SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

See on kommuuni see osa, kus saab motovaba juttu ajada.

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Motorized
Postitusi: 237
Liitunud: 04 Mai 2009, 21:04
Asukoht: Tallinn
Tänatud: 3 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Motorized »

Värske kogemus maanteeametist. Eile õhtul broneerisin veebis täna kella 11ks Tallinna ARKi aja. Täna kell 10.45 kohale jõudes lõi kohe minu järjekorranumber tabloole ja 3 minutiga oli toiming tehtud. Iseenesest toimis kenasti.
Kuna oli vaja ümberkirjutamata auto enda nimelt maha võtta, siis tekkis küsimus, miks peab selleks füüsiliselt kohale minema, et ametnik saaks ostumüügi paberit käes hoida ja andmed sisse toksida. Sama hästi võiks dokumendist pildi saata või sisse skännida ja MNT ametisse saata. Kui tekib dokumendi õiguses küsimusi, siis on iseasi ja tulebki ehk kohale klaarima minna, aga üldjuhul vast ikka kõik legaalne.




ttt
Postitusi: 323
Liitunud: 30 Mai 2016, 13:12
Tänanud: 25 korda
Tänatud: 14 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas ttt »

Passi kätte saamisega seoses meenus veel see, et aja saab küll broneerida selle kätte saamiseks, aga alles kuu aja pärast vms. Aga vb see on tänaseks muutunud.

Kasutaja avatar

ElectroMoto
Postitusi: 599
Liitunud: 27 Mai 2015, 16:44
Tsikkel: Husky 701 Supermoto "Mai"
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 367 korda
Tänatud: 82 korda
Kontakt:

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas ElectroMoto »

Motorized kirjutas: 28 Okt 2019, 11:41

Kuna oli vaja ümberkirjutamata auto enda nimelt maha võtta, siis tekkis küsimus, miks peab selleks füüsiliselt kohale minema, et ametnik saaks ostumüügi paberit käes hoida ja andmed sisse toksida. Sama hästi võiks dokumendist pildi saata või sisse skännida ja MNT ametisse saata. Kui tekib dokumendi õiguses küsimusi, siis on iseasi ja tulebki ehk kohale klaarima minna, aga üldjuhul vast ikka kõik legaalne.

Mina saatsin maanteeametile e-mailiga digiallkirjastatud avalduse ning pildi ostumüügilepingust ja sain oma nime sõiduki küljest lahti toast välja minemata. Kõik toimus ühe päevaga.


Teema algataja
will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas will111 »

täna sai ka passi ja id migrandiametist kätte lõpuks...ainult 2.5 nädalat umbes läkski, see on ju lausa palju vähem kui maksimaalne 30p :lol: positiivse poole pealt tuleb mainida, et ootejärjekord sedapuhku oli vist umbes 10 minutit, koos letis istumisega läks siis umbes nii 20min kanti kokku.

veel positiivse poole pealt, täna oli piletiautomaadi kõrval kõigest üks ametnik pidevalt valvel seismas ja minu eest ekraanil nuppu vajutamas :lol: huvitav, et nuppu vajutama nad sinna on pandud aga kui ootasin, et tädi võtaks siis masinast ka järjekorranumbri paberilipiku ja ulataks selle minu kätte siis vot seda nad kohe mitte ei tee, seda peab ise tegema :wack: :shock:

muuhulgas sain ootamise ajal veel näha/kuulda ühe härra case'st, kus tüübile oli väljastatud uus pass ja ta oli tahtnud sellega kuskile reisida aga piiril oli maha võetud ja öeldud, et no go ning passi võltsimises süüdistatud. migrandiamet oli teinud talle vist vigase passi :lol: oli seal parasjagu teisel katsel ehk siis järjekordset uut passi saamas...kui õigesti kuulsin/aru sain siis taheti kusjuures praagi ümber vahetamise eest uuesti ka täisraha saada.

Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

Teenindajate juhmus paneb nii mõnigi kord kukalt kratsima.

