Põrguinglid lendavad Eesti poole

Siia saad panna (naljakaid/huvitavaid) linke, pilte, jutte jne. mida teistel oleks kah huvitav vaadata ning mis ei lähe otseselt teiste teemade alla...

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Teema algataja
Mossemees
Postitusi: 175
Liitunud: 10 Mär 2003, 15:35
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Põrguinglid lendavad Eesti poole

Lugemata postitus Postitas Mossemees » 11 Juul 2003, 12:30

Põrguinglid lendavad Eesti poole
«Hell’s Angels» on teel itta: Baltikumi ja Venemaale. Seda näitavad mootorrattaklubides korraldatud läbiotsimistel leitud dokumendid.

tekst: Ülo Ignats--------------------------------------------------------------------------------

Leitud dokumentide põhjal võib öelda, et klubid on hoopis kindlama organisatoorse struktuuriga, kui varem arvati. Need vastavad igas mõttes Euroopa Liidu organiseeritud kuritegevuse definitsioonile. Kui varem peeti kinni üksikuid kurjategijaid «Hell’s Angelsi» ja viimasega konkureerivatest «Bandidose» klubidest, siis nüüd püüab politsei võimalikult palju häirida ka organisatoorseid struktuure.

«Hell’s Angelsi» organisatsioon Euroopas on muutumas. Taani «Hell’s Angels» on teinud ettepaneku jaotada Euroopas tegutsevad klubid kolme regionaalsesse gruppi, kusjuures Põhjala, Baltikumi ja Venemaa klubid kuuluksid ühte. Eesti ja teiste idapool Läänemerd asuvate riikide jaoks on seega Põhjala klubide tegevuse jälgimine eriti huvitav.


Mootorratturite sõda ägeneb
Mootorratturite klubide vahel on sõdu peetud ka varem. Vahepeal valitses küll rahu, sest «Hell’s Angels» domineeris Rootsis ja Taanis niivõrd ülekaalukalt. Mõne aasta eest õnnestus aga «Bandidose» klubidel reorganiseeruda ja algas uus sõda.
Jaanuaris 1994 sai üks «Morbidsi» klubi liige Helsingborgis oma klubimaja ees haavata. Veebruaris 1994 lasti maha «Hell’s Angelsiga» heades suhetes oleva klubi «Rednecks» liige ja haavati teist. Haavata sai ka üks «Bandidose» liige. Augustis 1994 lasti Växsjös «Bandidose» liikmele kuul selga. Novembris 1994 surmas «Ban-didose» liige Helsingborgi vanglas kaasvangi. Juulis 1995 haavati surmavalt mootorrattaga koju Skånesse teel olnud «Bandidose» Rootsi klubi presidenti.

Märtsis 1996 tapeti veel üks «Bandidose» liige ja teist haavati Helsingis; Kastrupi lennuväljal lasti üks «Bandidose» liige maha ja kolm said haavata; üks Norra «Bandidose» klubi liige sai raskelt haavata, kui keegi avas tema pihta tule Fornebu lennuväljal ja veel üks «Bandidose» liige sai haavata Helsingborgi sadamas. Juulis 1996 lasti üks «Bandidose» liige maha Drammenis Norras, Rootsi «Bandidose» president sai kuuli jalga Hasslarpis Skånes ja «Hell’s Angelsi» Taani president sai vigastada, kui tema vangikongi visati granaat. Augustis 1996 tulistati Helsingborgis läbi «Hell’s Angelsi» Rootsi asepresidendi mõlemad jalad.

Oktoobris 1996 lõhkes Malmös «Hell’s Angelsi» maja juurde paigutatud pomm. Vigastada sai neli inimest, kellel polnud midagi tegemist mootorratturite klubidega. Veel kaks inimest sai surma ja 17 vigastada, kui «Hell’s Angelsi» maja Kopenhaagenis tulistati tankitõrjemürsuga. Ja lõpuks: 30. oktoobril plahvatas Oslos klubi MC Norway peakorteri juures autopomm, mis purustas hoone aknad. Selles plahvatuses inimesed kannatada ei saanud.

Just oktoobrikuu sündmused, kus mitu kõrvalist inimest sai surma või vigastada, on kutsunud esile ägeda reaktsiooni nii üldsuse kui poliitikute hulgas.

Mootorratturite tegevust on olnud väga raske uurida. Ükski klubiliige ei tohi politseinikega vesteldagi, rääkimata tunnistuste andmisest. Kuigi paljud klubiliikmed on peamiselt vägivalla kasutamise pärast kohtu alla antud ja ka süüdi mõistetud, ei tea politsei tänaseni päris kindlalt, millest klubid ja nende liikmed elatuvad. USA-s, kust kogu liikumine pärit on, tegelevad mootorratturid esmajoones uimastite müügiga. Euroopas see ilmselt nii ei ole, kuigi ühe sissetulekuallikana uimastimüüki ei välistata. Senised uurimused vihjavad peamiselt mängu- ja muude võlgade sissenõudmisele.

