Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Otsustasid endale mootorratta load teha ja mootorratturiks hakata? Räägi siin kõigest, mis on seotud mootorratta lubade, eksamite, koolituse, lihtsalt tsiklisõidu või liikluse ja seadustega. Kindlustusest räägi ka siin.

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Ivoonu
Toetajaliige
Postitusi: 1487
Liitunud: 27 Sept 2007, 18:06
Tsikkel: Harley-Davidson FLHTCUI
Asukoht: Tartu
Tänanud: 107 korda
Tänatud: 64 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas Ivoonu »

Minu '95 aasta Audi B4 ei tohi paberite järgi isegi mitte täielikult koormatud kerghaagist vedada - Täismass - 1860 kg, Registrimass - 1860 kg, Tühimass - 1310 kg, Kandevõime - 550 kg, Piduritega haagise lubatud mass - 1100 kg, Piduriteta haagise lubatud mass - 640 kg. Seega väikeautode omanikud peaksid enne koorma peale ladumist auto andmetega paberites tutvuma.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7199
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Sõiduautole sobivate haagiste puhul on kaks kriteeruimit,millega lihtne asju selgitada.Piduritega või ilma.
Kõik ilma piduriteta haagised võivad olla täismassiga kuni 750kg,ei puutu asjasse millega seda vead ja kui tugeva raamiga ta on.Minu rekkadel on ka passi märgitud,et haagise registrimass, näiteks piduritega 33000kg ja piduriteta 750kg.
Haagis võib olla ka veoka ratastega tühimassiga 700kg ja sel juhul kandevõime ainult 50kg.Ehk mida kergem piduriteta haagis, seda rohkem kaupa saab peale panna ja vastupidi.Lisades samale haagisele pidurid saab kohe pelgalt telje koormuseks 8000kg ja vastavalt sellele ka kandevõime kuskile sinna kanti.
Mis juhtimisse puutub,siis siin ka kõik ju väga selge kuni 3500kg autorongi registrimassiks, B-kat ja sealt edasi vastavad kategooriad.
Mina olen täiesti seda meelt,et kui suurele Länkarile veel piduritega haagis järgi panna,siis kehvema oskusega tegelase käes ,see asi muutub ka reaalselt ohtlikumaks.Siit ka ilmselgelt see kategooria nõue.Ei ole kindlasti nii,et parem auto on ohutum,nagu Pühak arvas.
Ehk,siis sõiduautole kerghaagist soetades tuleb jälgida,et see oleks võimalkult kerge(samas ka piisavalt tugev),nii saab kõige rohkem kaupa peale võtta.Ehk siis esimene asi,mida kerghaagise puhul pole vaja on kaks silda.Siit tuleb kõige suurem kaalu võit.Muu on juba vajaduse põhine.Näiteks kaheteljelise kaanega 1,5x3m kastiga haagisel on kandevõime üsna kesine.
Piduritega haagise ostul on kõik loomulikult vajduse põhine.Kui vajadus raskemaid asju vedada,siis siis tuleb suurem ka auto ette osta ja vastav kat ära teha.Kõik sõiduaotodele haagiseid valmistavad firmad teevad ka tellimuse peale piduritrega haagise ja seal võimalik ka natuke nende kaaludega mängida.
Paljud sama kerega sõiduautod on olenevalt mootori võimsusest erineva piduritega haagise veo võimalusega.Minu XC90 diisel 136kw on see mingi 2,2-2.3t aga V8 a´240kw vist, sai raskemat haagist vedada.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Teema algataja
pühak
Postitusi: 1811
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 217 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas pühak »

XL1000 kirjutas:
Spoiler

Sõiduautole sobivate haagiste puhul on kaks kriteeruimit,millega lihtne asju selgitada.Piduritega või ilma.
Kõik ilma piduriteta haagised võivad olla täismassiga kuni 750kg,ei puutu asjasse millega seda vead ja kui tugeva raamiga ta on.Minu rekkadel on ka passi märgitud,et haagise registrimass, näiteks piduritega 33000kg ja piduriteta 750kg.
Haagis võib olla ka veoka ratastega tühimassiga 700kg ja sel juhul kandevõime ainult 50kg.Ehk mida kergem piduriteta haagis, seda rohkem kaupa saab peale panna ja vastupidi.Lisades samale haagisele pidurid saab kohe pelgalt telje koormuseks 8000kg ja vastavalt sellele ka kandevõime kuskile sinna kanti.
Mis juhtimisse puutub,siis siin ka kõik ju väga selge kuni 3500kg autorongi registrimassiks, B-kat ja sealt edasi vastavad kategooriad.

