vahele ei lase!

Otsustasid endale mootorratta load teha ja mootorratturiks hakata? Räägi siin kõigest, mis on seotud mootorratta lubade, eksamite, koolituse, lihtsalt tsiklisõidu või liikluse ja seadustega. Kindlustusest räägi ka siin.

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Adolf
Postitusi: 14
Liitunud: 03 Aug 2010, 12:10
Tsikkel: Moto Guzzi California Touring
Asukoht: Rapla, Eesti
Tänatud: 1 kord

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas Adolf »

Olgu siis veel natuke juriidilist teksti Riigikogu saalist ja ajaloost:
LE aastast 2005 §94. Kõrvuti sõitvate juhtide vastastikusel reavahetamisel peab juht andma teed temast paremal olevale juhile.
Ilmselt on kõik nõus, et sel ajal kehtis paremal paiknevale tee andmise kohustus.
Seaduseandja seletus Riigikogus lugemisele olevale LS-le : Paragrahvi 45 on koondatud LE 9. peatükis ”Manöövrid” sisalduvad sätted, mis on seotud sõiduraja vahetamisega. Paragrahv sisulisi muudatusi võrreldes LE-ga ei sisalda. Lõige 2 täpsustab LE § 95 sisu, kusjuures „sageda ümberreastumisega möödumise“ mõiste on asendatud mõistega möödasõit, mis on täpsem.
Seega meie riigikogujad võtsid seaduse vastu, muutus ainult paragrahvi number, selleks sai 47 ja see kõlab:
§ 47. Sõiduraja ja -rea vahetamine
(1) Kõrvuti sõitvate sõidukite juhtide vastastikusel sõiduraja ja -rea vahetamisel peab juht andma teed temast paremal oleva sõiduki juhile.

Kui nüüd kogu see juristide-lingvistide seltskond suudab keelt mitteoskavale harimatule selgeks teha, mis muutus, et äkki on kõik peapeal ja seduseandja teksti mitte muutes rakendus selline imeline erand, et kui kaks kõrvuti sõitvat otsustavad eri suundades reastuma hakata tuleb teed anda, muidu mitte....

Jään huviga ootama mis siis muutus, et nüüd 2019 kehtiva seadusega on kõik teisiti?




Sciev
Postitusi: 424
Liitunud: 26 Nov 2018, 23:05
Tsikkel: Voshod 3M
Tänanud: 18 korda
Tänatud: 20 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas Sciev »

Adolf kirjutas: 08 Aug 2019, 23:00

Ilmselt on kõik nõus, et sel ajal kehtis paremal paiknevale tee andmise kohustus.

Juhul kui MÕLEMAD korraga soovisid ridasid vahetada, siis küll.

Vastastikuse reavahetusega seoses ei olegi selles mõttes midagi muutunud, et paremal pool olevale tuli teed anda nii enne kui praegu. On meeles vanadest liiklustestidest 1 pilt, kus sõidavad kõrvuti 2 autot ja mõlemal suunatuled põlevad ja tahavad ridasid vahetada ja küsimus oli kumb peab andma teed.
Seda ma ei mäleta kas ja kuidas see varem reguleeritud oli, et otse sõitja pidi teed andma paremalt tulevale ümberreastujale (?).


Syn
Postitusi: 186
Liitunud: 28 Juun 2011, 20:55
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 7 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas Syn »

Olete kindlad, et Adolf ei trolli siin lihtsalt? :D

Kasutaja avatar

simp
Postitusi: 1759
Liitunud: 27 Aug 2006, 23:25
Tsikkel: sv1000n
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 120 korda
Tänatud: 180 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas simp »