Kärevete teemajas hapuks läind salati tagasi viisin ja midagi muud süüa võtsin teatati, et salati eest raha tagasi ei saa. Vahtisin jupi aega lolli näoga, et teeb nalja või,
ei teinud nalja.

Seega jah mix peaks passi eestki saama :D
Kõige parem on muidugi siis kui sind kuskil hiinas vms kohas sellise süüdistusega rajalt maha kaabitakse :bsmile:

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."

Teema algataja
will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas will111 »

See tüüp krabiti maha vist kusagil venemaal. Hääletoon järgi otsustades oli vana ikka üsna korralikult N*ssi saanud selle asjaga seoses :D

Kasutaja avatar

Krl
Postitusi: 1696
Liitunud: 19 Veebr 2017, 21:31
Tsikkel: Welcome to the darkside
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 176 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Krl »

will111 kirjutas: 28 Okt 2019, 18:06

See tüüp krabiti maha vist kusagil venemaal. Hääletoon järgi otsustades oli vana ikka üsna korralikult N*ssi saanud selle asjaga seoses :D

Will, sa ikka teenindaja peale karjusid ka? Ja nõudsid, et ta lubaks, et sinu passiga mitte iialgi sellist jama ei tekiks?

Kasutaja avatar

Tuuletallaja
Postitusi: 722
Liitunud: 22 Aug 2006, 13:13
Tsikkel: Neegrikaksik
Asukoht: Faeht / Reval
Tänanud: 110 korda
Tänatud: 68 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Tuuletallaja »

ttt kirjutas: 28 Okt 2019, 11:22

... need riigi e-lahendused täpselt sellised mis toimivad kui joppab, aga mitte alati. Jäävad tihti kuskile poolele teele, eriti kui on mingi eriolukord...

Mul täpselt samad kogemused, standardolukordadega on üldiselt ok.

Minu jaoks on see kõik siin üks sotsiaalne eksperiment :bsmile:
Suu võib käia, mootor peab käima!
'96 XRV750
'97 XL600V
'89 Jawa 638
Kasutaja avatar

Frosch
Toetajaliige
Postitusi: 83
Liitunud: 08 Veebr 2019, 11:48
Tsikkel: BMW 1200GS Adventure
Tänanud: 5 korda
Tänatud: 12 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Frosch »

Jesper kirjutas: 26 Okt 2019, 19:26

Mobiil-ID või Smart-ID...

See sinu jutt läheb rohkem sinna auku, et sa oled endale juba enne pähe võtnud, et kõik on halvasti, ja siis käid ja teed kõike kõige raskemal viisil, et enda teesi õigustada. Sinu probleem ei ole e-riik, ausõna...

Hr will pani tsikli liiga vara garaaži ära ja nüüd näpud jubedalt sügelesid niiet oli vaja üks ahhetav kirjutis valmis toksida, süüdistades oma saamatuses / hooletuses ei kedagi muud kui riiki. Imelik, et selle kohta otsustati lausa eraldi topic teha :bsmile: :wack:

Aga et ka mina panin tsikkli juba pooleldi talvekorterisse, mõtlesin et kirjutan ka kogemusest, kus mingi ime läbi suutsin ka nii mina nagu ka teised foorumlased omale vajalikud dokid ära orgunnida lühema ajaga, kui läks Willil oma postituse tegemiseks. (w)

Mini Riga - 160cc Pitrpo - Honda Hornet CB600 F - Yamaha FZ1N - Bmw 1200GS Adventure


Teema algataja
will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas will111 »

Imelik on tegelikult selle asja juures hoopis see, et minu postitust siin võeti selliselt nagu see oleks mingisugune meeletu appihüüd, erakordse isikliku pettumuse väljendamine või jumal teab mis 3s eriti dramaatiline asi.
Ma kirjeldasin (oma väga hiljutise päriselu kogemuse põhjal) üht äärmiselt tavapärast protsessi, mis toimub kodaniku ja riigi vahel siin eesti vabariigis. Põhjus miks ma seda kirjeldasin, vastupidiselt sellele mida minu suureks üllatuseks vist valdav enamus siinseid "tarkpäid" arvab, on tegelikult hoopis teine ja üsna lihtne. Nimelt see on selline protseduur, mida eestis teeb igapäevaselt väga suur arv inimesi. Seega see mõjutab esiteks kõiki kodanikke ja teiseks tegeleb ainuüksi selle ühe konkreetse asjaga igapäevaselt meeletu arv ametnikke.