Mina olen täiesti seda meelt,et kui suurele Länkarile veel piduritega haagis järgi panna,siis kehvema oskusega tegelase käes ,see asi muutub ka reaalselt ohtlikumaks.Siit ka ilmselgelt see kategooria nõue.Ei ole kindlasti nii,et parem auto on ohutum,nagu Pühak arvas.

Spoiler

Ehk,siis sõiduautole kerghaagist soetades tuleb jälgida,et see oleks võimalkult kerge(samas ka piisavalt tugev),nii saab kõige rohkem kaupa peale võtta.Ehk siis esimene asi,mida kerghaagise puhul pole vaja on kaks silda.Siit tuleb kõige suurem kaalu võit.Muu on juba vajaduse põhine.Näiteks kaheteljelise kaanega 1,5x3m kastiga haagisel on kandevõime üsna kesine.
Piduritega haagise ostul on kõik loomulikult vajduse põhine.Kui vajadus raskemaid asju vedada,siis siis tuleb suurem ka auto ette osta ja vastav kat ära teha.Kõik sõiduaotodele haagiseid valmistavad firmad teevad ka tellimuse peale piduritrega haagise ja seal võimalik ka natuke nende kaaludega mängida.
Paljud sama kerega sõiduautod on olenevalt mootori võimsusest erineva piduritega haagise veo võimalusega.Minu XC90 diisel 136kw on see mingi 2,2-2.3t aga V8 a´240kw vist, sai raskemat haagist vedada.

Olen oma autojuhipraktika aja jooksul sõitnud igasuguste kombinatsioonidega, nii seaduslike kui ka natuke vähem seaduslikega. :lol: Kui haagis, olgu ta siis piduritega või ilma, veduki sabas näiteks "väntama" hakkab, aitab selle mõistlikumale taltsutamisele kaasa veduki suurem stabiilsus (loe suurem mass) haagise suhtes. Muidugi loeb sellisel juhul rohkem juhi sõiduoskus ja asi algab üldse haagise õigesti koormamisest. Siin näha olevas videos on kõik need asjad viltu.
[youtube][/youtube]

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"

olli
Postitusi: 384
Liitunud: 11 Okt 2004, 21:27
Tsikkel: BMW F650GS
Asukoht: Tartu

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas olli »

boob kirjutas:

Siin on tegemist B kategooria puhul kuni 3500kg ja C kategooria puhul alates 3500kg kuni lõpmatuseni masinatega.

Lubatud massid on tegelikult ikka täitsa selgelt sätestatud, lõpmatusest on asi kaugel. 2-sillalisel masinal 18 tonni, 3-sillalisel 25t ja 4-sillalisel 31t. :wink: Teoorias oleks ju täitsa tore kui näiteks kahesillalise vedukiga võiks vedada sellist haagist, millega autorongi registrimass üle 18t ei lähe. Kolmesillalise vedukiga siis kuni 25t autorongi massini jne. Samas segadust külvaks see kindlasti veel rohkem kui kõik need praegused kood 96 jm kokku. Nimelt endal on olemas BE + C ja täitsa tobe, et olemasolevat 2 tonnist haagist tohin sõiduautoga vedada, aga Gaz53 järel mitte.

Maaks kirjutas:

Maks piduriteta haagise mass (registrimass) on samuti kirjas auto teh.passis.

Veduki tehnilises passis toodud lubatud haagise mass tähistab tegelikku massi, mitte registrimassi. Ehk kui autoga on lubatud vedada 1,5t haagist, aga haagise registrimass on 2t, võib selle haagisega sõita tingimusel et tegelik mass ei ületa 1,5t. Ja seda on võimalik tuvastada ainult kaalumise teel. Küll aga tuleb jälgida registrimasside summat vajamineva juhilubade kategooria tuvastamiseks.