Adolf kirjutas: 08 Aug 2019, 23:00

Olgu siis veel natuke juriidilist teksti Riigikogu saalist ja ajaloost:
LE aastast 2005 §94. Kõrvuti sõitvate juhtide vastastikusel reavahetamisel peab juht andma teed temast paremal olevale juhile.
Ilmselt on kõik nõus, et sel ajal kehtis paremal paiknevale tee andmise kohustus.
Seaduseandja seletus Riigikogus lugemisele olevale LS-le : Paragrahvi 45 on koondatud LE 9. peatükis ”Manöövrid” sisalduvad sätted, mis on seotud sõiduraja vahetamisega. Paragrahv sisulisi muudatusi võrreldes LE-ga ei sisalda. Lõige 2 täpsustab LE § 95 sisu, kusjuures „sageda ümberreastumisega möödumise“ mõiste on asendatud mõistega möödasõit, mis on täpsem.
Seega meie riigikogujad võtsid seaduse vastu, muutus ainult paragrahvi number, selleks sai 47 ja see kõlab:
§ 47. Sõiduraja ja -rea vahetamine
(1) Kõrvuti sõitvate sõidukite juhtide vastastikusel sõiduraja ja -rea vahetamisel peab juht andma teed temast paremal oleva sõiduki juhile.

Kui nüüd kogu see juristide-lingvistide seltskond suudab keelt mitteoskavale harimatule selgeks teha, mis muutus, et äkki on kõik peapeal ja seduseandja teksti mitte muutes rakendus selline imeline erand, et kui kaks kõrvuti sõitvat otsustavad eri suundades reastuma hakata tuleb teed anda, muidu mitte....

Jään huviga ootama mis siis muutus, et nüüd 2019 kehtiva seadusega on kõik teisiti?

Muutus see, et liikluseeskiri ei kehti enam. Viitasin sellele juba esimeses postis viewtopic.php?f=8&t=107522&start=30#p831251

https://www.riigiteataja.ee/akt/121062011001

Kasutaja avatar

Adolf
Postitusi: 14
Liitunud: 03 Aug 2010, 12:10
Tsikkel: Moto Guzzi California Touring
Asukoht: Rapla, Eesti
Tänatud: 1 kord

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas Adolf »

LE ei kehti loomulikult, aga tekst reavahetuse kohta on ikka sama, ka aastal 2002 oli see sama:
§ 94. Kõrvuti sõitvate juhtide vastastikusel reavahetamisel peab juht andma teed temast paremal olevale juhile.

Miks nüüd on sama teksti tõlgendus äkki muutunud. Loe seaduseandja seletust!

Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6603
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 638 korda
Tänatud: 400 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas yeekim »

DZIIBUS- kas Sa saad aru sõnast VASTASTIKUSEL!!!!

Loe veelkord oma sõnaraamatut!

Saadetud kettaga lauatelefonist!

Kasutaja avatar

Adolf
Postitusi: 14
Liitunud: 03 Aug 2010, 12:10
Tsikkel: Moto Guzzi California Touring
Asukoht: Rapla, Eesti
Tänatud: 1 kord

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas Adolf »

Ikka saan, kui me sõbraga käime teineteisel vastastikku külas, siis ilmselgelt ei tee me seda samaaegselt (kui just sõbra naise juurde asja pole)

Kasutaja avatar

simp
Postitusi: 1759
Liitunud: 27 Aug 2006, 23:25
Tsikkel: sv1000n
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 120 korda
Tänatud: 180 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas simp »

Adolf kirjutas: 09 Aug 2019, 00:17

LE ei kehti loomulikult, aga tekst reavahetuse kohta on ikka sama, ka aastal 2002 oli see sama:
§ 94. Kõrvuti sõitvate juhtide vastastikusel reavahetamisel peab juht andma teed temast paremal olevale juhile.

Miks nüüd on sama teksti tõlgendus äkki muutunud. Loe seaduseandja seletust!

Kuna liikluseeskirjas oli lisaks selline punkt:

https://www.riigiteataja.ee/akt/265273 kirjutas:

§93. Taga sõitev rööbasteta sõiduki juht peab andma teed ümberreastuvale naaberrea juhile.

Ehk siis tegelikult polnud isegi mitte parema käe reeglit, vaid pidid kõigile eesolevatele teed andma

Kasutaja avatar

Adolf
Postitusi: 14
Liitunud: 03 Aug 2010, 12:10
Tsikkel: Moto Guzzi California Touring
Asukoht: Rapla, Eesti
Tänatud: 1 kord

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas Adolf »

Jah, me räägime kõrvuti paiknevatest.

