O: ventilaator

Moderaator: Moded

Foorumi reeglid
Siin hoitakse asju 14 päeva, seejärel kustuvad need automaatselt. Kui arvad, et miskit siinsest väärib säilitamist, siis anna modedele teada.
Vasta

Teema algataja
will111
Tänanud: 3 korda
Tänatud: 171 korda

O: ventilaator

Lugemata postitus Postitas will111 » 09 Dets 2018, 13:40

Ostan mingisugust soodsamat sorti ventilaatorit, peaks töötama 220 pealt ja tiiviku läbimõõt võiks olla minimaalselt kuskil 25cm, maksimaalselt umbes 40cm. Kindlasti peaks mingisugune raam ümber olema, ümmarguna või kandiline aga midagi peab olema, et saaks otse kinnitada näiteks vastava avaga plaadi külge. Mida ilmastikukindlam variant (kinnisem mootor), seda parem aga päris otsest vett selga ei pea kannatama, võimsusega umbes nii 50w-200w näiteks.
võib olla rõvedalt räpane, teha imelikku häält või lihtsalt kõva lärmi, olla vana jne. peaasi, et töötab kenasti ja hakkab alati tööle nii pluss kui miinuskraadidega :)

auto jahutusventikaid pole mõtet pakkuda, selline on olemas. tahaks sarnast asja, mis kasutab võrgupinget ja vahelduvvoolu.

Kasutaja avatar

Maaks
Tsikkel: Yamaha FZS600
Tänanud: 77 korda
Tänatud: 150 korda

Re: O: ventilaator

Lugemata postitus Postitas Maaks » 10 Dets 2018, 14:19

Garaažis: Pannoonia 250TLF, Yamaha FZS 600
Osta korter ära: https://goo.gl/DVNVzT

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 10 Dets 2018, 17:48

Oskad mõtteid lugeda :D jah, olen nendele asjadele ka mõelnud. Aga ma pole väga kindel ega veendunud kui hästi selline asi õues vastu peab. IP20 järgi otsustades ei pea vist üldse sest 0 seal tähises tähendab vist mälu järgi seda, et protection against liquids on...null? Eks ka suur õhuniiskus on liquids, või peale sadanud lumi, mis tööle pannes sooja toimel sinna vahele sulab. Kindlasti saab selle karbi kinniseks teha, aga siis ilmselt sees olev elektroonika põleb läbi
Kasutaja avatar

Vint
Mode/Toetajaliige
Tänanud: 69 korda
Tänatud: 63 korda

Lugemata postitus Postitas Vint » 10 Dets 2018, 18:00

Avaldad ehk ka saladuse, milleks propellerit vaja on või kuhu selle kavatsed panna?
Muidu soovitatakse sulle lõppude-lõpuks, kurja hunti, kes kolme põrsakese onni pikali puhus ja siis vaieldakse 2 nädalat, tänapäevaste ehitusmaterjalide üle.

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 10 Dets 2018, 18:45

Ma ei tea küll mille poolest see niiväga oluline on, aga propeller asub korstna otsas. Külma ahju ja majaga on suvilas muidu suht võimatu ahju all tuld mõistlikult põlema saada. Propelleriga on see piece of cake aga hiljem avastasin, et see tasubki jätta huugama peaagu terve põlemise ajaks, saab samast kogusest puudest rohkem sooja kätte ja ükski lõõr ei tahma enam kunagi ära.

Hetkel on seal üleval 12v vent aga üsna jämedad ja pikad juhtmed peavad jooksma maja katusele, et toast 12v toitepinget piisava vooluga sinna viia :D tahaksin need kõlarikaablid maha võtta ja samasuguse lahenduse viia 220v peale ning paigutada lisaks veel tuppa kiirusregulli nupu, millega saab ventikat juhtida. See nupp/skeem on tegelikult olemas, mida pole on 220v pealt töötav ventikas..

Dusterx
Tsikkel: lc8adv,txt250,cm200t,ec300
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 26 korda

Lugemata postitus Postitas Dusterx » 10 Dets 2018, 23:13

Ma lihtsalt igasjuhuks mainin, et mul endal oli sarnane jama (mul nii väike maja, et paljud kutsuks ka seda suvilaks), tuld teha aitas kuumaõhuföön, mõtlesin ka ventika peale. Tegelik hälve oli korstnapitsis üks veidikene viltune kivi, see kivi ei olnud kuidagi vajund ega lahti, vaid oligi vigaselt sinna laotud, lõin kivist killu välja ja mure lahendatud. Pikemate korstendega pole seda muret eriti, mu korsten on aga madal ja maja on suurte puude varjus, kuid sellest kõigest olenemata, peale kivituuningut pole mingit muret ning enamasti pean hoopis kütmise ajal veidi siibrit koomale lükkama, et pliitaraud punane ei oleks...