Riga 13 -> Suzuki TS125 81.a -> Suzuki GS500E 91.a -> Suzuki GSXR 600 K1 -> BMW F650GS 2000.a
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7199
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Ma üsna palju sellist haagist kasutanud autode vedamiseks ja see auto seal ees, on ilmselgelt liiga kerge ning juht tegi ka vist kõik valesti.Koorem peaks ka äkki olema natuke, võibolla ainult 10-15cm eespool.Kesktelik haagiste puhul on koorma kaalujaotus väga oluline.Esimene asi sellise vänderdamise leevendamiseks on kerge vajutus piduritele,et haagise pidurid rakenduks ja samalajal ka kohe veidi vedu taha,et veaks otseks.Samas, kui vedav auto on kerge ja lahja,siis asjad nii lõppevadki nagu seal videos.
Mina olen sellise haagisega, narva mnt-l 110 alas, haagise peal peaaegu 2t kaaluv auto, vabalt 120-ga lasknud ja polnud tunnetki,et midagi valesti oleks.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

boob
Mode
Postitusi: 758
Liitunud: 13 Mai 2006, 11:30
Asukoht: 5013912
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 5 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas boob »

olli kirjutas:
boob kirjutas:

Siin on tegemist B kategooria puhul kuni 3500kg ja C kategooria puhul alates 3500kg kuni lõpmatuseni masinatega.

Lubatud massid on tegelikult ikka täitsa selgelt sätestatud, lõpmatusest on asi kaugel. 2-sillalisel masinal 18 tonni, 3-sillalisel 25t ja 4-sillalisel 31t. :wink: Teoorias oleks ju täitsa tore kui näiteks kahesillalise vedukiga võiks vedada sellist haagist, millega autorongi registrimass üle 18t ei lähe. Kolmesillalise vedukiga siis kuni 25t autorongi massini jne. Samas segadust külvaks see kindlasti veel rohkem kui kõik need praegused kood 96 jm kokku. Nimelt endal on olemas BE + C ja täitsa tobe, et olemasolevat 2 tonnist haagist tohin sõiduautoga vedada, aga Gaz53 järel mitte.

Ma küll mõtlesin C kategooriat, millel pole maksimaalse kaalu piirangut. Sina räägid autodest reaalselt, kus vastavalt sildade arvule tuleb mängu lubatud sillakaal ja sealt edasi täismass.

Kasutaja avatar

Teema algataja
pühak
Postitusi: 1811
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 217 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas pühak »

XL1000 kirjutas:
Spoiler

Ma üsna palju sellist haagist kasutanud autode vedamiseks ja see auto seal ees, on ilmselgelt liiga kerge ning juht tegi ka vist kõik valesti.Koorem peaks ka äkki olema natuke, võibolla ainult 10-15cm eespool.Kesktelik haagiste puhul on koorma kaalujaotus väga oluline.Esimene asi sellise vänderdamise leevendamiseks on kerge vajutus piduritele,et haagise pidurid rakenduks ja samalajal ka kohe veidi vedu taha,et veaks otseks.Samas, kui vedav auto on kerge ja lahja,siis asjad nii lõppevadki nagu seal videos.
Mina olen sellise haagisega, narva mnt-l 110 alas, haagise peal peaaegu 2t kaaluv auto, vabalt 120-ga lasknud ja polnud tunnetki,et midagi valesti oleks.

Seal videos oli Sinu nimetatud asjadele lisaks probleem veel see, et koorem oli liiga kõrge ning nii haagise, kui selle peal oleva auto vedrud hakkasid sünkroonis mängima. See resonants tekib teatud kiirustel, igal asjal natuke omamoodi ja olen märganud, et 90+ kiirustel seda reeglina ei teki. Kuskil 70-80km/h tunduvad selle koha pealt kõige ohtlikumad kiirused olema.