Usun, et kui seaduseandja tahe oleks olnud see, et samaaegse manöövri erim välja tuua oleks sõnastus olnud :
Kõrvuti sõitvate sõidukite juhtide samaaegsel sõiduraja ja -rea vahetamisel peab juht andma teed temast paremal oleva sõiduki juhile.

Aga OK, kogu see arutelu pole tegelikult selle foorumi teema.

Kasutaja avatar

simp
Postitusi: 1759
Liitunud: 27 Aug 2006, 23:25
Tsikkel: sv1000n
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 120 korda
Tänatud: 180 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas simp »

Adolf kirjutas: 09 Aug 2019, 01:34

Jah, me räägime kõrvuti paiknevatest.

Usun, et kui seaduseandja tahe oleks olnud see, et samaaegse manöövri erim välja tuua oleks sõnastus olnud :
Kõrvuti sõitvate sõidukite juhtide samaaegsel sõiduraja ja -rea vahetamisel peab juht andma teed temast paremal oleva sõiduki juhile.

Aga OK, kogu see arutelu pole tegelikult selle foorumi teema.

Võtame siis madlbosterist õppust, paneme 500€ vahele ja esitame maanteeametile teabenõude lõpliku tõe väljaselgitamiseks?

Kasutaja avatar

simp
Postitusi: 1759
Liitunud: 27 Aug 2006, 23:25
Tsikkel: sv1000n
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 120 korda
Tänatud: 180 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas simp »

ja et asi eriti selge oleks, siis maanteeametile läheks selline küsimus. (sama situatsioon mis teemapüstituses)

Sõiduteel on 2 rida. Esimene rida lõppeb. Kaks sõidukit on kõrvuti. Sõiduk 1(real 1) soovib ümberreastuda teise ritta, et sõitu jätkata. Sõiduk 2(real 2) soovib jätkata sõitu omas reas. Kummal juhil on eesõigus?

Lisatud täpsustav skeem.

eesoigus.png

Mina väidan, et sõidukil nr 2 on eesõigus.


motikus
Postitusi: 74
Liitunud: 25 Juul 2018, 15:23
Tsikkel: Vulcan S
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 11 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas motikus »

Adolf kirjutas: 09 Aug 2019, 00:31

Ikka saan, kui me sõbraga käime teineteisel vastastikku külas, siis ilmselgelt ei tee me seda samaaegselt (kui just sõbra naise juurde asja pole)

Kõrvuti olevad autod ei vaheta kohti ka samaaegselt, sest teine auto on ju ees. Parema käe reegel sätestabki selle, et üks vahetab rea enne, teine pärast, ja lõppeks on kohad vastastikku vahetatud.

Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6603
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 638 korda
Tänatud: 400 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Mida järgmiseks?
Fooris põleb punane tuli, kas tohib edasi sõita?
(ahh KRT, see meil vist juba oli) :?

Saadetud kettaga lauatelefonist!

Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3183
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 191 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Mina väidan et kui me oleme niimoodi täpselt kõrvuti siis ma ei näe neid suunatulesi ja pole aimugi mida see teine töll kavatseb ning sõidan kalanäoga edasi.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6603
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 638 korda
Tänatud: 400 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas yeekim »

franz125 kirjutas: 09 Aug 2019, 09:25

Mina väidan et kui me oleme niimoodi täpselt kõrvuti siis ma ei näe neid suunatulesi ja pole aimugi mida see teine töll kavatseb ning sõidan kalanäoga edasi.

Siis Sa ju ei kavatse rida vahetada :wack:

Saadetud kettaga lauatelefonist!

Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3183
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 191 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Miks ma peaks rida vahetama?Ma olen ju nr.2.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2480
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 181 korda
Tänatud: 339 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas Maaks »

franz125 kirjutas: 09 Aug 2019, 09:25

Mina väidan et kui me oleme niimoodi täpselt kõrvuti siis ma ei näe neid suunatulesi ja pole aimugi mida see teine töll kavatseb ning sõidan kalanäoga edasi.

