Prillidega sõidueksamile?

Otsustasid endale mootorratta load teha ja mootorratturiks hakata? Räägi siin kõigest, mis on seotud mootorratta lubade, eksamite, koolituse, lihtsalt tsiklisõidu või liikluse ja seadustega. Kindlustusest räägi ka siin.

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Teema algataja
gitane
Postitusi: 5
Liitunud: 16 Mär 2014, 14:33
Tänatud: 1 kord

Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas gitane »

Sõiduõpetaja xxxx xxxx õpilasel jõudis pärast pooleteistkuulist ootamist möödunud laupäeval kätte B-kategooria sõidueksami aeg. Naine ei jõudnud Saue büroos autossegi istuda, kui eksamineerija teatas, et eksam on lõppenud – nimelt olid juhikandidaadil ees prillid.

Prille ei olnud aga märgitud tema tervisetõendile. Eksamiraportis on kirjas, et sõidule kulus null minutit. Naisel tuleb nüüd oodata üle kuu, et uuele katsele pääseda. Eksami eest tasutud riigilõivu – 40 eurot – otsustas amet pärast mõnepäevast kaalumist tagastada.

Samasugune kogemus oli mõni aeg tagasi ka xxx ja xxx autokooli sõiduõpetajal xx xxxxx. «Minu õpilasele öeldi, et võta prillid eest ära ja kui oled suuteline eksamit tegema, siis võid teha,» rääkis xxxx. Kuna õpilane tundis end prillidega kindlamalt, ei tohtinud ta rooli istuda. Ta pidi uuesti riigilõivu tasuma ja ootab nüüd uut eksamit.

«See on absurd,» leiab 35-aastase staažiga õpetaja xxxx, kes kirjutas maanteeametisse ja küsis, mis sätte alusel kehtiva tervisetõendiga inimesi eksamile ei lubata. Ta sai vastuseks, et maanteeametil on oma sisemine kord ning kontrollitakse ka tervisetõendeid. Ebatäpsete tõenditega eksamile ei lasta.

Radiali autokooli juht xxxx peab järjekordadega kimpus oleva maanteeameti korraldust totruseks. xxxx selgitas, et eksamineerija ei ole arst ega saa autos istudes iialgi veenduda, kas kõik terviseandmed vastavad tegelikkusele.

xxx küsis, kas amet hakkab hindama ka prillide ja päikseprillide tugevust või läätsede olemasolu.

xxxx mõistaks eksami katkestamist juhul, kui prillikandja tuleks kohale prillideta. Temaga seotud värskel juhtumil olid õpilasel aga prillid ees, kuid eksamile ta ei pääsenud. Inimene oli rooli istumiseks sobivas seisundis, ent paber justkui ei olnud, rääkis xxxx.

Kui soovitada juhil teha eksam prillideta, muutuks olukord veelgi jaburamamaks – paberite järgi on ta siis liiklusesse sobiv, tegelikult mitte. «Ilmselt oli tegu inimliku eksimusega, aga eksaminaator ütles, et ta ei saa eksamile lubada, kuna tervisetõend ei vasta tegelikkusele,» ütles pea 20 aastat sõiduõpetajana töötanud xxxxx. «Argument oli tal see, et kui juhtuks õnnetus, siis kindlustus ei hüvitaks seda, vaid eksaminaator jääb süüdi. Samas on eksamisooritaja alati juhi staatuses.»

Tema hinnangul saanuks olukorra lahendada inimlikumalt – õpilane võinuks oma sõidu ära teha ning seejärel lasta vea tõendil enne juhiloa kättesaamist parandada.

-Lubamatult palju vigu

Näiteid on veel. Lubamatult palju, nagu ütleb maanteeameti eksamikeskuse juhataja Risto Kasemäe. «Prillid ja/või läätsed on juhiloale kantav eritunnus, samuti nagu käsitsi juhtimine või kuuldeaparaat. Maanteeamet on kohustatud kontrollima juhiloale kantavate andmete õigust,» ütles Kasemäe.

Tema sõnul on uus eksamiaeg ja riigilõiv paratamatu ressursikulu, mis valeandmete esitamisega kaasneb. «Väärade andmetega tervisetõendite kohta maanteeametis eriarvestust ei peeta, hinnanguliselt on neid ikkagi lubamatult palju, arvestades, et riiklike sõidueksamite järjekorrad ei ole just lühikesed ja selline probleem on üks neist põhjustest, mis järjekordi pikendab,» lisas Kasemäe.

Alates 2015. aastast antakse välja vaid e-tervisetõendeid, mis jõuavad automaatselt liiklusregistrisse. Tervisetõendi kehtivust ja andmeid saab kontrollida maanteeameti e-teeninduses.