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7199
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

pühak kirjutas:
XL1000 kirjutas:
Spoiler

Ma üsna palju sellist haagist kasutanud autode vedamiseks ja see auto seal ees, on ilmselgelt liiga kerge ning juht tegi ka vist kõik valesti.Koorem peaks ka äkki olema natuke, võibolla ainult 10-15cm eespool.Kesktelik haagiste puhul on koorma kaalujaotus väga oluline.Esimene asi sellise vänderdamise leevendamiseks on kerge vajutus piduritele,et haagise pidurid rakenduks ja samalajal ka kohe veidi vedu taha,et veaks otseks.Samas, kui vedav auto on kerge ja lahja,siis asjad nii lõppevadki nagu seal videos.
Mina olen sellise haagisega, narva mnt-l 110 alas, haagise peal peaaegu 2t kaaluv auto, vabalt 120-ga lasknud ja polnud tunnetki,et midagi valesti oleks.

Seal videos oli Sinu nimetatud asjadele lisaks probleem veel see, et koorem oli liiga kõrge ning nii haagise, kui selle peal oleva auto vedrud hakkasid sünkroonis mängima. See resonants tekib teatud kiirustel, igal asjal natuke omamoodi ja olen märganud, et 90+ kiirustel seda reeglina ei teki. Kuskil 70-80km/h tunduvad selle koha pealt kõige ohtlikumad kiirused olema.

Pigem ikka see vale kaalujaotus,mitte kiirus,mis selle resonantsi tekitab.Seda tekib ka ilma lisa vedrutuseta(auto)kaubaga ja ka suurtel autodel .Suur ei leähe lihtsalt nii kergelt lõhkuma,aga muidu on kõik sama.Aga on ka suuri samamoodi küljeli keeratud.Ma olen nende suurtega ise ka ligi 2milj km läbi ajanud ja igasugu olukordi on kogetud.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Teema algataja
pühak
Postitusi: 1811
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 217 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas pühak »

Pidasin silmas seda, et kui vale kaalujaotus ja kõrgus soodustavad resonantsi teket, siis 70-80km/h on kõige tõenäolisem kiirus, mille puhul see tekib. Inertspiduritega haagist ei saa ka eraldi pidurdada. Suure veokiga oli lihtne, kui just kiilakas polnud, tõmbasid algava resonantsi puhul korraks kergelt käru pidurit, mis sisuliselt isegi hoogu ei vähendanud, aga elimineeris probleemi.

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"
Kasutaja avatar

Laur
Postitusi: 377
Liitunud: 18 Nov 2005, 18:37
Tsikkel: VTX1800R
Asukoht: Muhv nõudmiseni
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 2 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas Laur »

AS eesti politsei jookseb igaljuhul tormi nagu kaubiku taga mõnd suuremat haagist näeb. Viimane kord peeti 2x esimesena eesti piirikas ja teinekord teepeal. Pildil olev kaubik soome registris C1 katiga 3510kg ja passis pole haagise masside kohta midagi mainitud. Mul CE olemas, mõlemal korral vaadati paberid üle ja sooviti head teed :)
Pilt

M.O.T.T
If you want to make God laugh, tell him your future plans

mega1
Postitusi: 526
Liitunud: 13 Sept 2004, 19:02
Asukoht: Tallinn.
Tänatud: 1 kord

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas mega1 »

boob kirjutas:

vedava võib kerghaagist 3500kg autoga, ehk siis tekib autorong 4250kg.

4250kg autorongi vedamiseks piisab B kat kood 96 ja 7000kg autorongile on vaja BE kategooriat.

ei saa aru kas on vaja koodi või mitte oman Master kaubikut reg.mass 3500 kerghaagist 750 kg piduriteta.

Suzuki TL1000R-----Suzuki GSXR 1000 K3------Aprilia RSV 1000R
Kasutaja avatar

boob
Mode
Postitusi: 758
Liitunud: 13 Mai 2006, 11:30
Asukoht: 5013912
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 5 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas boob »

mega1 kirjutas:
boob kirjutas:

vedava võib kerghaagist 3500kg autoga, ehk siis tekib autorong 4250kg.

4250kg autorongi vedamiseks piisab B kat kood 96 ja 7000kg autorongile on vaja BE kategooriat.

ei saa aru kas on vaja koodi või mitte oman Master kaubikut reg.mass 3500 kerghaagist 750 kg piduriteta.

Kerghaagise vedamiseks piisab B kategooriast.

Kasutaja avatar

Laur
Postitusi: 377
Liitunud: 18 Nov 2005, 18:37
Tsikkel: VTX1800R
Asukoht: Muhv nõudmiseni
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 2 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas Laur »

Siin mingi segadus, ühest küljes on ju B kuni 3500 Kui veduk on juba 3500 ei tohiks seal järel B katiga midagi vedada.