Moottorrattaklubid on äärmiselt suletud, need on nii klubitasandilt kui ka üksikliikmete suhtes mitmeastmelised organisatsioonid. Süsteem olevat koguni järjekindlam kui USA maffia struktuurides. Nii on Rootsis praegu ainult üks «Hells Angelsi» täisvääriline liikmesklubi, endine «Dirty Dräggels» Malmös, mis võeti liikmeks veebruaris 1993. Stockholmis tegutseb liikmekandidaat ehk «prospekt-klubi» MC Sweden. «Bandidoselgi» on Rootsis ainult üks klubi, mis moodustati maa lõunaosas 1994. aastal Taani mootorratturite algatusel.

Üksikud mootorratturid alustavad oma karjääri nn. hangaroundidena, kes oma lojaalsuse ja abivalmidusega tõestavad soovi saada õigeteks liikmeteks. Järgmine aste on prospekts, mis juba tähendab olulist sammu edasi. Kandidaadid ongi põhiliselt need, kes liikmeks saamise nimel kuritegusid toime panevad, kusjuures sellest saadav tulu läheb klubi heaks.

Euroopasse ilmusid mootorrattaklubid 1969. aastal. Nüüd valmistub «Hell’s Angels» laienemiseks Ida-Euroopasse ja endise Nõukogude Liidu territooriumile. Praegu on neil olemas kontaktid mootorratturite klubidega Venemaal, Baltikumis, Poolas ja Valgevenes.


Tegutsetakse viieteistkümnes riigis
Esimene «Hell’s Angelsi» klubi asutati 1957. aastal Oaklandis USA-s. Liikumine on laienenud viieteistkümnesse riiki üle maailma, kusjuures liikmeid on üle tuhande (nendele lisanduvad veel ka liikmekandidaadid). Mootorrattaklubid on suletud naistele ja mustadele. Keskmine klubiliikme vanus on 40 aasta ringis, Põhjala riikides on see madalam, kuna sealsed klubid on uued. Alguses oli suur osa liikmetest sõjaveteranid, nüüd on enamik töölisklassi esindajad.
«Hell’s Angelsi» klubide arv USA-s ulatub umbes 40-ni, mujal maailmas on neid kokku u. 70. «Bandidose» klubisid on USA-s 20 ringis ja mujal maailmas 15. Peale nende on veel mõned kuritegelikud rahvusvahelised liikumised, aga neil on piiratud tähtsus. Muidugi ei saa öelda, et kõik mootorratturite klubid oleksid kuritegelikud. Näiteks Rootsis on umbes 280 mootorratturite klubi ja politsei kahtlustab neist ainult paarikümmet seotuses organiseeritud kuritegevusega.

USA-s valitseb liikumiste vahel praegu suhteline vaherahu. Turg on jaotatud ja erilist vägivalda ei esine. Nii valitseb «Hell’s Angels» Kalifornias, Alaskas ja teatud piirkondades Kirde- ja Kagu-USA-s. «Bandidose» piirkond on Texas ja lõunapoolsed osariigid. Floridas ja suures osas Kesk-USA-s valisteb «Outlaws». Peale selle on olemas veel «Pagans» ja «Sons of Silence».

Sealsed mootorratturite juhid tundvat koguni rahulolematust sõja üle, mis praegu Skandinaavias käib. See võib nende arvates anda politseile ajendi astuda erinevate motoliikumiste vastu jõulisemalt välja. Muidugi ei mõista nad vägivalda kui niisugust hukka põhimõtteliselt. Kui näiteks «Hells Angelsi» üks klubi Quebecis muutus liiga iseseisvaks, tapeti kõik selle liikmed ja visati St. Lawrence’i jõkke.


Mida teha vägivaldsete klubidega?
Üks USA politseiülem, kes oli kaua aega võidelnud «Hell’s Angelsi» klubidega, vastas sellele küsimusele väga lihtsalt: «Arreteerime, arreteerime, arreteerime, arreteerime!». Rootsis ja Taanis korraldab politsei järjest sagedamini klubide ruumides läbiotsimisi, samuti peetakse kinni linnas liikuvaid mootorrattureid.
Uus võte on elurajoonides paiknevate klubimajade ja -ruumide kasutamise keelamine. Nii loodetakse vähendada süütute inimeste kannatusi klubide omavahelisel arveteõiendamisel. Kuigi Taani parlament on juba vastu võtnud sellesisulisi seadusi ja Rootsi politsei on välja kuulutanud ajutised juurdepääsukeelud, pole veel täit selgust nende sammude vastavuses põhiseadusele.

Üldiselt tunnistavad siiski nii Rootsi kui Taani ministrid, et praegused seadused on niivõrd suletud ja omavahelisele lojaalsusele ülesehitatud klubide vastu üsna hambutud. Tõenäoliselt on vaja leida uusi seaduslikke vahendeid, et klubidest jagu saada. Ainult karta on, et uued seadused nihkuvad väga lähedale piirile või isegi üle selle, kus lõpeb õigusriik.
kasutatud http://www.postimees.ee:8080/luup/96/28/vali2.htm


Lugupidamisega

Teie Mossemees

pepe@biker.ee

Hakkame kütma!

OÜ Potipoiss
www.potipoiss.ee
Pottsepp & Korstnapühkija
pepe@potipoiss.ee
5588 671

www.twitter.com/Potipoiss
Konsultatsioon
Küttekollete remont
Ummistuste likvideermine
Vasta

Mine “Ajaviiteks...”