Reaalsus on ka see, et ma isegi ei kirjeldanud seda protsessi ja selle detaile mingi erilise emotsiooniga, vaid üldjoontes siiski piirdusin lihtsalt faktide väljatoomisega, mis ja millisel iseärasused ja takistused mul seoses selle asjaga tekkisid. Selles valguses on päris naljakas lugeda kuidas siin mingid "professionaalsed dokumendi uuendajad" ritta võtsid ja läks kekutamine lahti, et kes ja kui kiiresti ikka midagi kuskilt saanud on :D Jah, ka mina olen vahel mõne asja riigiga suhtlemisel täitsa kiiresti ja muretult tehtud saanud, aga nii LOLL ma ikka ei ole, et sellest teha järeldusi nagu kõik protsessid, ametid ja riigi infosüsteemid tõespoolest toimikski megaoptimaalselt ja nii hästi kui üldse saab.

Eraldi topic tekkis ilmselt seetõttu, et minu jutt või näide ei käinud otseselt sõidueksami sooritamise ja selle uskumatult kehva riigipoolse korralduse kohta, vaid puudutas vähe teist protsessi natuke teises riigiametis.

Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

will111 kirjutas: 28 Okt 2019, 20:06

Reaalsus on ka see, et ma isegi ei kirjeldanud seda protsessi ja selle detaile mingi erilise emotsiooniga, vaid üldjoontes siiski piirdusin lihtsalt faktide väljatoomisega, mis ja millisel iseärasused ja takistused mul seoses selle asjaga tekkisid. Selles valguses on päris naljakas lugeda kuidas siin mingid "professionaalsed dokumendi uuendajad" ritta võtsid ja läks kekutamine lahti, et kes ja kui kiiresti ikka midagi kuskilt saanud on :D Jah, ka mina olen vahel mõne asja riigiga suhtlemisel täitsa kiiresti ja muretult tehtud saanud, aga nii LOLL ma ikka ei ole, et sellest teha järeldusi nagu kõik protsessid, ametid ja riigi infosüsteemid tõespoolest toimikski megaoptimaalselt ja nii hästi kui üldse saab.

Kui võrrelda meie riigiametite toimivust(kodanike teenindamisel) paljude ,et mitte öelda enamuse euroopa riikide riigiametite tööga,siis ma arvan, et meil ikka toimivad asjad palju paremini,kui mujal.Mine taotle kuskil mujal neid dokumente ja saad teada, et ei ole üldse harvad juhused,kus pead ikka palju rohkem vaeva nägema.
Sinu ainuke ja samas peamine probleem oli ikkagi see,et lasid dokumendi aeguda,milles ei saa riiki süüdistada vaid pead endale otsaette koputama.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.

Teema algataja
will111
Postitusi: 5257
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 380 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas will111 »

See võib täitsa tõsi olla küll, kuigi ma ei ole teistes riikides riigiametite või ametnikega just väga palju ka suhelnud. Ma arvan, et tegelikult sina ka ei ole, ja suurem osa siinsetest sõnavõtjatest samamoodi mitte :D Seega reaalselt võib seal asi olla halvem, aga võib olla ka parem. Ilmselt tegelikult sõltub konkreetsest asjast, mida sa parasjagu teha tahad ja võibolla ka paljudel juhtudel konkreetsest ametist, ametnikust jne. Kuna eesti on niivõrd kõva "e-riik", vähemalt jutu järgi, siis meil siin tegelikult ei tohiks eriti mingit varieeruvust olla ja kõik sellised standardtoimingud peaksid justkui olema tehtud võimalikult läbimõelduks ning võimalikult vähe aega raiskavaks.