M.O.T.T
If you want to make God laugh, tell him your future plans
Kasutaja avatar

boob
Mode
Postitusi: 758
Liitunud: 13 Mai 2006, 11:30
Asukoht: 5013912
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 5 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas boob »

Laur kirjutas:

Siin mingi segadus, ühest küljes on ju B kuni 3500 Kui veduk on juba 3500 ei tohiks seal järel B katiga midagi vedada.

Kurask, mehed, kuidas Teil load on saadud?

§ 93. Mootorsõidukite kategooriad
3) B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;
[RT I, 31.12.2010, 3 - jõust. 01.07.2011]
4) BE – autorong, mis koosneb B-kategooria autost ning haagisest või poolhaagisest, kui haagise või poolhaagise lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi;

Kasutaja avatar

mella
Postitusi: 4580
Liitunud: 12 Apr 2005, 19:55
Tänatud: 1 kord

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas mella »

3) B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;

Kirjas on veduki täismass ning kerghaagise puhul pole autorogi massist kirjutatud.

Laur kirjutas:

Siin mingi segadus, ühest küljes on ju B kuni 3500 Kui veduk on juba 3500 ei tohiks seal järel B katiga midagi vedada.

Kasutaja avatar

boob
Mode
Postitusi: 758
Liitunud: 13 Mai 2006, 11:30
Asukoht: 5013912
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 5 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas boob »

Lahti seletatult:

  1. sõiduauto 3500kg - B kat
  2. sõiduauto 3500kg + kerghaagis kuni 750kg - B kat
  3. Sõiduauto 3400kg + haagis 850kg (autorongi täismass max 4250kg)- B kat kood 96
  4. sõiduauto 2000kg + haagis 1500kg - B kat
  5. sõiduauto 3500kg + haagis 3500kg - BE kat
  6. sõiduauto 3500kg + haagis 850kg - BE kat
Kasutaja avatar

Laur
Postitusi: 377
Liitunud: 18 Nov 2005, 18:37
Tsikkel: VTX1800R
Asukoht: Muhv nõudmiseni
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 2 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas Laur »

boob kirjutas:

Kurask, mehed, kuidas Teil load on saadud?

Saadud on BC 20a. Tagasi ja CE 10a. Tagasi. Sorry, pole kõik peensusteni meeles ja kuna on ce olemas siis pole vajadust seadustes tuhnida, et kas ikka võin....

M.O.T.T
If you want to make God laugh, tell him your future plans
Kasutaja avatar

Teema algataja
pühak
Postitusi: 1811
Liitunud: 08 Okt 2012, 10:26
Tsikkel: Kawasaki VN1500
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 217 korda
Tänatud: 88 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas pühak »

Laur kirjutas:
Spoiler
boob kirjutas:

Kurask, mehed, kuidas Teil load on saadud?

Saadud on BC 20a. Tagasi ja CE 10a. Tagasi. Sorry, pole kõik peensusteni meeles ja kuna on ce olemas siis pole vajadust seadustes tuhnida, et kas ikka võin....

Sekundeerin. Kui juhtimisõiguse poolest juba aastakümneid võib iga kategooriaga sõita, siis tõesti pole vajadust olnud neid nüansse meelde jätta. Seda enam, et asja puudutavad seadused vahepeal mitu korda muutunud on. Leian, et oluline on liiklusreeglite uuenemisega sammu pidada, mitte tuima näoga pähe tampida seda, milline kategooria parasjagu per*e all olevat kombinatsiooni juhtima õigustab. Seda, millist sõidukit ma juhtida ei tohi, tean piisavalt hästi ning trammi ja trolli, rongi ega lennuki sanga ei roni. :bsmile:

"Kui miski väärib kasutamist,
siis väärib see ka väärkasutamist!"
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7199
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

boob kirjutas:
Laur kirjutas:

Siin mingi segadus, ühest küljes on ju B kuni 3500 Kui veduk on juba 3500 ei tohiks seal järel B katiga midagi vedada.

Kurask, mehed, kuidas Teil load on saadud?