Kasemäe selgitas, et märke prillide kohta lisab tervisedeklaratsiooni õpilane ise ja see edastatakse perearstile, kes koostab andmebaasi sisestatava tervisetõendi. «Probleemid tekivad eelkõige just prillidega ja seepärast, et kui muude eriarstide juurde nõutakse enamasti perearsti suunamist, siis silmaarsti juures käimine ja prillide olemasolu jääb perearstile tihti teadmata,» rääkis eksamikeskuse juht.

Kasemäe sõnul on mitu viisi, kuidas tegutseda, kui juhikandidaat tuleb eksamile prillidega, millest tervisetõendil infot pole. Esiteks uurib eksamineerija, kas prillid pole dekoratiiv- või plussprillid. Viimaseid juhiloale ei märgita.

-Kiire nägemiskontroll autos

Kasemäe näeb hoopis positiivsena seda, et miinusprillide kandjale pakutakse võimalust sooritada eksam prillideta. «Vajadusel palutakse kontrollküsimusena lugeda mõnda liiklusmärgi lisatahvlit või autonumbrit, et veenduda ohutuses enne sõidueksami algust,» ütles Kasemäe. «Seega lähtub eksamineerija kahest olulisest momendist: andmete õigsusest ja ohutusest. Kedagi ei sunnita eksamile puuduliku nägemisega ja ilma prillideta, vaid selgitatakse sama, millest siingi eelnevalt juttu oli, rõhutades õigete andmete edastamise kohustust.»

Sõiduõpetajate arvates ajab maanteeamet siin pilli lõhki ning tekkinud järjekorrad on selle tagajärg. Autokoolide mulluse eksamistatistika põhjal, mis hiljuti avaldati, teeb üha vähem Tallinna piirkonna õpilasi sõidueksami esimese korraga ära. Veel mõni aasta tagasi sooritasid vähemalt pooled õpilased eksami esimese korraga, kuid mullu vähenes see protsent peaaegu kõigis suuremates Tallinna autokoolides.

Tänavu võrdles maanteeamet esimest korda ka läbisaanute protsenti piirkondade põhjal ning sai tulemuseks, et Tallinnas ja Sauel sooritab sõidueksami esimese korraga 34 protsenti. Tartus on see protsent näiteks 66, Eestis keskmiselt 50.

Üks suurim kukkuja on näiteks autokool Drive, kus veel 2013. aastal sai esimese korraga sõidueksami tehtud 52 protsenti õpilastest. Nüüd on see arv 28. «Uued eksamineerijad ei saa vist isegi aru, mida nad täpselt peavad kontrollima. Vanad eksamineerijad vaatasid, kas inimene saab liikluses hakkama. Uued kukutavad ka pisivigade pärast läbi,» rääkis kooli juht ja sõiduõpetaja xxx xxxxx.

Maanteeametis on pärast 2015. aastal avalikuks tulnud altkäemaksuskandaali tööl uued eksamineerijad. Jaanuaris mõistis Harju maakohtus korduvas altkäemaksu võtmises süüdi neli endist eksamineerijat. Altkäemaksu vahendamise eest said karistada sõiduõpetajad Nikolai Katõšev ja Anatoly Kirienko.

xxxx sõnul kurtis maanteeamet kehvade tulemuste üle juba siis, kui pooled läbi kukkusid. «Nüüd, kui on 28 protsenti läbisaajaid, ei ole mingit tagasisidet. Ma ei tea, mis me peame tegema.»

-Eksam raskem

«Sõidueksamite järjekord on Tallinnas praegu aprilli keskpaigas ja peamine põhjus on jätkuvalt selles, et juhikandidaadid saabuvad riiklikule sõidueksamile ebapiisava ettevalmistusega. Selline järjekord on üsna keskmine, arvestades viimase aasta keskmist,» ütles Kasemäe.

«Midagi peab ju viga olema, kui ülejäänud Eestis on protsent 50 juures, aga Tallinnas 30. Ei ole loogiline, et Tallinnas ja Sauel on õpetajad kõik nii kehvad. Liiklus on muidugi keerulisem, aga välja otsitakse ka kõige keerulisemad kohad,» rääkis sõiduõpetaja xxxx. «Tallinnas on tehtud kõik, et eksam oleks ikka võimalikult raske, ja tulemused räägivad enda eest.»

xxxxx tõi näiteks, et eksamitegijad viiakse peaaegu iga kord kõige tihedama liiklusega paikadesse. «Varem käidi ka Pärnu maantee alguses või Haabersti ringil, aga nüüd on ikkagi juba kindla peale eksamil sinna minek. Eksam ei pea lihtne olema, aga ei pea viima inimest ka kõige keerulisemasse kohta Eestimaal,» leiab xxxx.

