need hiina asjad ka üllatanud

Kallimad lahendused:

http://www.amazon.co.uk/Ritchie-X-10M-N ... B000JFVK78 - tundub selline soliidsem (aga kahuks ka kolakam) tükk

http://www.mycoolingstore.com/brunton-5 ... table.html - näeb ka pildi peal suht viisakas välja

i am not totally useless, i can be used as a bad example.

Kes mett teeb, see mett sööb!
Kasutaja avatar

stev666
Postitusi: 998
Liitunud: 03 Mär 2008, 21:48
Tsikkel: SUZUKI M1800R&HondaVTX1800
Asukoht: Tartu
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 25 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas stev666 »

Need mis paatides on, ju näitavad söidu ajal. Mine kuhugi marine poodi ja osta sealt.

dr800 2x
Kasutaja avatar

Teema algataja
Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas Jesper »

urmas66, ma täiesti usun et sul võib olla õigus. Luban et kui päeva lõpus minu soetatud vidin kasutu on, siis siia teemasse ilmub postitus sisuga "Jesper on loll ja urmas66-l oli õigus" :) Ma saan aru et igasuguste mõistlike argumentide poolelt lähenedes on tänapäeval suht ajuvaba tahta midagi muud kui GPSi, aga samas mõistlike argumentide poolest on ka üpris napakas liikuda ringi ilma katuseta sõidukis.

Kauri, see tundub super kui ära mahub jah, eriti asjaolu et voltmeeter tundub ka komplektis olevat, seda on ka vaja. Võtan järgmine nädal millaski ühendust.

efendi, need kaks viimast tunduvad päris asjalikud, tänks. Kuigi ma tegelikult lootsin et äkki on midagi sarnast ka kuskil letis olemas et saaks hinnata paigalduse keerukust, paadipoodi pole küll vaadanud jah, see ei löönud kohe pähe.

Kasutaja avatar

efendi
Mode
Postitusi: 969
Liitunud: 23 Dets 2004, 17:12
Tsikkel: KTM
Asukoht: Tartu
Tänanud: 6 korda
Tänatud: 24 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas efendi »

Matkapoodidest äkki saaks ka midagi analoogset neile kajakikompassidele? Käib koormakummidega - https://www.backcountry.com/images/item ... 180/WP.jpg

i am not totally useless, i can be used as a bad example.

Kes mett teeb, see mett sööb!
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7200
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Jesper kirjutas:

urmas66, ma täiesti usun et sul võib olla õigus. Luban et kui päeva lõpus minu soetatud vidin kasutu on, siis siia teemasse ilmub postitus sisuga "Jesper on loll ja urmas66-l oli õigus" :) Ma saan aru et igasuguste mõistlike argumentide poolelt lähenedes on tänapäeval suht ajuvaba tahta midagi muud kui GPSi, aga samas mõistlike argumentide poolest on ka üpris napakas liikuda ringi ilma katuseta sõidukis.

Kauri, see tundub super kui ära mahub jah, eriti asjaolu et voltmeeter tundub ka komplektis olevat, seda on ka vaja. Võtan järgmine nädal millaski ühendust.

efendi, need kaks viimast tunduvad päris asjalikud, tänks. Kuigi ma tegelikult lootsin et äkki on midagi sarnast ka kuskil letis olemas et saaks hinnata paigalduse keerukust, paadipoodi pole küll vaadanud jah, see ei löönud kohe pähe.

Sa võid osta mida soovid,aga füüsika reeglid on ikka kõigile samad.Samuti ka maa magnetväli.Ma ei väida ,et sa loll oled,aga sa ilmselt ei ole nende asjadega kokku puutunud ja saad nüüd targemaks.See mida sa teema alguses näitasid on tavaline magnet kompass,mis tegutseb maa magnet välja toimel.Kõik muud siin pakutud asjad,mis kasutavad ekektrit,on üldjuhul teise tööpõhimõttega.Et magnet nõel suunda näitaks on vaja seisma jääda ja kompass maapinnaga võimalikult horisontaalseks sättida.Siis näitab nõela punane ots põhja suunas.need lihtsad asjad ei tööta liikumise pealt.Me ei räägi laeva ja lennuki gürokompassidest.Elektroonilised asjad töötavad,aga sa ju ei soovinud elektriga pistmist teha.Nüüd ,aga oled valmis ostma elektrilist,loomulikult elektrilised töötavad ka sõidu ajal.Nad ikkagi on enamuses väikesed signaali püüdjad
a´la GPS.
Siin natuke lugemist magnet kompassi kasutamisest lihtsas keeles ja saad ka ise aru ,miks seda ei saa tsikli peal ja eelkõige tiheasustusega aladel kasutada.
http://www.loodusajakiri.ee/eesti_loodu ... 1_787.html

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Piipz
Soe ja sõbralik
Postitusi: 8784
Liitunud: 05 Sept 2004, 23:28
Tsikkel: V-Strom 1050DE
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 130 korda
Tänatud: 327 korda
Kontakt:

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas Piipz »

Ma nüüd ise söön natuke oma sõnu. Ei ole ikka "päris" GPS mu gepsul.

