Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Siia saad panna (naljakaid/huvitavaid) linke, pilte, jutte jne. mida teistel oleks kah huvitav vaadata ning mis ei lähe otseselt teiste teemade alla...

Moderaator: Moded


hmm
Postitusi: 427
Liitunud: 01 Juul 2012, 18:14
Tsikkel: K-58, M103, jawa 360
Asukoht: Rakvere
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 108 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas hmm »

Kortermaja on ühes mõttes jama kuubis - eriti, kui algsest ehituslikust ideest on aastate jooksul kujunenud isetegemiste kogum.
On olnud võimalus tegeleda kortermajaga (no mitte nüüd selliste, mis Loksal on, kuid Tartu annelinna paneelelamu tüüpi ehitisiega aga mitte Tartus) ja pool sunni meetodiga maja renoveerimisega, sest renoveerimisega olid nõus nibin nabin üle poole elanikest.
Maja ise oli ebaühtlaselt köetav, viimase korruste laepaneeli ja katuse tuulutus kandis külma pikki laepaneele maja keskele - st kondens+hallitus+külm ka - keera kütet kuhu tahad aga tulemit pole.
Keskmised väiksed korterid olid üleköetud ning ühetoru süsteemiga küttelahendus ei võimaldanud midagi kruttida ka - püstikute kaupa sai sooja juhtida, kuid malmradiaatorit+plekk radiaatorid jne... Õnneks keegi polnud veel radiaatoreid välja lõiganud ning elektrikütte peale üle läinud.

Aga tegime siis täisrenoveerimise - soojustatud majakarp+ aknad+küte+sundvent. Lisasime ka individuaalsed lugerid aga neid käiku ei lasknud, sest see oleks olnud lisatasu eest + tekitanud veel elanike vahel vimma - üks tariif kõigile, max soe ette reguleeritud (22 toa sooja kraadile'), kes soovis sai väiksemaks keerata - see mõjutas ju kõike.

Elanikele rahalist võitu aasta lõikes ei tulnud, ainult eluaseme kulu suurused ühtlustusid aastaaegade suhtes ning Soojuse sääst läks pangale laenu katteks.
Kuid muutus elanike elukvaliteet - kõik said nautida head sisekliimat + juhatusel tekkisid muud probleemid - kassid, ukselukud, keldri boksid....
Kõik see oli 7a tagasi - nüüd on kindlasti rahaline võit olemas, sest laenumaksed vist pole nii palju tõusnud, kui kütteomad (ei tea neid hindasid enam kahjuks...) samas see euribor keeras ka kruvi juurde. Kuid õnneks ehituse summa ei olnud tänaste hindadega nii suur (kogu 40 korteriga kahe trepikojaga 5 korruselise hoone kogu renoveerimsie kulu oli 300 000€, kredexi toetus kattis tegelikult laenu intressi suuruse..., täna alla 800tuh...1m vist ei saa)

Loksa majas jätkuvad probleemid nii kaua, kui maja saab tehniliselt korda - muud siin pole. Kahjuks ehitushinnad on kütusehindadega sama sammu astunud.

No mu eramaja kogu tarbimise kulu 140m2 oli pea 2x väiksem selle loksa korteri küttekulust... Samas investeeritud sinna eramajja mitu korda rohkem, kui see loksa korter maksaks ;), mis tähendab laenusuurusega koos arvestades tuleb mul kuu kulu nõks suurem - samas m2 hinna mõistes vist sama.
seega rahaline kulu on suhteline.
5aastat 50+ vanuste ratastega (Iz jupiter3, Iz49, Iz Planeta Sport, Kovrovets K58, Jawa360) sõidud Balkanil ja selle lähistel https://www.facebook.com/groups/471167806998913

Riga7 (1972) 49cc -> Kovrovets K58 (1958) 124,7cc -> K58@100 173,7cc-> Minsk M103 (1963) 124,7cc -> Jawa 360 + velorex 560 (1972) 344cc -> Jawa 559 (1965) 248,9cc -> Kovrovets K-175 (1958) 173,7cc -> Triumph Bonneville T100 (2019) 900cc
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7346
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1076 korda
Tänatud: 1052 korda
Kontakt:

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

hmm kirjutas: 06 Mär 2024, 09:32
Kortermaja on ühes mõttes jama kuubis - eriti, kui algsest ehituslikust ideest on aastate jooksul kujunenud isetegemiste kogum.
On olnud võimalus tegeleda kortermajaga (no mitte nüüd selliste, mis Loksal on, kuid Tartu annelinna paneelelamu tüüpi ehitisiega aga mitte Tartus) ja pool sunni meetodiga maja renoveerimisega, sest renoveerimisega olid nõus nibin nabin üle poole elanikest.
Maja ise oli ebaühtlaselt köetav, viimase korruste laepaneeli ja katuse tuulutus kandis külma pikki laepaneele maja keskele - st kondens+hallitus+külm ka - keera kütet kuhu tahad aga tulemit pole.
Keskmised väiksed korterid olid üleköetud ning ühetoru süsteemiga küttelahendus ei võimaldanud midagi kruttida ka - püstikute kaupa sai sooja juhtida, kuid malmradiaatorit+plekk radiaatorid jne... Õnneks keegi polnud veel radiaatoreid välja lõiganud ning elektrikütte peale üle läinud.

Aga tegime siis täisrenoveerimise - soojustatud majakarp+ aknad+küte+sundvent. Lisasime ka individuaalsed lugerid aga neid käiku ei lasknud, sest see oleks olnud lisatasu eest + tekitanud veel elanike vahel vimma - üks tariif kõigile, max soe ette reguleeritud (22 toa sooja kraadile'), kes soovis sai väiksemaks keerata - see mõjutas ju kõike.

Elanikele rahalist võitu aasta lõikes ei tulnud, ainult eluaseme kulu suurused ühtlustusid aastaaegade suhtes ning Soojuse sääst läks pangale laenu katteks.
Kuid muutus elanike elukvaliteet - kõik said nautida head sisekliimat + juhatusel tekkisid muud probleemid - kassid, ukselukud, keldri boksid....
Kõik see oli 7a tagasi - nüüd on kindlasti rahaline võit olemas, sest laenumaksed vist pole nii palju tõusnud, kui kütteomad (ei tea neid hindasid enam kahjuks...) samas see euribor keeras ka kruvi juurde. Kuid õnneks ehituse summa ei olnud tänaste hindadega nii suur (kogu 40 korteriga kahe trepikojaga 5 korruselise hoone kogu renoveerimsie kulu oli 300 000€, kredexi toetus kattis tegelikult laenu intressi suuruse..., täna alla 800tuh...1m vist ei saa)

Loksa majas jätkuvad probleemid nii kaua, kui maja saab tehniliselt korda - muud siin pole. Kahjuks ehitushinnad on kütusehindadega sama sammu astunud.

No mu eramaja kogu tarbimise kulu 140m2 oli pea 2x väiksem selle loksa korteri küttekulust... Samas investeeritud sinna eramajja mitu korda rohkem, kui see loksa korter maksaks ;), mis tähendab laenusuurusega koos arvestades tuleb mul kuu kulu nõks suurem - samas m2 hinna mõistes vist sama.
seega rahaline kulu on suhteline.
Ma võin sulle oma kogemuse baasil öedla, et pole siin midagi muutunud. Dünaamika on täpselt sama. 2021-2022 renoveeritud 45 korteriga maja puhul saime sama tulemuse. Tehti täielik renoveerimine, torustik, aknad, uksed, küttesüsteem, soojustus, soojustagastusega ventilatsioon, kinnised rõdud, fassaad - ühesõnaga kõik, mida vähegi oli võimalik ette kujutada ja toetusega oli võimalik teha. Ja tulemus: keskkond paranes, maja sai kena aga kulud jäid suures plaanis samaks, kui me inflatsiooni ei arvesta. Inflatsiooni arvestades kasvasid ja jagunesid aasta peale ühtlasemalt. Ja kuna sa mainisid kulu siis ehitushinnad hoopis teises mastis kui 7 aastat tagasi ja kogukulu oli suurusjärgus 800K€. Huvilisi selle raha eest ehitama oli paraku ka näpuotsaga. Kui varasematel aastatel oli 77m2 korteri kütte maksumus (enne suurt hinnatõusu ja renoveerimist) suurusjärgus 250-300€ külmadel kuudel, siis nüüd on see suurusjärgus 80-100€ aga pangale tuleb maksta 250€ kuus sõltumata aastaajast. Mul on 180m2 eramu kulud ca 2x väikesmad, kui sellel korteri omad.
🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3140
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 330 korda

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas ranel »

Köetavat pinda ~120m2.
Pisike daikin comfora 25, mis asub elutoas. Seal on 26-27c, mujal 1.korrusel on 22-24c ringis ja magamistubades 19-20c 2.korrusel.
Suhteliselt avatud planeering ja kaks korrust. Katus on korralikult soojustatud, aknad enamus 3-kordne pakett. Seina tuhaplokk +5cm soojustust.
Akendel rulood/kardinad eest ja tunda on, kuidas asjad toas on soojaks köetud.