«Kuna nad juba maanteeametis näppe kõrvetasid, siis ilmselt on välja töötatud uus ametijuhend, mida need inimesed (eksamineerijad – toim) peavad järgima,» arvas xxxx autokooli juht xxx xxxx, kes tõi esile, et teiselt poolt on suurenenud liiklussagedus ja ilmselt muutubki juhiloa saamine aja jooksul raskemaks.

xxxx meelest tuleks kaaluda nõutavate sõidutundide arvu suurendamist. Praegu on see 21 (üks tund vältab 45 minutit), kuid tegelikult ei ole inimesed sellise arvu tundidega võimelised eksamit sooritama. Õpilastel on aga ootus, et riiklikku õppekava täites saadakse sõitmine selgeks. «Kui keegi arvab, et õpib ühe päevaga autot juhtima ja Tallinna tingimustes liiklema, siis see kindlasti nii ei ole. Inimestega tuleb aus olla, sest vastasel juhul loeme foorumitest, kuidas autokool määrib tunde pähe,» rääkis xxxx.

:wack: :wack: :wack:



Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Selle prillide asja peaks sealt tervisetõendilt ära kaotama,langetõbistele seda ju ei kirjutata.Tervislike puudustega ju tänapäeval lehvitada ei või.Järgmine samm on see et politsei hakkab kaasas tassima optimetristi varustust.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

Ain
Postitusi: 1463
Liitunud: 10 Juun 2010, 23:33
Asukoht: Kesk-Eesti
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 217 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Ain »

Kokkuvõtvalt on huvitav üks lõik mis tähendab, et inimene ise on ju lammas kui ei tee märget prillide olemasolu kohta... Või siis püütakse tahtlikult prillide olemasolu varjata, sest ilmselt kui märgid, et on prillid siis teepeal kinnipeetuna peavad need ka ees olema. Aga ikka on teised süüdi:

gitane kirjutas:

Kasemäe selgitas, et märke prillide kohta lisab tervisedeklaratsiooni õpilane ise ja see edastatakse perearstile, kes koostab andmebaasi sisestatava tervisetõendi. «Probleemid tekivad eelkõige just prillidega ja seepärast, et kui muude eriarstide juurde nõutakse enamasti perearsti suunamist, siis silmaarsti juures käimine ja prillide olemasolu jääb perearstile tihti teadmata,» rääkis eksamikeskuse juht.
:wack: :wack: :wack:

Samas kui ise käin perearsti juures tervisetõendit tegemas siis kontrollitakse reeglina ka nägemist ja värvipimedust.

Riga→Suzuki DL650 VStrom→Honda Crosstourer VFR1200 DCT. Garmin ZümoXT, GoPro Hero7 ja Packtalk Edge JBL sideseade.

Cardo PACKTALK Edge jms. sideseadmed, lisad ja varuosad: https://www.aaver.ee/product/cardo-packtalk-edge-duo/
Cardo ametlik edasimüüja Eestis
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Mu viimane tervisetõend on tehtud siis kui ma prille ei kandnud kas nüüd kui ma kannan ,olen mingi kuradi kriminaal kui nendega sõidan ja sellega ohutu olen?

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

Urmas79
Postitusi: 272
Liitunud: 01 Mai 2013, 22:20
Tsikkel: IZ,Jawa,GSXF,R1,XL1000
Asukoht: Tartu/Stockholm
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 14 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Urmas79 »

Ajuvaba lähenemine seadusele. Kui mul on juhiloal märge prillid, siis võin vabalt kanda ka kontaktläätsi. Ja ma ei usu, et mingil eksami vastuvõtjal oleks juriidiliselt õigus oma näppe mulle silma toppida, et kindlaks teha, kas ma ka reaalselt läätsi kannan. Sama keiss on ju prillidega, mida inimene võib kanda lihtsalt "aksessuaarina",ehk siis null klaasidega prillid. Mille kuradi alusel saab mingi maanteeameti tolbajoob öelda, et minu välimuse tõttu on sõidueksam lõppenud, kuna talle ei meeldi, et mul prillid ees on :ner: Tervisetõend on siin vabariigis niikuinii suur naljanumber. Tean nii mõndagi persooni, kellel ei tohiks tervise tõttu rooli taha asja olla, aga omavad täiesti veatut tervisetõendit ja peale selle veel tervet tähestikku kategooriaid.
Nii, et ma annaks sellele läbikukkunud eksamisooritajale nõuande see jama väga suure kella külge panna. :-|||


XTZ
Postitusi: 9
Liitunud: 01 Veebr 2018, 11:35
Tsikkel: ST

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas XTZ »

Maanteeamet on meil üldse küllaltki imelik punt, viimase kokkupuute najal sain teada, et kui seadus ütleb üht, aga seal i imestel on seisukoht, et nii pole hea, siis seisukoht on tähtsam kui seadus ja kui sulle ei meeldi see, võid kohtusse pöörduda.