§ 93. Mootorsõidukite kategooriad
3) B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta; sama auto koos kerghaagisega; sama auto koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;
[RT I, 31.12.2010, 3 - jõust. 01.07.2011]
4) BE – autorong, mis koosneb B-kategooria autost ning haagisest või poolhaagisest, kui haagise või poolhaagise lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi;

ma ei saa aru,aga see väljavõte Riigi teatajast annab küll natuke teise pildi ehk olenematta mis sul seal taga on ei tohi autorongi täismass olla üle 3500kg ja seda on mul paarile tuttavale ka reaalselt rahalise dokumendi ehk trahvi näol selgeks tehtud.Sama seaduse tõlgendus ka soomes.Vaadake koolonite ja komade asukohti.Mina võtsin viimase liiklusseaduse versioonist selle copy
https://www.riigiteataja.ee/akt/13335732

3) B – auto, mille lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi ja millel peale juhikoha ei ole rohkem kui kaheksa istekohta; sama auto koos kerghaagisega või koos haagisega, mis ei ole kerghaagis, kusjuures autorongi lubatud täismass ei ületa 3500 kilogrammi; sama auto koos haagisega, mille lubatud täismass ületab 750 kilogrammi, kusjuures autorongi lubatud täismass ületab 3500 kilogrammi, kuid ei ületa 4250 kilogrammi, tingimusel et sellise auto ja haagise ühendi juhtimisõigus on saadud pärast vastava sõidueksami sooritamist;

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

boob
Mode
Postitusi: 758
Liitunud: 13 Mai 2006, 11:30
Asukoht: 5013912
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 5 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas boob »

Kuupäevaliselt on minu toodud lõik pärilt uuemast versioonist: https://www.riigiteataja.ee/akt/1051220 ... tiv#para93
Sõna VÕI on asendunud semikooloniga.

Teiseks, seaduse mittetundmine ei vabasta seaduse täitmise kohustusest, või kuidas see kõlaski. Keegi alles siin kurtis, et sai trahvi... Saabki ja jäädaksegi saama, kui ise oled rumal ja politseinikud ka täpselt seadust ei tunne...

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7199
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

boob kirjutas:

Kuupäevaliselt on minu toodud lõik pärilt uuemast versioonist: https://www.riigiteataja.ee/akt/1051220 ... tiv#para93
Sõna VÕI on asendunud semikooloniga.

Teiseks, seaduse mittetundmine ei vabasta seaduse täitmise kohustusest, või kuidas see kõlaski. Keegi alles siin kurtis, et sai trahvi... Saabki ja jäädaksegi saama, kui ise oled rumal ja politseinikud ka täpselt seadust ei tunne...

Ma nagu tööalaselt igapäev selle haagise ja muu vedamise teema sees,aga pole küll kuulnud,et ilma sõidueksamit tegematta saaks B katiga üle 3500kg täismassiga autorongiga sõita.Kaubikutega lasti kunagi soome vahet reipalt edasi-tagasi,aga juba ammu pandi sellele kriips peale.Esmalt soome politsei ja nüüd on ka eestlased väga hagarad neid masse ja kaalusid jälgima.Oleme isegi politseist millalgi selle kohta järelpärimise teinud.Ühes nendest RT variantidest on ilmselgelt trüki viga ,aga kummas?

Edit:sinu leitud variant on parandatud 12.2010 ja selle järgi ilmselt peaks saama 3500+kerghaagis

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

boob
Mode
Postitusi: 758
Liitunud: 13 Mai 2006, 11:30
Asukoht: 5013912
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 5 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas boob »

https://www.riigiteataja.ee/redaktsioon ... 8102014011

Alates 01.07.2011 on igatahes kirjas nii nagu ma ütlesin.