Isegi sellise vana maja puhul on sellised numbrid. Elektri hind on ka hetkel soodsamapoolne.
split.jpg
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7346
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1076 korda
Tänatud: 1052 korda
Kontakt:

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

180m2 märtsi algusest näeb mul niii välja.
image.png
🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT
Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2014
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas bitter »

Macintosh kirjutas: 06 Mär 2024, 16:45
180m2 märtsi algusest näeb mul niii välja.
image.png
Ca 470 kWh kokku, kui neid ikka tohib kokku liita. Kas palju ei ole, uue hoone kohta? Mul veits rohkem pinda ja 6 märtsipäevaga kokku 200 kWh. Viimased 3 päeva on päike korralikult kütnud ju.
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7346
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1076 korda
Tänatud: 1052 korda
Kontakt:

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

bitter kirjutas: 07 Mär 2024, 23:28
Ca 470 kWh kokku, kui neid ikka tohib kokku liita. Kas palju ei ole, uue hoone kohta? Mul veits rohkem pinda ja 6 märtsipäevaga kokku 200 kWh. Viimased 3 päeva on päike korralikult kütnud ju.
Kütad millega? Soojuspump? Kui jah siis sa saad oma ühest tarbitud kilovatist märksa rohkem sooja välja, kui ma gaasist. Ja unustasin lisada, et mul tuleb veel 32m2 garaazi lisaks sama mõõdiku taga, ehk õigem pindala oleks 212m2. Kui mul oleks soojuspump siis tuleks see number jagada kolme või neljaga. Sellisel juhul saaksin ma ligikauud sama kW kulu numbri mis sina.

Olen kaalunud soojuspumpa lisaks panna aga ma ei suuda seda majanduslikut endale ära põhjendada, gaasi kw hind on viimasel ajal olnud seal 4 sendi juures, 1.5 senti tuleb juurde ka ülekande tasu realt, seega kokku 5.5 senti/kW.

Täiendus: vaatasin järgi, et börsihind on täna 2.8 senti (nädala lagul oli 2.5) ja marginaal on 0,46 senti, seega kõik kokku 4.75 senti/kW koos üleakndetasuga.
🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT
Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2014
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas bitter »

Macintosh kirjutas: 08 Mär 2024, 15:24
bitter kirjutas: 07 Mär 2024, 23:28
Ca 470 kWh kokku, kui neid ikka tohib kokku liita. Kas palju ei ole, uue hoone kohta? Mul veits rohkem pinda ja 6 märtsipäevaga kokku 200 kWh. Viimased 3 päeva on päike korralikult kütnud ju.
Kütad millega? Soojuspump? Kui jah siis sa saad oma ühest tarbitud kilovatist märksa rohkem sooja välja, kui ma gaasist. Ja unustasin lisada, et mul tuleb veel 32m2 garaazi lisaks sama mõõdiku taga, ehk õigem pindala oleks 212m2. Kui mul oleks soojuspump siis tuleks see number jagada kolme või neljaga...
Pump jah vabandust. Jagasin nii sinu kui ka enda kulud m2 peale ära ja selgus, et mul kulub 2,5 x vähem energiat. Soojuspumba COP 2,5 ei ole küll midagi erilist.
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7346
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1076 korda
Tänatud: 1052 korda
Kontakt:

Re: Oma (hirmkalli) elektri/kütte arve olete juba kätte saanud?

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

Kõik õige, sa vaatasid, kui palju energiat sa sisse paned, mitte seda, palju hoone ära kulutab. Kuna mul on sisseost 1:1 sama, mis hoone energiakulu siis ma vaatangi seda numbrit ja muidugi seda, mis see lõbu mulle maksma läheb. Mul mahub hoone B klassi alla (107kW/m2/a), kui tahaks A-d siis tuleks soojuspump panna aga vajadus puudub, sest hoone on ehitatud B klassi hoonena ja kulud on üsna vastuvõetavad. Möödunud aastal kulus 800€ (keskmiselt 72€/kuu) ja selle puhul peab arvestama, et alles mais tulid hinnad päriselt alla. Aasta alguses maksis kW suurusjärgus 16 senti.
🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Ajaviiteks...”