Absurd, aga kuhugi kaevata ka ei viitsi

Kasutaja avatar

roger
Postitusi: 67
Liitunud: 15 Juul 2017, 17:32
Tsikkel: R1, XL883R
Tänatud: 1 kord
Kontakt:

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas roger »

Endal oli A kat eksamil sama olukord - eksamineerija nägi, et prillid on ees ning keeldus eksamile laskmast, kuna tervisetõendi andmed ei vasta tegelikkusele. Tuli välja, et kuigi viimasele tervisetõendile märgiti, et olen prillikandja, unustas perearstikeskus laadida selle üles vastavasse e-keskkonda. Sai siis sealsamas platsil helistatud perearstikeskusesse ning palutud neil uuendatud tõend kiiremas korras üles laadida - õnneks uuenesid andme ka Maanteeameti süsteemis siis minutite jooksul ning ei pidanud seetõttu korduseksamile minema.


Prets
Postitusi: 681
Liitunud: 13 Juun 2009, 02:40
Tsikkel: Husqvarna 701 "Endu"
Asukoht: Tartto
Tänanud: 13 korda
Tänatud: 67 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Prets »

Nägin Pärnus pealt sellist juhtumit, kui noormees tuli ARKi eksamile prillidega ja ei lastud rooli. Paluti tervisetõend ära parandada.

(togi)
Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2488
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 340 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Neid ühte (-) või teistpidi (+) "pimedaid" ongi liiga palju sigienud, minu poolt 12pts MNT-le :-)

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Maaks kirjutas:

Neid ühte (-) või teistpidi (+) "pimedaid" ongi liiga palju sigienud, minu poolt 12pts MNT-le :-)

Minu poolt ka 12pts MNT-le
Ja millega need autokoolid tegelevad,kui ei suuda oma õpilastele enne eksamit selgeks teha,et arstitõend peab vastama tegelikkusele???
Kui on priillid vajalikud,siis peab see ka tõendil kirjas olema või vastupidi.Vaevalt,et keegi päikeseprillide pärast seda teeb,aga muud juhud peavad olema vastavuses tõendiga.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Ma ilmselt juhm aga ma ei saa aru sellest prillideta ilma prillideta kottimisest.Kui sul on südame arütmia nt.kas siis on tervisetõendil või lubadel või kus iganes kirjas et võta tablett enne sõitma hakkamist.Mida keegi mis puhul targemaks saab sellest tervisetõendist.See on jälle see koht kus inimene otsustab kas ta näeb piisavalt või mitte.Mõnus ülereguleerimine.
Kas sinivatt käsib mul prillid eest võtta kui kinni peab sest mul pole neid kuskil kirjas.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

Ain
Postitusi: 1463
Liitunud: 10 Juun 2010, 23:33
Asukoht: Kesk-Eesti
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 217 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Ain »

franz125 kirjutas:
Spoiler

Ma ilmselt juhm aga ma ei saa aru sellest prillideta ilma prillideta kottimisest.Kui sul on südame arütmia nt.kas siis on tervisetõendil või lubadel või kus iganes kirjas et võta tablett enne sõitma hakkamist.Mida keegi mis puhul targemaks saab sellest tervisetõendist.See on jälle see koht kus inimene otsustab kas ta näeb piisavalt või mitte.Mõnus ülereguleerimine.
Kas sinivatt käsib mul prillid eest võtta kui kinni peab sest mul pole neid kuskil kirjas.

Küsimus on ikka vastupidine. Kui lubadel on kirjas, et on prillid siis ilmselgelt ei ole need moe pärast. Aga on vastutustundetuid inimesi kes istuvad autorooli ilma prillideta- ehk siis poolpimedalt. Kui mõni selline poolpime vandersell Sulle otsa kärutab siis ilmselt hakkad aru saama..

Riga→Suzuki DL650 VStrom→Honda Crosstourer VFR1200 DCT. Garmin ZümoXT, GoPro Hero7 ja Packtalk Edge JBL sideseade.