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 11 Dets 2018, 00:33

Eks mul ole ka pigem siiski maja, aga korstnatoru sirge, kivid paigas ja korsten pikk :D (suhteliselt) Aga samas on ka ahju lõõrid pikad + meetri jagu horisontaalset "käiku" enne korstent ja seepärast see ventikas marjaks ära kulub. Saab ka vabalt ilma hakkama, nüüd kus seesama ventilaator ja korralik vihane puhas leek on mul ahjulöörid tahmast puhtaks põletanud. Eriti kui ahi/korsten on juba eelmisest kütmisest soe. Lihtsalt sellise ventilaatoriga on asi efektiivsem, puud põlevad puhtamalt ja annavad rohkem sooja ning ka külmalt süüdates võtab tuli kuuma kiiresti üles=vähem tahma ja mõttetut sussitamist. Kuumaõhufööni asemel kasutan ma nagunii juba ammu süütamiseks üht teist ka päris hästi toimivat lahendust ehk gaasipõletit (need käeshoitavad ja nupust süttivad asjad)
See ventika lahendus on end lihtsalt sedavõrd hästi tõestanud, et ei kavatse sellest enam kunagi loobuda. Kahjuks on väga raske leida mõnda vana industriaalset õige mõõduga ventikat
Kasutaja avatar

Maaks
Tsikkel: Yamaha FZS600
Tänanud: 77 korda
Tänatud: 150 korda

Lugemata postitus Postitas Maaks » 11 Dets 2018, 15:41

Toiteploki võid jätta ju kuiva kohta, see ei pea õues vihma käes olema. 2,5mm2 kaabel peaks olema täiesti piisav kui 12V osa ei ole pikem kui 10...12m (5A, ~60W)
Valmis lahendused:
http://www.ahjusepad.ee/beta/tarvikud-3 ... tor-detail
https://www.kaminakoda.ee/toode/korstna ... uut-darco/
https://www.kaminakoda.ee/toode/korstna ... -rotoflex/
EDIT: Tegelikult peaks külma ahjuga esialgu väiksema koormusega kütma, mitte kohe täislaks taha, aga see su enda riistvara - tee mis tahad. Tõmbeventilaator aitab päris kindlasti gaasisid kiiremini liigutada kui loomulik tõmme, aga päris kindlasti on seetõttu lahkuvate gaaside temperatuur palju kõrgem, mis tähendab seda, et raha lendab korstnast välja. Aga jällegi - see sinu raha. :mrgreen:
Garaažis: Pannoonia 250TLF, Yamaha FZS 600
Osta korter ära: https://goo.gl/DVNVzT
Kasutaja avatar

Kauri
Tsikkel: VN 750 custom
Tänanud: 55 korda
Tänatud: 54 korda

Lugemata postitus Postitas Kauri » 11 Dets 2018, 18:20

Arvestades kui hästi tahm elektrit juhib, siis minu kaine mõistus hoiaks sealt korstna otsast 220V küll eemal. Ja ahju kütmisega, kuidas süütad?
Proovi hoida paari päeva jagu puid toas, süüta ahjutäis pealt ja anna korralikult õhku peale. See et sul korstna otsas mingi vent imeb meeleheitlikult alt samal ajal niiskust seinakonstruktsioonidesse ei ole ka jätkusuutlik lahendus.
Kõik tööriistad ühest kohast, http://www.motoral.ee
kauri@motoral.ee
553 4250
Kasutaja avatar

Black
Tsikkel: Dnepr MT10 / GSX-R1000
Tänatud: 37 korda

Lugemata postitus Postitas Black » 11 Dets 2018, 19:39

Need spessial korstnaventikad on muide ejektortüüpi, st suits ei käi ei mootorist ega isegi ventikast läbi. Väljalülitatuna ei jää takistuseks ette. Tööstuslikud regulaatorid ka neile täitsa olemas.