Kasutaja avatar

loikam
Postitusi: 72
Liitunud: 01 Veebr 2011, 12:47
Tsikkel: vn 800,xvs 1100
Asukoht: Harjumaa

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas loikam »

Tänud boob´ile selgitamast.Mõtlesin juba,et mõni aasta tagasi tehtud BE on kehtetu,kuniks pole ARKis kellelegi 69-t teinud. :wack:

Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3138
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 330 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas ranel »

Tegelikult on see suht ebanormaalne, et seadustes orienteerimiseks pead olema nagu mingi jurist, et kõiki neid nüansse teada. :wack:

http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

boob
Mode
Postitusi: 758
Liitunud: 13 Mai 2006, 11:30
Asukoht: 5013912
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 5 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas boob »

ranel kirjutas:

Tegelikult on see suht ebanormaalne, et seadustes orienteerimiseks pead olema nagu mingi jurist, et kõiki neid nüansse teada. :wack:

Mina ei ole jurist :D
Ma lihtsalt püüan omale selgeks teha need asjad, mida on tarvis teada. Näiteks uurin C kategooria masina kohese ostuga seoses C kategooria lubade tegemist ja sõidumeeriku värki. Hetkel loen seadusest välja, et sõidumeerikut mul eralõbuks vaja ei ole...

Kasutaja avatar

Laur
Postitusi: 377
Liitunud: 18 Nov 2005, 18:37
Tsikkel: VTX1800R
Asukoht: Muhv nõudmiseni
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 2 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas Laur »

Käisin just koolitusel. C puhul on sul 99% vaja sõidumeerikut.

M.O.T.T
If you want to make God laugh, tell him your future plans
Kasutaja avatar

boob
Mode
Postitusi: 758
Liitunud: 13 Mai 2006, 11:30
Asukoht: 5013912
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 5 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas boob »

Laur kirjutas:

Käisin just koolitusel. C puhul on sul 99% vaja sõidumeerikut.

See oleks põnev nüüd kuulda. Ju ma siis olen see 1%. Masinaks puksiir täismassiga 7490kg, auto eraisiku nimel ja vean oma tarbeks ekskavaatorit. Mina loen välja, et kui tegemist oleks ettevõtte veokaga, siis oleks max 50km ettevõtte asukohast sõidu raadiuseks. Eraisiku kohta pole seal sõnagi, seega mulle paistab, et ei ole vajadust sõidumeeriku järgi.

Lugesin selle välja siit:
https://www.riigiteataja.ee/akt/1051220 ... ara130lg12

Kasutaja avatar

Laur
Postitusi: 377
Liitunud: 18 Nov 2005, 18:37
Tsikkel: VTX1800R
Asukoht: Muhv nõudmiseni
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 2 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas Laur »

....kui puksiiri juhtimine ei ole juhi põhitegevus siis ilmselt mitte. Mingi aga oli veel täismassiga ka..ilmselt see sama viidatud 7500 kg

M.O.T.T
If you want to make God laugh, tell him your future plans
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7199
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

boob kirjutas:
ranel kirjutas:

Tegelikult on see suht ebanormaalne, et seadustes orienteerimiseks pead olema nagu mingi jurist, et kõiki neid nüansse teada. :wack:

Mina ei ole jurist :D
Ma lihtsalt püüan omale selgeks teha need asjad, mida on tarvis teada. Näiteks uurin C kategooria masina kohese ostuga seoses C kategooria lubade tegemist ja sõidumeeriku värki. Hetkel loen seadusest välja, et sõidumeerikut mul eralõbuks vaja ei ole...

Isikliku veokaga alla 7,5t täismassiga pole vaja,aga siis peab kogu aeg olema ka kaasas dokumentatsioon,et see kaup ,mis autos on kuulub sulle jne.
Täpsemalt siin kõik lahti kirjutatud.
http://www.ametikoolitus.ee/tostukijuhi ... t-kasutama
Tunduvalt lihtsam on seda meerikut kasutada,kui seda vältida.2 aasta tagant küll taatlemine ,aga see pole nüüd ka maailma lõpp.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

Tarts
Postitusi: 1519
Liitunud: 29 Okt 2003, 20:27
Tänanud: 1 kord
Tänatud: 10 korda

Re: Millise kategooriaga millist haagist vedada võib

Lugemata postitus Postitas Tarts »

Sõidumeeriku nõue käib nende kohta, kes teevad sõidumeerikukohustusega sõidukiga tööd. Kui ma aga näiteks võtan ettevõtte veoki selleks, et oma talu põllult vedada kive naabri veski ehitusele, siis ma ei tee veose vedamisega tööandja heaks töötasu eest tööd vaid niiöelda erasõitu ja meerikut ei ole vaja.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta load, liiklus, motokoolitus ja sõit”