Cardo PACKTALK Edge jms. sideseadmed, lisad ja varuosad: https://www.aaver.ee/product/cardo-packtalk-edge-duo/
Cardo ametlik edasimüüja Eestis
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Ain kirjutas:
Spoiler
franz125 kirjutas:

Ma ilmselt juhm aga ma ei saa aru sellest prillideta ilma prillideta kottimisest.Kui sul on südame arütmia nt.kas siis on tervisetõendil või lubadel või kus iganes kirjas et võta tablett enne sõitma hakkamist.Mida keegi mis puhul targemaks saab sellest tervisetõendist.See on jälle see koht kus inimene otsustab kas ta näeb piisavalt või mitte.Mõnus ülereguleerimine.
Kas sinivatt käsib mul prillid eest võtta kui kinni peab sest mul pole neid kuskil kirjas.

Küsimus on ikka vastupidine. Kui lubadel on kirjas, et on prillid siis ilmselgelt ei ole need moe pärast. Aga on vastutustundetuid inimesi kes istuvad autorooli ilma prillideta- ehk siis poolpimedalt. Kui mõni selline poolpime vandersell Sulle otsa kärutab siis ilmselt hakkad aru saama..

Just täpselt ja on ka neid ,kes on nii kehva nägemisega,et ei saagi lube. Mul üks tuttav oli mingi hullude pudelipõhjadega ja ei saanudki lube. Tänaseks on tal küll opp tehtud ja nüüd saaks,aga tegelane juba vana ja ei viitsi sellega enam tegeleda.
Nägemise kontroll ehk olemasolu on minu meelest üks vajalikumaid nõudeid kogu selle lubade saamise protsessi juures.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3187
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 192 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Ain kirjutas:
Spoiler
franz125 kirjutas:

Ma ilmselt juhm aga ma ei saa aru sellest prillideta ilma prillideta kottimisest.Kui sul on südame arütmia nt.kas siis on tervisetõendil või lubadel või kus iganes kirjas et võta tablett enne sõitma hakkamist.Mida keegi mis puhul targemaks saab sellest tervisetõendist.See on jälle see koht kus inimene otsustab kas ta näeb piisavalt või mitte.Mõnus ülereguleerimine.
Kas sinivatt käsib mul prillid eest võtta kui kinni peab sest mul pole neid kuskil kirjas.

Küsimus on ikka vastupidine. Kui lubadel on kirjas, et on prillid siis ilmselgelt ei ole need moe pärast. Aga on vastutustundetuid inimesi kes istuvad autorooli ilma prillideta- ehk siis poolpimedalt. Kui mõni selline poolpime vandersell Sulle otsa kärutab siis ilmselt hakkad aru saama..

Ja protsentuaalselt on neid liikluses õnnetuse põhjustanuid võrreldes joodikute,kiiruse ületajatega,pohhuistidega ,nutinäppijatega kui palju?Toob näiteid.
Need asjad on ju inimese otsustada jäetud.Ma ei vaidle ju selle vastu et nägemise kontroll tehakse vaid seda et see on mingiks kottimise eesmärgiks omaette saanud.Point siin ju selles oligi et kodanik tahtis sõita prillidega aga ei lastud kuna neid ei olnud kirjas.Tähendab et kui oleks poolpimedana sõitnud siis oleks jokk olnud.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

Urmas79
Postitusi: 272
Liitunud: 01 Mai 2013, 22:20
Tsikkel: IZ,Jawa,GSXF,R1,XL1000
Asukoht: Tartu/Stockholm
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 14 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Urmas79 »

Kle pange põlema ennast. Kui ikka inimene tunneb ennast kasvõi -0,5 prillidega eksamil (ja ka liikluses) kindlamalt, siis on ju äraütlemata ajuvaba sellepärast kuu aega oodatud sõidueksam tühistada. Ma tean väga hästi, mida tähendab poolpimedana sõitmine. Kunagi ammu suutsin töö juures relakaga metallikillu silma lasta. Kõne lähimale silmaarstile kell 16 tipnes sellega, et äsja ülikoolist tulnud arst oli nõus pärast koosolekut kell 20 tööle tagasi tulema ja mu silma üle vaatama. Kuna õnnetuseks sel päeval ma oma autoga tööl ei olnud, siis laenasin firma Hiluxi ja panin linna poole ajama. Krt, ma pidasin tee peal 15 km jooksul vähemalt 4 korda lihtsalt keset teed ohutuledega kinni, et silma kuivatada, et midagigi näha. Kohale ma sain, kraavi ei sõitnud ja metallitükk saadi kah magnetiga silmast kätte. Asi tipnes sellega, et tohter palus kahe nädala pärast tagasi tulla, kuna oli "midagi huvitavat" mu silmas näinud. Kaks nädalat hiljem arsti külastades leiti, et silmarõhuga on asi jama, ehk hall kae. Kaks nädalat hiljem Tallinnasse laseropile ja niipalju, kui ma hiljem uurinud olen, siis tänu sellele noorele tohtrile on mul täna silmanägemine alles. 80% sama diagnoosiga patsientidest kaotavad ca 90% nägemisest tänu liiga hilisele avastamisele. Kannan küll prille, aga -2,5 pole eriline probleem ja need mõned asjad, mida ma teha ei tohi ( benjihüpe, läätsede kasutamine) pole minu jaoks mingi probleem. :ner:

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Puhake nüüd jalga. Kuna prillid kantakse ka lubadele, siis on elementaarne, et juhid, kellel arstitõendil pole nägemiskorrektsiooni märgitud, aga tulevad eksamile prillidega saadetakse koju.

Kasutaja avatar

Urmas79
Postitusi: 272
Liitunud: 01 Mai 2013, 22:20
Tsikkel: IZ,Jawa,GSXF,R1,XL1000
Asukoht: Tartu/Stockholm
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 14 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Urmas79 »

Puhka ise jalga. See pole küll eksaminaatori asi, kui ma null prillidega eksamile tulen.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

franz125 kirjutas:

Ja protsentuaalselt on neid liikluses õnnetuse põhjustanuid võrreldes joodikute,kiiruse ületajatega,pohhuistidega ,nutinäppijatega kui palju?Toob näiteid.

Ma tean mõnda näidet oma tutvusringkonnast,mõlemad naisterahvad.
Üks on minu oma naine kes on lubade peal ilma prillideta,aga ta ei näe tegelikult hästi kaugele ja kasutab autos miinus prille. Arsti juures silmakontrolliks vajalikul määral näeb,aga kaugemale mitte eriti.
Pani kunagi hämaras kruusateel kurvist otse,sest ei näinud kuhu tee pööras,aga ega see siis avarii põhjusena kirja läinud.Põhjuseks oli teelt väljasõit ja valed sõduvõtted.
Tulime koos peolt,mina kõrval,tema roolis.Talv, pime tee,kerge lumesadu, Paldiski mnt. enne Keilat,kiirus umbes 70,kaugtuled koos lisatuledega. Ma kergelt svipsis peaga nägin ,et inimene tuleb tee äärt mööda vastu a´300m kaugusel.Nii kui seda talle ütlesin,rabas kohe rooliga vasakule nagu oleks inimene 10m kaugusel olnud. Auto kaotas juhitavuse ja läks piruetti,jõudsin karjuda ,et ära vajuta midagi ja ma ise roolin.Sain auto peale teist piruetti peaaegu otseks ja jäime teele ning peatusime enne seda inimest,kes oli ka juba igaks juhuks kraavi hüpanud.Kõik jäid terveks,auto teele ja juhtus see ,sest inimene ei näinud piisavalt hästi(seekord isegi prillidega). Kuna arsti juures keegi ei küsinud kaugemale nägemise kohta ja ise ta selle peale ei tulnud,siis nüüd ongi kehva nägemisega ilma prillideta autojuht.
Üks tuttav naisterahvas tuli koos mehega peolt ja pani mingile metsloomale otsa,kuigi mees karjus kõrvalt,et pidurda loom on teel. Naisterahvas ei näinud midagi,pidurdas aga kõrvale ei keeranud. Liiklusõnnetuse põhjus otsasõit metsloomale.
Ja ma olen kindel,et need ei ole ainukesed juhtumid Eesti vabariigis. Seda ei pane üldjuhul keegi kunagi põhjusena kirja,et ei näe. Neid pimekanasid on tänapäeval ikka palju ja autokoolis on võimalus pikalt seda asja arutada ning selgitada. Kui tegelane käib õppesõidus prillidega ,siis võiks ju ka arstitõend prille sisaldada? Või miks peab minema eksamile prillidega ,kui õppesõidus neid vaja ei läinud?

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Teema algataja
gitane
Postitusi: 5
Liitunud: 16 Mär 2014, 14:33
Tänatud: 1 kord

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas gitane »

Siin tegelikult seaduses auk sees:

Liiklusseadus (LS) § 101 näeb ette tervisekontrolli. Sama § 101 lõige (10) jällegi ütleb "Mootorsõidukijuhi ja mootorsõiduki juhtimisõiguse taotleja tervisekontrolli tingimused ja korra ning tervisenõuded, sealhulgas meditsiinilised vastunäidustused, mille korral mootorsõiduki juhtimine ei ole lubatud, kehtestab Vabariigi Valitsus määrusega." See sama määrus annab ette nägemise piiri "korrektsiooniga (vajaduse korral korrigeerivate läätsedega) nägemisteravus mõlema silmaga koos nägemisel ei tohi olla väiksem kui 0,5".