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 11 Dets 2018, 19:55

Hetkel jookseb mootorini 4mm kaabel. Alla selle kipub ikka lahjaks jääma (pingelang lihtsalt liiga suur). Mootor, mis praegu seal üleval on, see on ikka rohkem kui 60w, arvan, et kuskil 150 äkki, ja seda madalal pingel (toidan kuskil 6v'ga). täie 12v'ga paarutades on ta ilmselt juba 300-400w, aga seda on liiga palju, t õmbab puud korstnast välja. Sama ventikat jättes peakski toitekas andma välja ideaalis kuskil 6-8v, ja sellist on tegelikult suht raske leida. Lisaks, selle kaabli tahaks sealt ikkagi ära võtta ja kasutada kuskil, kuhu selline kaabel tegelikult mõeldud on :D
Ilmselt hangin ikka lõpuks mingi toiteka, mis siis peab suutma seal ventika läheduses elus püsida. Saan selle viia otsese vee ja sooja eest ära ja ehk püsib elus. Lollim lugu ongi see, et kuidas ma leian sobiva pingega toite.
Kasutaja avatar

Vint
Mode/Toetajaliige
Tänanud: 69 korda
Tänatud: 63 korda

Lugemata postitus Postitas Vint » 11 Dets 2018, 21:18

Vene kineskoop telekas... vist suht haruldlane juba? Nendes olid võimsad trafod küll, hea ristlõige, ropustselt tehtud ja piisavalt mähiseid. Isegi kui ei sobinud võis kerge vaevaga puhtaks koorida ja oma soovide järgi ümber mähkida.
Teise variandina pakuks vana akulaadiat, mähisest katse eksitus meetodil keerde vähemaks. ( St. kerid maha natuke ja mõõdad, palju välja annab. )
Kasutaja avatar

Black

Lugemata postitus Postitas Black » 11 Dets 2018, 23:07

Mis tiivikuga praegune üldse on? Plast või metall? Võibolla saab sama tiiviku külge hoopis 220V mootori pookida? Teed talle plekist kopsiku veel ümber, olenevalt kas mootor jääb alla- või ülespoole.

https://www.aliexpress.com/item/8-inch- ... 10531.html

https://www.aliexpress.com/item/Ventila ... 70560.html

Kui võimsusega väga lakke ronida, hakkab ühel hetkel juba odavam elektriga kütta olema...

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 11 Dets 2018, 23:23

see viimane on tegelikult päris hea idee, mille peale polegi vist ise mõelnud. tiivik on plastist, aga see ei oma ka mingit tähtsust. õigemini ma arvan see ongi parem, et ta on plastist. Iseasi on see teise mootori kinnitamine sinna olemasoleva korpuse raami vahele. paras ehitamine ilmselt aga võibolla tõesti tasub proovida.
Kasutaja avatar

MarekM
Tsikkel: old oilboiler
Tänanud: 25 korda
Tänatud: 15 korda

Lugemata postitus Postitas MarekM » 12 Dets 2018, 14:46

Äkki oleks lihtsam lasta pädevamal pottsepal kogu see lõõri ning korstnamajandus üle vaadata. Süsteem peaks ikkagi toimima ka ilma igasugu ventilaatoriteta.
Külma ahju puhul pane kõigepealt üks nutsakas ajalehti põlema, et korsten soojeneks, see peaks ka avitama.

... just my five cents...
フーリガン

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 12 Dets 2018, 17:09

Ei ole seal midagi erilist üle vaadata. Ning kui ka vaatama hakata siis lihtsat ei ole selles kohe kindlasti midagi. Ahi tuleks sel juhul lahti lammutada kui seal sees midagi tahta tegema või vaatama hakata. Korstna osa on mul juba üle vaadatud. Süsteem toimibki ilma ventilaatorita kui vaja, aga nagu ma selgitasin siis ventikaga põletades toimib asi efektiivsemalt ja terves selles lõõrisüsteemis sadestub oluliselt vähem tahma. Seda on täiesti selgelt aru saada kasvõi selle järgi kuidas mul siiber liikuma hakkas peale mõnda aega ventikaga kütmist vs. kuidas see liikus enne. Siibri kinni panek käis varem "potsuga" ja nüüd käib kolksuga :D
Tavaliselt köetakse selliseid ahjusid ka järjest ehk uus ahjutäis puid läheb alati sooja või vähemalt nö. toasooja ahju ning korsten on samuti vähemalt osaliselt soe. Mina aga kütan umbes iga teise ahjutäie täiesti külma ahju, täiesti külma korstnaga. Täiesti külma tähendab seda, et kogu kupatus võib olla isegi null kraadi juures. Kõiki neid nõuandeid ajalehtede põletamisest ja kõigest muust olen juba palju aastaid tagasi proovinud. Eks kõik see värk ka kuidagi toimib ja loomulikult saab puud põlema ka ilma ventikata korstna otsas aga mulle pole seda nikerdamist enam vaja. On ikka ülim mugavus tulla, panna ahi puid täis, tilk diislit peale ja gaasipõletiga natuke leeki peal hoida ning siis uks koomale lükata ja asi unustada kuni siibri kinni lükkamiseni. Selle asemel, et ajalehtedega sussitada ja aegajalt vahtimas käia, kas see asi nüüd ikkagi põlema ka jäi või mitte. Pealegi, eesti kliima on selline, et leidub ka päevasid kus isegi täiesti korras ja korraliku lõõrisüsteemi ning korstnaga ei saa kohe kuidagi tuld alla, eriti kui sul on toas külmem kui parasjagu õues :D Kipub lihtsalt füüsikaseadustega vastuollu minema ja see ajalehe toss toas ei ole siis kohe üldse mõnus lahendus. Vent lahendab kõik need mured ja tõmbab ükskõik kui külma ja raske suitsu ikkagi majast korstna kaudu välja, mitte ei lase sellel ahjust tuppa valguda
Kasutaja avatar