Põhjus miks minul antud juhul see protseduur oli täpselt selline nagu ta oli, jah see oli tõesti nimelt see, et dokument aegus ära. Aga tegelikult on ju üsna absurdne, et selline asi on mingi "special case". Kui paljud inimesed reaalselt vahivad koguaeg oma dokumentide pealt, et mis hetkel see nüüd kehtivuse lõpetab? Ma võin endale otsaette koputada kui palju tahes ja ma võin ennast oma dokumendi aegumises ka vabalt "süüdi tunnistada" ent see ei muuda kuidagi olematuks fakti, et antud juhul see uuendamise kadalipp oli täpselt selline nagu ta oli. Kuigi protsess võiks olla palju paremini lahendatud sest kellele see siis lõpuks kasulik on kui mingi üsna tühise toimingu pärast raisatakse üüratult palju riigi kodanike aega ja samas ka üsna palju ametnike aega. Täpselt selliste asjade pärast ju ongi seal büroodes ka räiged järjekorrad ja ootamised...


motikus
Postitusi: 74
Liitunud: 25 Juul 2018, 15:23
Tsikkel: Vulcan S
Tänanud: 33 korda
Tänatud: 11 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas motikus »

Mina sain aeguma hakkavate dokumentide kohta meie e-riigilt sõnumi. Vist e-mailiga.

Kasutaja avatar

Krl
Postitusi: 1696
Liitunud: 19 Veebr 2017, 21:31
Tsikkel: Welcome to the darkside
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 176 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Krl »

Võiks ka palju hullem olla.

Lõpuks oleks muidugi tore, kui ise ei pea teadma, millal su dokument aegub, või ei pea ise lusikaga putru suhu panema(piisaks suu lahti tegemises), aga no eks lähme samm sammult ikka. Tehnilised passid, numbrimärgid, panagakaardid, pitzad jne jne jõuavad tänapäeval ikka suht vaevatult lõppkasutajateni, võrreldes 100 aasta taguse ajaga.


Fox
Postitusi: 153
Liitunud: 06 Mai 2015, 09:23
Tsikkel: XChallenge
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 25 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Fox »

Nojah, see e- ja digiriik on tore senikaua kuni inimene arvutitega enam-vähem hästi läbi saab (mul endal pole õnneks probleemi, käin ise sugulasi-tuttavaid aegajalt aitamas). Mina näen nendes kõigis e-ametites ja keskkondades probleemi lihtsa inimese jaoks selles, et ei ole User Interface-del mingit ühist joont, või standardiseeritust. Igal ametil või keskkonnal on kasutaja jaoks omaette väike maailm loodud, milles orienteerumiseks oleks sageli vaja väiksemat sorti koolitust. Ja aegajalt tehakse mõni keskkond kapitaalselt jälle ringi ja "paremaks", et siis järgmisel külastusel sama õppeprotsessiga saaks otsast pihta alustada. Kasutajakogemus on aastatega kõvasti paremaks küll läinud aga aegajalt viskab ikka mingeid hiina mõistatusi sisse, millega ausalt öeldes ei viitsi isegi väga tegeleda. Ning kui siis veel ID-kaart ka mingil põhjusel ei taha koostööd teha ongi i-le punkt peale pandud ja inimene läheb vihaga ise ametisse füüsiliselt kohale asju ajama.

Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

Kokkuvõtvalt
Kõige paremini teavad, kuidas asi peaks toimima need, kes kõige vähem asjast aduvad.

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

motikus kirjutas: 28 Okt 2019, 22:08

Mina sain aeguma hakkavate dokumentide kohta meie e-riigilt sõnumi. Vist e-mailiga.