Neid gepsusiseseid kompasse on kahte sorti.
Odavama otsa variandid vajavad suuna paika panemiseks liikumist ning natuke kallimad ja asjalikumad mudelid ei vaja, küll aga vajavad aeg-ajalt kalibreerimist.

Sellepärast endale Etrex 30 ostsingi - ma saan suuna kätte paigal seistes, ei pea selleks liikuma hakkama.

http://gpstracklog.com/2012/12/do-you-n ... mpass.html
"While all GPS receivers can tell where you are, entry-level models have no way of ascertaining which direction you are facing. So you have to start moving and walk a few steps at a good pace before it can accurately point you towards your destination. This is why mid-range and high-end units have an electronic compass — to show the direction you should travel even while standing still."

Ning defineerime, mis on täpne. Ma pole kordagi hätta jäänud, ka siis, kui reisisin Ukrainas, kui mul oli paljas GPS, sest Ukraina kaarti polnud, liikusingi tühja platsi peal suuna järgi.

Ning need munakujulised gepsud (magnetiga, mitte elektroonilised) töötavad ka tegelikult üsna hästi autode ja tsiklite ja paatide peal, kui mignit "militaartäpsust" taga ei aja.

  • Kontakt: ES või piipz (ät) biker.ee / tel 58413942
Kasutaja avatar

Teema algataja
Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Ja see "electronic compass" mõõdab ju sedasama Maa magnetvälja mida mehaaniline, ma päris täpselt ei saagi aru mis "signaali püüdjatest" urmas66 räägib? Ja paadipoe mõte oli väga hea, paadid ju sõidavad ülepäeva lainetes mis on suuremad kui Dakari rallil ja neil on ka needsamad kõige lihtsamad kerakujulised kompassid GPSi backupiks. Teen lähipäevil väikse tiiru ja vaatan kas mõni mahub normaalselt ära.

Minu jaoks täpne on see, kui on mingi joonorientiir stiilis siht, tee, raudtee vms ja ma saan kontrollida kas ma piki seda õiges suunas liigun :) Kui nelja haruga ristmikul suudaks harude suunad ka kaardiga kokku ajada, siis oleks eriti super lux juba. Maistes tingimustes reeglina ei ole vaja 100km järjest kraadi täpsusega asimuudi suunas põrutada, või no vähemalt mitte neis tingimustes kuhu mina satun, või no vähemalt mitte lähiajal :)

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8375
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 317 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas mx77 »

urmas66 kirjutas:

Edit:Telefoni kompass on ka elektrooniline ja võtab suuna kas GPS-ilt või mpobiilimastidelt,mitte magnetväljalt ja see mida ma soovitasin ei ole täppis seade, vaid kõige odavama klassi käsi GPS.

Nutitelefonides kõigis on sees ehtne magneetiline kompass.

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8375
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 317 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Paadipoest saaks sellise:
http://www.promarinetrade.com/binoklid- ... 06.04.html

Ilmselt erinavalt urmase väidetest töötab ka liikumise pealt. Sorry urmas, aga su väited on naljakad, ma pole veel ühtegi väikelaeva näinud sõitmas nii et jääb seisma, võtab suuna ja siis paarutab jälle mõnisada meetrt otse edasi. ja millal alles need GPS-id tulid? Ma sõitsin veel 90-date lõpus kaatriga kompassi, paberkaardi ja radari abil Tallinnast Helsingisse.

Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3191
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 195 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Mis põhimõttega vanemates Mitsu L200 ja muudes säärastes kompassid armatuuri keskel töötavad?Seal ju ka sellised tavalised munad.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

Veiko
Postitusi: 45
Liitunud: 19 Apr 2008, 09:44
Tsikkel: BMW 1150GS Adventure
Asukoht: Rapla/Tallinn

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas Veiko »

franz125 kirjutas:

Mis põhimõttega vanemates Mitsu L200 ja muudes säärastes kompassid armatuuri keskel töötavad?Seal ju ka sellised tavalised munad.

Nendel pole seal kompass vaid vidin kaldenurga näitamiseks, vähemalt Pajerol küll. Aga USA autodes olen kompasse küll märganud ja vaevalt, et need nüüd päris suvalisi numbreid näitavad.

GSX 600F
BMW 1150GS Adventure
Kasutaja avatar

Teema algataja
Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Soh, nüüd lõpuks kompass pardal ja esimesed kogemused käes. Erinevalt ennustustest ei ole välised metallist asjad üldse mingi probleem, näiteks kui seista veoauto kõrvalrajal vms siis see ei mõjuta näitu praktiliselt üldse. Natuke oli probleeme paigalduskoha leidmisel, sest eksisteerib 3 tsooni. Esimeses tsoonis on tsikkel nii lähedal, et kompass näitab ainult tsikli asukohta, seega igasugu armatuurlaua sügavusse või lenksu peale paigaldus on no-no. Teises tsoonis mis on metallosadest 10-30cm kaugusel näitab kompass küll ilmakaari, aga teeb seda vigaselt - näiteks 45 kraadi valesti, kusjuures see viga on eri ilmakaarte puhul eri suunas, ehk siis ikka suht jama. Aga õnneks seda viga saab kompassi nihutades ära nullida, ehk siis otsida koha kus kogu metall tasakaalustab teineteist ja kompass tulemusena õigesti näitab. Kolmas tsoon on 30+cm ja siis on juba ükskõik, näitab koguaeg õigesti.