Ehk silmanägemine (ilma, koos prillidega või koos läätsedega) kahe silmaga koos nägemisel peab olema vähemalt 0,5 (rahvakeeles 50%). Mõõdab terviseteenuseosutaja (arst).

Liiklusseadus näeb ette, et kui arst näeb vajalikuks, siis näeb ta ette juhile piirangu või erilise kohustuse (ehk siit see "juhiloal on prillid"), et see 0,5 saavutada.

Olukord, kus inimesel on kerge miinus (näiteks -0,5 mõlemal silmal) ei pea tegelikult arst sulle neid prille (või läätsesi) kohustuslikuks keerama.

Probleemne on lihtsalt ameti tõlgendus sellele kõigele - kui kohustuslik ei ole, siis ei TOHI... :wack: :wack: :wack: (samas kõik tunnistavad, et kui eksamineerija ütleb, et minu prillid on moe pärast ja selge klaasiga (ilma korrektsioonita), siis keegi midagi ei ütle. :ner:

..ja siis see, et see kõik on kirjas mingis ameti sisemises salajases dokumendis..

Kasutaja avatar

pühak
Postitusi: 1809
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 216 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas pühak »

Huvitav, kas eksamineerija enne eksamit seda ka uurib, et ega eksaminandil kontaktläätsesid ees pole, kui tervisetõendile nägemiskorrektsiooni märgitud pole?

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"

ttt
Postitusi: 323
Liitunud: 30 Mai 2016, 13:12
Tänanud: 25 korda
Tänatud: 14 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas ttt »

Minu arust on see tüüpiline ametniku suhtumine - kuidas oma perset kõige paremini kaitsta. Kõige rohkem muretseb selle pärast, et TEMA jääb süüdi. Selle asemel, et võtta vastutus, teha see kuradi eksam ära (ohtu liiklusele ei ole ju, ma saaks aru kui oleks vastupidi, et prillid vajalikud ja neid ei ole). Oleks võinud lihtsalt öelda, et tee paber korda, enne kui me su plastikut printima hakkame.

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Urmas79 kirjutas:

Puhka ise jalga. See pole küll eksaminaatori asi, kui ma null prillidega eksamile tulen.

Max Kaur tsiklimeeste foorumis?

Kasutaja avatar

Urmas79
Postitusi: 272
Liitunud: 01 Mai 2013, 22:20
Tsikkel: IZ,Jawa,GSXF,R1,XL1000
Asukoht: Tartu/Stockholm
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 14 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Urmas79 »

Mida v.... u see poliitik siin asjasse puutub?

Kasutaja avatar

mx77
Postitusi: 8374
Liitunud: 25 Okt 2004, 16:50
Tsikkel: YZ250F, Ducati Monster S4
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 316 korda
Tänatud: 419 korda
Kontakt:

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas mx77 »

Urmas79 kirjutas:

Mida v.... u see poliitik siin asjasse puutub?

See on selline hampelmann, kes käib 0-klaasidega prillidega ringi

Kasutaja avatar

Urmas79
Postitusi: 272
Liitunud: 01 Mai 2013, 22:20
Tsikkel: IZ,Jawa,GSXF,R1,XL1000
Asukoht: Tartu/Stockholm
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 14 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Urmas79 »

Aa, ok siis puutub küll. :lol: Aga seekord see mina ei ole. Mul peavad päriselt prillid ees olema.


mrtn
Postitusi: 166
Liitunud: 20 Okt 2003, 22:17
Tsikkel: Suzuki VX800
Tänanud: 14 korda
Tänatud: 4 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas mrtn »

mx77 kirjutas:

See on selline hampelmann, kes käib 0-klaasidega prillidega ringi

Pool Kalamaja käib 0-klaasidega prillidega ringi, aga see pole vast probleem, kuna nad sõidavad niikuinii jalgrattaga.

Nali naljaks, aga ootamatult paljud inimesed kannavad moe pärast prille, osaliselt selle pärast, et "targemad" näida, osaliselt selle pärast et "rikkamad" näida (teatud seltskondades tuntakse su mitmesaja eurosed või kallimad raamid ära küll), osaliselt mõne psühhotrauma pärast (nt. omast arust liiga suure nina kompenseerimiseks vms) või mõnele lihtsalt meeldivad prillid. Inimesi on jube palju erinevaid.