Just,selle teavituse saab ise omale eesti.ee lehelt tellida. Load,ID,pass,autojuhi arstitõend,veokijuhi digikaart,tööandja digikaart,ülevaatused liiklusvahenditele jne.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7185
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1853 korda
Tänatud: 511 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Fox kirjutas: 29 Okt 2019, 09:26

Nojah, see e- ja digiriik on tore senikaua kuni inimene arvutitega enam-vähem hästi läbi saab (mul endal pole õnneks probleemi, käin ise sugulasi-tuttavaid aegajalt aitamas). Mina näen nendes kõigis e-ametites ja keskkondades probleemi lihtsa inimese jaoks selles, et ei ole User Interface-del mingit ühist joont, või standardiseeritust.

See arvutiga mitte läbisaamine on ka isikus endas kinni. Sa kas tahad seda osata või oled puiselt vastu.Mul ema on 73 ja kasutab nutitelefoni,arvutit, omab FB,kasutab Messengeri ja e-maili,ostab bussipileti e-keskonnast kui vaja jne. Ja ta hakkas seda ka suht vanas eas(a´10a tagasi) kasutama,aga kui tahad saad omale kõik selgeks. Mõnda asja küll küsib tel teel,et aita,aga tehtud saab kõik vajaliku. Samas tema õde ehk minu tädi on põhimõtteliselt selle vastu ja ei saa teleka menüüga ka alati hakkama.

Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2189
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 552 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Jep, ja seal on veel see aspekt, et kui alternatiiv on kulutada kuskilt Vana-Väimavere alevikust terve tööpäev maakonnakeskusesse sõitmiseks, siis järsku on ka kõige viletsamad e-teenused ohmujumalkuimugavad :D Linnarahvale on loll olemine veel suhteliselt jõukohane luksus.

Ma küll ise nii vana ei ole, aga kunagi vist käidi ka Maksuametile käibe- ja sotsmaksu deklaratsioone kord kuus paberil esitamas, samuti elektriarvet EE kontoris maksmas, telefoniarvet Eesti Telefoni kontoris, jne. Ei suuda seda ettegi kujutada.


Fox
Postitusi: 153
Liitunud: 06 Mai 2015, 09:23
Tsikkel: XChallenge
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 25 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Fox »

urmas66 kirjutas: 29 Okt 2019, 10:51

See arvutiga mitte läbisaamine on ka isikus endas kinni. Sa kas tahad seda osata või oled puiselt vastu.

Loomulikult on. Minu jutu mõte oli pigem selles, et vara on veel maailma nr 1 e-riigi loorberitele puhkama jääda. Mitmeid asju annab ikka veel palju kasutajasõbralikumaks teha ja alati ei kipu rakenduste uusversioonid paremad olema, pesuveega on ka laps välja visatud.

Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

Maailm ei saa kunagi valmis, alati saab parem olla.
Küll kunagi on aeg, kus sind identifitseeritakse, (jumal teab kuidas, silma võrkkesta, ajulainete, kuklasse surutud kiibi või neeru kuju järgi)
Kaasas pole vaja kanda midagi kuna sinu isik on pideva jälgimise all, kus liigud, mida oskad (kas oled seal, kus tohid, kas liigud nii kiiresti kui tohid)
Maksevahendid (on nendeks siis grivnad või digirublad) vähenevad sel samal momendil kui midagi tarbid ilma ühegi kaardita.
Mis tahes kohas, mis tahes ekraani vaatad vaatab sealt vastu sinuga seotu (pank, riik, sotsiaalmeedia, töö ja lõbu jne)

Midagi kunagi ei aegu
tõenäoliselt mingi kommunikatsioonikiibi abil saavad sõbrad sind õllele kutsuda, ülemus tööle ajada (ma küll ei tea mis tööd on ajal kui kõiki asju teevad robotid), arst temperatuuri jälgida ja korravalvur suraka anda kui paha peal oled)

Viimati muutis Madlobster, 29 Okt 2019, 11:58, muudetud 1 kord kokku.
Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."