Ära muretse, natuke harjutamist/ treenimist ja suudad kala näoga edasi sõita ka siis kui näed suunatulesid. Mina juba suudan (lol)

Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3183
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 191 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Maaks kirjutas: 09 Aug 2019, 17:00
franz125 kirjutas: 09 Aug 2019, 09:25

Mina väidan et kui me oleme niimoodi täpselt kõrvuti siis ma ei näe neid suunatulesi ja pole aimugi mida see teine töll kavatseb ning sõidan kalanäoga edasi.

Ära muretse, natuke harjutamist/ treenimist ja suudad kala näoga edasi sõita ka siis kui näed suunatulesid. Mina juba suudan (lol)

Ei muretsegi,sest mida emmim oled seda lihtsam on eestis elada. 8)

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju


alar
Postitusi: 88
Liitunud: 22 Juul 2004, 10:50
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 1 kord

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas alar »

franz125 kirjutas: 09 Aug 2019, 18:54
Maaks kirjutas: 09 Aug 2019, 17:00
franz125 kirjutas: 09 Aug 2019, 09:25

Mina väidan et kui me oleme niimoodi täpselt kõrvuti siis ma ei näe neid suunatulesi ja pole aimugi mida see teine töll kavatseb ning sõidan kalanäoga edasi.

Ära muretse, natuke harjutamist/ treenimist ja suudad kala näoga edasi sõita ka siis kui näed suunatulesid. Mina juba suudan (lol)

Ei muretsegi,sest mida emmim oled seda lihtsam on eestis elada. 8)

Kahjuks see Eesti liikluskultuuris kajastub eriti hästi. Ma tõesti ei mõista neid rea vahetamise takistajaid. Isegi mitte nende "kiirete kaubikute" sarnaste juhtumite puhul. Vahel, kui on kiire, käitun samamoodi, kui ei ole, lasen kiiremad ette. Alati, kui näen suunatuld, lasen soovija vahele. Eriline enesetõestamise vajadus peab olema, et tingimata oma õigust taga ajada ja teisele koht kätte näidata.


alar
Postitusi: 88
Liitunud: 22 Juul 2004, 10:50
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 1 kord

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas alar »

alar kirjutas: 09 Aug 2019, 19:15
franz125 kirjutas: 09 Aug 2019, 18:54
Maaks kirjutas: 09 Aug 2019, 17:00
franz125 kirjutas: 09 Aug 2019, 09:25

Mina väidan et kui me oleme niimoodi täpselt kõrvuti siis ma ei näe neid suunatulesi ja pole aimugi mida see teine töll kavatseb ning sõidan kalanäoga edasi.

Ära muretse, natuke harjutamist/ treenimist ja suudad kala näoga edasi sõita ka siis kui näed suunatulesid. Mina juba suudan (lol)

Ei muretsegi,sest mida emmim oled seda lihtsam on eestis elada. 8)

Kahjuks see Eesti liikluskultuuris kajastub eriti hästi. Ma tõesti ei mõista neid rea vahetamise takistajaid. Isegi mitte nende "kiirete kaubikute" sarnaste juhtumite puhul. Vahel, kui on kiire, käitun samamoodi, kui ei ole, lasen kiiremad ette. Alati, kui näen suunatuld, lasen soovija vahele. Eriline enesetõestamise vajadus peab olema, et tingimata oma õigust taga ajada ja teisele koht kätte näidata.

Või siis täpsemalt mitte ei käitu sama moodi, vaid lähen ka kiiremalt foori tagant minema.

Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: vahele ei lase!

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

simp kirjutas: 09 Aug 2019, 01:59

Võtame siis madlbosterist õppust, paneme 500€ vahele ja esitame maanteeametile teabenõude lõpliku tõe väljaselgitamiseks?

Reeglina, mida suurem kisa, seda tühjemad kotid, pange viiskymmend kopkat :bsmile:

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta load, liiklus, motokoolitus ja sõit”