Black

Lugemata postitus Postitas Black » 12 Dets 2018, 20:51

will111 kirjutas:
12 Dets 2018, 17:09
On ikka ülim mugavus tulla, panna ahi puid täis, tilk diislit peale ja gaasipõletiga natuke leeki peal hoida ning siis uks koomale lükata ja asi unustada kuni siibri kinni lükkamiseni.
Taustsüsteemi küsimus - kaugküttega korteri elanikuna ütleks, et brrrr... :D

Aga ma üldiselt mõistan - küll ja küll neid ahjusid-lõõre, mis lihtsalt ei tõmba. Ei ole isegi uuena tõmmanud. Samas kõrvalmajas täpselt samasugune ja tõmbab. Või siis tõmbab mingite ilmastikuoludega üht-, teistega teistpidi... Kui pole soovi seal >5K magama panna, et uus ahi ja korsten ehitada (mis ka, rsk, võibolla tõmbama ei hakka), on ventikas kindlasti abiks. Aga regulaator võiks ka kindlasti olla.

Kusjuures mul maal isegi vedeles kunagi üks selline ventikas. 220V ja võis olla küll ~30cm pruunikaks tõmbunud plasttiivikuga. Võre koos kinnituskõrvadega ka küljes. Vanamees oli kaua-kaua tagasi kuskilt koju tarinud, mootoril olid äkki saksakeelsed kirjad peal? Aga see oli juba üle 10a tagasi prügimäele minemas ja ma päästsin sealt ainult mootori, mis on kuskil maal garaažiriiulil alles.

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 12 Dets 2018, 22:19

Aga vaata, äkki leiad selle mootori juhuslikult kuskilt üles ja äkki ongi selline, millele saan oma tiiviku külge toppida :D kui leiad, vaata ka mis võimsusega ta on...lihtsalt väga lahjat pole mõtet sinna panna. võimsust maha ma saan ilmselt vajadusel kruttida

kilu21

Lugemata postitus Postitas kilu21 » 22 Dets 2018, 10:34

...

Lugemata postitus Postitas ... » 28 Dets 2018, 20:15

Õhksoojuspumba välise osa vent ei sobiks? Huvi korral võin tiiviku üle mõõta.

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 28 Dets 2018, 22:02

eks ta võib sobida küll, kuigi minumeelest need kipuvad vähe suurevõitu olema.

kilu21 pakutud variandil on vist ka mõõtmed suht suured, aga mis seal see ventika enda diameeter on, kui viitsid mõõta? ja mis selle asjanduse asking price oleks? ...vaatasin, et poes on need küll ulmehinnaga üsna tavalise ventilaatori kohta :D

kilu21

Lugemata postitus Postitas kilu21 » 28 Dets 2018, 23:55

Ventikas ise 49cm umbes/täpselt.
Hind 70€kanti :bsmile:

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 29 Dets 2018, 01:29

mhmh, ventikas jääb siis ikkagi üsna selgelt suureks. nii mürakat ma sinna kuidagi mõistlikult paigutada ei saa. aga tänud pakkumast sellegipoolest!
Kasutaja avatar

yeekim
Tsikkel: VN15 se & NX650
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 101 korda
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas yeekim » 10 Jaan 2019, 20:13

Teen saiast sitta!

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 11 Jaan 2019, 20:18

sellist tüüpi ma ei saa kahjuks sinna panna, kuna siis puuduks tõmme 100% kui see parasjagu ei tööta. aga ma leidsin vist sealt börsist ühe teise, mis võiks isegi sobida, nii et tänud suunamast. pean ühendust võtma ja lähemalt uurima :)

Teema algataja
will111

Lugemata postitus Postitas will111 » 16 Jaan 2019, 08:34

selle teema võib vist lukustada, saingi sealt börsist ühe vanamehe käest mingi 220v ventika. otsa viinud veel ei ole aga suurus ja võimsus paistab klappivat ja küll ta siis mingit õhku ka peab liigutama. suur tänu viite eest, ise ei taibanud börsi piiluda miskipärast varem

Vasta

Mine “Prügikast”