Suzuki VX800 '93

Dusterx
Postitusi: 420
Liitunud: 27 Okt 2017, 08:41
Tsikkel: lc8adv,txt250,cm200t,ec300
Asukoht: Kehra
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 80 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas Dusterx »

Minul olid kunagi prillid, kuna olen sünnist saati kõõrdsilm. Kui taotlesin kunagi tervisetõendit, siis nähti, et prillid on ees ja automaatselt sügati ka märge lubadesse. Mõni aasta hiljem ma enam prille ei kanna, sõitsin läbi tellise rapla ark'i juures, sinikuued võtsid maha ja veel mõnitasid ka, et kas ma ikka näen ka miskit, tegelikult oli märk 2m kõrguse lumekuhja taga varjus ja trahvi oleks pidanud saama hoopis arki hoov või mõni muu vastutav tola, kelle rida on märgid nähtavuses hoida. Olgu lisaks mainitud, et olin seal rapla arkiaugus esimest korda elus. Täna mu lubades seda idiootset märget enam ei ole. Lisaks, kuna mu elukaaslane on optometrist, siis nägemistervus 0,5 ei võrdu 50% vaid on kokkuleppeline suurus mingi suva keskmise järgi. Hea nägemisega inimene näeb ka 1.2 ja rohkem ära ehk siis 0,5 ei ole 50% vaid on tegelikult kõvasti alla selle. Mu oma teinepool näeb prillita ca 0,7 ja ta on ikka suht pime. Kuna seaduse järgi ta võib sõita ja seda ilma igasuguste märgeteta, siis ei imesta tõesti liikluses toimuva üle. Kui märget pole ja inimene tunneb ja saab aru, et tahab ja saab paremini näha, siis ametnikunässil seda keelata mingi lambiarvamuse alusel on idiootsus, oleks teistpidi, oleks lood ka teised.


ttt
Postitusi: 323
Liitunud: 30 Mai 2016, 13:12
Tänanud: 25 korda
Tänatud: 14 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas ttt »

Minul tervisetõendile pandi märge juba kui oli miinust kõigest 0,5 :S Tänaseks on see muidugi -2,5 ja kui ikka prillid koju ununevad, siis lasen ilma (ainult kodulinnas) :D Jalakäijaid ja jalgrattureid näen, märke tean peast, pole vaja neid 300m kauguselt näha. Minu arust natuke idiootlik seda otseselt kuskile lubadele märkida või nõuda (äkki tegin operatsiooni vahepeal?), inimene ise teab ju mida ja palju ta näeb, enda turvalisus eelkõige.

Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3124
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 325 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas ranel »

Dusterx kirjutas:

Mu oma teinepool näeb prillita ca 0,7 ja ta on ikka suht pime. Kuna seaduse järgi ta võib sõita ja seda ilma igasuguste märgeteta, siis ei imesta tõesti liikluses toimuva üle.

Ära jaga valeinfot. 80% on piirmäär.

ttt, ausalt sa oled tõsine mõrapea. Ise veel mootorrattur. Mul oli kunagi -2,25 ja sellega pole küll liikluses ilma prillideta ohutu sõita. Kui hästi sa näed kaugelt mootorratturit ja pimedas näiteks jalgrattureid?

Tänasel päeval on üks silm peale oppi 150% ja teine 120%. Juhilubadel on siiamaani prillide märge. Pole ükski politseinik midagi öelnud, et prille pole. Selle aja jooksul on korduvalt trahve saadud ja juhilube kontrollitud, nii et kerge üle dramatiseerimine käib siin prillide teemal.

Küll on aga täiesti õige seda juhilubadele märkida. Eriti noored neiud häbenedes prille kipuvad prillide saamist viimase hetkeni viivitama ja sõidavadki poolpimedana.

http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

M.T.
Postitusi: 2425
Liitunud: 23 Aug 2011, 17:12
Tsikkel: -
Tänanud: 156 korda
Tänatud: 332 korda

Re: Prillidega sõidueksamile?

Lugemata postitus Postitas M.T. »

ttt kirjutas:

Minu arust natuke idiootlik seda otseselt kuskile lubadele märkida või nõuda (äkki tegin operatsiooni vahepeal?), inimene ise teab ju mida ja palju ta näeb, enda turvalisus eelkõige.

Siis käid arsti juurest läbi, teed uue tervisetõendi ja saad selle muudatuse plastikul ka tehtud. Ei tohiks ju tükki küljest võtta.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta load, liiklus, motokoolitus ja sõit”