Fox
Postitusi: 153
Liitunud: 06 Mai 2015, 09:23
Tsikkel: XChallenge
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 25 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Fox »

:D kõlab nagu elu filmist Minority report. Ühe vea oled muidugi sisse lasnud, korravalvuril pole vaja sulle surakat andagi, vangi lähed juba enne pahateo sooritamist :P

Kasutaja avatar

Krl
Postitusi: 1696
Liitunud: 19 Veebr 2017, 21:31
Tsikkel: Welcome to the darkside
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 176 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Krl »

Madlobster kirjutas: 29 Okt 2019, 11:49

Maailm ei saa kunagi valmis, alati saab parem olla.
Küll kunagi on aeg, kus sind identifitseeritakse, (jumal teab kuidas, silma võrkkesta, ajulainete, kuklasse surutud kiibi või neeru kuju järgi)
Kaasas pole vaja kanda midagi kuna sinu isik on pideva jälgimise all, kus liigud, mida oskad (kas oled seal, kus tohid, kas liigud nii kiiresti kui tohid)
Maksevahendid (on nendeks siis grivnad või digirublad) vähenevad sel samal momendil kui midagi tarbid ilma ühegi kaardita.
Mis tahes kohas, mis tahes ekraani vaatad vaatab sealt vastu sinuga seotu (pank, riik, sotsiaalmeedia, töö ja lõbu jne)

Midagi kunagi ei aegu
tõenäoliselt mingi kommunikatsioonikiibi abil saavad sõbrad sind õllele kutsuda, ülemus tööle ajada (ma küll ei tea mis tööd on ajal kui kõiki asju teevad robotid), arst temperatuuri jälgida ja korravalvur suraka anda kui paha peal oled)

...ja Eesti riigil on naispresident...

Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2189
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 552 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Isikut tõendav dokument, see "identifitseerimiskiip" ja kõik muud nimetatud asjad on tegelikult juba üle 10 aasta legacy tehnoloogia - kõige paremini identifitseerib sind su enda nägu, seda on ka kõige raskem usutavalt võltsida. Näitad poes oma lõusta masinale ette, ütled kõlava ja selge häälega, et "olen nõus et raha arvelt maha läheb" ja moos. Tehnoloogia on olemas, lihtsalt kuna inimestele nähtavasti meeldib seal kassas viie erineva partnerkaardiga suskida ja üldse oma elu võimalikult keeruliseks teha, siis pole keegi vaevaks võtnud seda evitada.

Ega üldiselt see kassapidaja, teller või piirivalvur seda kukepilti dokumendil päris inimesega võrreldes ka mingit väga head tööd ei tee, paberallkirja kontrollist rääkimata, lihtsalt reeglina inimesed on ausad, mis hoiab eksimuste protsendi madala.

Isikutunnistus on hetkel lihtsalt selline kokkuleppeline koht, kus sinu elektrooniline ja päris identiteet regulaarselt kokku pannakse/sünkroniseeritakse. Seda saaks kindlasti ka kuidagi teisiti teha, aga noh kuna hetkel on selline süsteem üles ehitatud, siis nii on. Midagi väga erinevat on raske ette kujutada, sest kuidagi peab vältima seda, et sinu elektrooniline identiteet hakkab kuidagi valedesse kätesse sattununa kontrollimatult "oma elu" elama.

Kasutaja avatar

rannamees
Postitusi: 906
Liitunud: 21 Juun 2008, 15:42
Tsikkel: FZS 1000
Asukoht: Lääne-Virumaa
Tänanud: 415 korda
Tänatud: 80 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas rannamees »

Jesper kirjutas: 29 Okt 2019, 11:26

Ma küll ise nii vana ei ole, aga kunagi vist käidi ka Maksuametile käibe- ja sotsmaksu deklaratsioone kord kuus paberil esitamas, samuti elektriarvet EE kontoris maksmas, telefoniarvet Eesti Telefoni kontoris, jne. Ei suuda seda ettegi kujutada.