Kuna Twinil on seda igasugu gondli üleval hoidmise rauda ninas kõvasti, siis paraku 3. tsooni saamiseks oleks pidanud asja tuuleklaasi ülaserva toppima :) Timmisin siis seal 2. tsoonis vasakule-paremale kuni tundus hea ja esialgu panin teibiga kinni et mitte tripmeetrisse asjata auke puurida. Komplektiga kaasa tulnud jalg vajab küll tõsist tugevdamist (neetud, praegu just koitis et tugevdamiseks peab ka ju plastikut kasutama), aga põhimõtteliselt töötab hästi. Algseid madalaid ootuseid arvestades isegi väga hästi :)

Pilt

Viimati muutis Jesper, 28 Juul 2015, 16:07, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar

mella
Postitusi: 4580
Liitunud: 12 Apr 2005, 19:55
Tänatud: 1 kord

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas mella »

Alumiinium võiks ka sobida, ju mittemagnetiline metall.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7200
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Seleta nüüd lahti ka kuidas sa sellega õiget suunda hoida kavatsed ja kuidas sa tegid kindlaks,et näitab õigesti?
Magnet kompass ei näita tiheasustuses üldjuhul kunagi 100% õigesti.Ja,et õiget suunda hoida ,pead suht sirgjooneliselt liikuma.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Teema algataja
Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Tegin kindlaks nii, et sõitsin mööda Männiku teed - see on üsna täpselt põhja-lõuna suunaline :)

Asi pole õiges suuna hoidmises nagu merel või jalgsi maastikul orienteerudes, vaid piltlikult selles et kui sõidad kaardi järgi ja vastu tuleb mingi keskmise suurusega asula, siis tihti sealt ei vii läbi mingit super loogilist ühte suurt teed vaid ikka viskab mingeid kurve ja pöördeid sisse. Kujuta ette näiteks kui tahad sõita näiteks Tallinna poolt tulles Keilast läbi Lehola poole ja kaart pole mitte 1:150000 Regio atlas (sest see ei mahu paagikoti peale ja isegi kui mahuks siis kesse ikka jaksab neid lehti iga 10 minuti tagant keerata ja isegi kui jaksaks siis isegi vist BMW ei müü nii suurte kohvritega rattaid kuhu kogu see biblioteek ära mahutada) vaid 1:500000 kus Keila koha peal on lihtsalt ring ja nuputa ise kuhu seal sees täpselt pöörata. Nüüd kompass annab üldise situatsioonitunnetuse, isegi kui ei pane päris kõige õigemat teed mööda sealt läbi, siis vähemalt ei avasta Sauel või Paldiskis et ups, väheke nihu läks, tagasipööre. Hoiad umbes läände ja ülejäänu tuleb loomulikust intelligentsist. Samamoodi kui tead et kuskilt suurlinnast pead väljuma näiteks lõuna suunas, siis enamasti pole erilist tähtsust et mis tänavaid sa täpselt kasutad või kas kurss on ikka täpselt 180 või hoopis 190 või 170 kraadi - niikaua siksakitad enamvähem õiges suunas kui tuleb linna ümbritsev ringtee vastu ja sealt edasi läheb juba viitade järgi õige mahasõidu poole. Seda kõike saab teha ka ilma kompassita (tõestus: ma olen kõigist eksirännakutest hoolimata kodus, elus, tsikkel on maja ees :)), aga mugava heaoluühiskonna inimesena mõtlesin lihtsalt oma elu kergemaks teha ja no tundub et justkui õnnestus.

Ma arvan et sa natuke alahindad selliste lihtsate lahenduste võimekust - paigaldamise käigus ma ikka huvipärast käisin kompass käes igasugu metallpostide, autode jms kola vahel ringi ja no selleks ajaks kui kompass märgatavalt valesti näitama hakkab on ilmakaared ikka see kõige väiksem probleem juba, pigem tuleb kähku mõtlema hakata et mis kehaosaga seda posti või autot nüüd nutikas oleks ümber kujundama asuda :)

Alumiinium muidu on hea idee jah, käsi küll silitas juba hellalt süsinikkiudriide rulli, aga ilmselt on aluribast jalg tõesti lihtsam ja töökindlam lahendus.


reimps

Re: Kompass tsiklile

Lugemata postitus Postitas reimps »

Päike ja kuu lubavad samamoodi suunda hoida.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Sõidu- ja lisavarustus”