Seda suudad ette kujutada, et mobiilivõrguga liitumiseks pidi raha maksma? :wack:

Pilt
Kasutaja avatar

Madlobster
Toetajaliige
Postitusi: 3121
Liitunud: 30 Aug 2016, 12:52
Tsikkel: Honda VFR800, 2008
Tänanud: 484 korda
Tänatud: 579 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Madlobster »

rannamees kirjutas: 29 Okt 2019, 13:39
Spoiler
Jesper kirjutas: 29 Okt 2019, 11:26

Ma küll ise nii vana ei ole, aga kunagi vist käidi ka Maksuametile käibe- ja sotsmaksu deklaratsioone kord kuus paberil esitamas, samuti elektriarvet EE kontoris maksmas, telefoniarvet Eesti Telefoni kontoris, jne. Ei suuda seda ettegi kujutada.

Seda suudad ette kujutada, et mobiilivõrguga liitumiseks pidi raha maksma? :wack:

Kusjuures mitte vähe 😁
Traadiga telefoni järjekorra lõppu ei jõudnud paljud ära oodata

Tsiteerides "klassikuid". "Mitte keegi ei saa mul keelata LS-i tõlgendada nii, nagu mina seda soovin."

Fox
Postitusi: 153
Liitunud: 06 Mai 2015, 09:23
Tsikkel: XChallenge
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 25 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Fox »

Jesper kirjutas: 29 Okt 2019, 11:26

Jep, ja seal on veel see aspekt, et kui alternatiiv on kulutada kuskilt Vana-Väimavere alevikust terve tööpäev maakonnakeskusesse sõitmiseks, siis järsku on ka kõige viletsamad e-teenused ohmujumalkuimugavad :D Linnarahvale on loll olemine veel suhteliselt jõukohane luksus.

Ma küll ise nii vana ei ole, aga kunagi vist käidi ka Maksuametile käibe- ja sotsmaksu deklaratsioone kord kuus paberil esitamas, samuti elektriarvet EE kontoris maksmas, telefoniarvet Eesti Telefoni kontoris, jne. Ei suuda seda ettegi kujutada.

Paradoksaalne on samas see, et arvuti meid küll vabastanud eelpool nimetatud nõmedatest kohustustest (või kordades lihtsustanud need protseduurid), samas tundub, et paljud sisustavad selle ülejäänud vaba aja nüüd FB feedi kerides :D Ehk siis igal vorstil on 2 otsa :P

Kasutaja avatar

Vint
Toetajaliige
Postitusi: 1935
Liitunud: 06 Apr 2008, 09:30
Asukoht: Soome- Riihimäki
Tänanud: 136 korda
Tänatud: 178 korda
Kontakt:

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Vint »

:roll: Mäletamistmööda, sai kohalikus postkontoris, arveid maksta.

Kiibistamine pole midagi uut. Pilt Esimesed katsed on juba Eestis tehtud.
https://www.ohtuleht.ee/806125/eestis-j ... -voi-mitte
Lõpuks tuleb skynet ja termikad. :-|||

Kasutaja avatar

and
Postitusi: 127
Liitunud: 14 Okt 2016, 15:37
Tsikkel: Warrior
Asukoht: Tallinn-Viimsi
Tänanud: 36 korda
Tänatud: 6 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas and »

Jesper kirjutas: 29 Okt 2019, 12:14

Näitad poes oma lõusta masinale ette, ütled kõlava ja selge häälega, et "olen nõus et raha arvelt maha läheb" ja moos.

😂 päris kriipi oleks sellises poes olla. Üle poe kõlavad muudkui võimalikult selge kõva häälega öeldud mantrad. Ainult Siiri ei saa seal kassas kuidagi aru, et mida see hambutu Ants või kõnehäirega Aino üritas nüüd öelda...

Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2189
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 552 korda

Re: SAETEEMA: Meie e-riik on täis fuckin joke (või vähemalt nii on arvatud).

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Ma üritasin selle naljaga illustreerida olulist erinevust isiku tuvastamise ja tema tahte fikseerimise vahel. Selleks, et mingi tehing saaks toimuda, peavad mõlemad asjad kuidagi tehtud saama.

Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Vaba teema”