Kus Te sõidate talvel?

Soovid osta mootorratast, nägid tänaval vinget tsiklit ja tahaks arutleda, nõu pidada ... koht, kus erinevate mootorrataste kohta arvamust avaldada ja infot otsida...kogu üldine jutt mootorratastest

Moderaator: Moded

Kasutaja avatar

Teema algataja
TriumphBonneville
Postitusi: 38
Liitunud: 26 Mär 2016, 20:46
Tänanud: 25 korda
Tänatud: 27 korda

Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas TriumphBonneville »

Hei!

Kuna ma end siiski nö "päris mootorratturiks" ei julge pidada, siis küsin kogenud sõidumeestelt otse: kus te sõidate talvel?

Kas sõidate jäärada, kas sõidate metsaradu või midagi muud?

Millist ilma valite - kui palju miinuseid on veel OK?

Kas sumpate lumes? Kui jah, siis kui sügaval?

Miks ma küsin? Sest käisin täna sõitmas. Männikul. Esimest korda elus talvel ja tsikliga. Jalgrattaga on talvel sõitmine minu jaoks tavaline tegevus ja see ei ole teema. Aga tsikliga esimest korda.

Ja mis ma siis arvan? Arvan, et see oli võitlus! (Mitte sõitmine). Keda huvitab, siis panin mõned sõnad ka paberile: https://www.projectmorocco2024.com/blog/talv

Samas arvan, et midagi oli väga valesti, kas valesti valisin ilma (arvestades lumerohkust) või raja või midagi veel. Sest kõik kiidavad talvel sõitmist, aga ma ei usu, et nad seda teevad, mida ma täna ligi 3h tegin (160'se keskmise pulsiga). Kinnitust sellele, et midagi oli väga valesti annab ka see, et nägin vaid ühte motika jälge täna. Ehk üks "loll" oli veel ära eksinud sinna peale minu :)

Aga jah, kus ja kuidas Te sõidate ja kus on päriselt lahe?
Kasutaja avatar

yeekim
Toetajaliige
Postitusi: 6616
Liitunud: 09 Mai 2006, 12:08
Tsikkel: VT1300CX
Asukoht: Head mõtted
Tänanud: 651 korda
Tänatud: 400 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas yeekim »

Alustaks sellega, et mis rehvid all olid?

Saadetud kettaga lauatelefonist!


will111
Postitusi: 5263
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 382 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas will111 »

algatuseks, ma ei lahmiks nii üldistavalt..."kõik kiidavad talvel sõitmist" - kes need "kõik" on ja kus neid näeb?

ma arvan, et see talvel sõitmine on suuresti seotud esiteks inimese vanusega. teiseks, on see väga suuresti seotud konkreetse talvega (ilmaolud). kolmandaks, igal mootorratturil siiski ei ole krossikat/endurokat.
mul on kuuris naelrehvid olemas, viimased 3 talve vist juba olen mõelnud ja kaalunud, et kas viitsin need rattale alla vahetada. ei ole viitsinud. kunagi viitsisin...aga ausalt öeldes suht lahja oli see kogemus enamasti, 2-3 korda ehk jõudis talve jooksul kuskil sõita...heal juhul. kehvemal juhul sai korra jää peal sõita ja siis see kas sulas ära või tuli sinna lihtsalt mingi 20cm vee/löga kiht peale. mõttetu ühesõnaga.

kui palju miinuseid...no eriti ei ole vahet, kui oled noor mees. kui oled juba vanem, siis ei taha üldse mingeid miinuseid :lol: aga eks reaalselt kuskil nii paar kuni 5 miinuskraadi on kuidagi talutav. alla selle on juba puhas rämedus.
lumes olen ka kunagi üritanud natuke sumbata. isiklik arvamus - total BS. sama, ehk isegi veel hullem ja mõttetum kui sügavas pehmes liivas sumpamine. ehk kindlasti on seal jälle mingid omad trikid ja sõidutehnikad ja 40 kilostel kondiklibudel on omad eelised...whatever, isiklikult asjal mingit mõtet ei näe. lihtsalt raju füüsilist trenni võib ka jõusaalis teha, selle jaoks pole vaja bensiini ega mootorit kulutada.

lahe on talvel sõita ilusal lahti lükatud jäärajal, või siis puutumata jää peal, mis on kaetud mitte rohkem kui umbes nii 5cm kerge lumega või siis natuke toekama lumega (oleneb milliseid rehve parasjagu kasutad). aga noh, eks maitseid ole kindlasti erinevaid. teatud inimestele meeldib teistel aastaaegadel supelda tsikliga mudas, nii et mitte ruutsentimeetrit paksu mudaga katmata pinda ka ei leidu. ju samadele inimestele meeldib talvel sumbata lumes, nii et peanupp ei paista ka hangest välja
Kasutaja avatar

franz125
Postitusi: 3191
Liitunud: 29 Mär 2008, 19:37
Tsikkel: Mitmed
Tänanud: 34 korda
Tänatud: 195 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas franz125 »

Atekaga sahatamisest oma territooriumil saab lumes möllamisest isu täis.Tsikkliga minemine kuhugi on liiga suur ettevõtmine.Kuskil külavahel poltpiikidega kupatada on ka vähe haige.

Kangutan kõveraid
VTR1000SP1
VTX1800R potsataja-nüüd kahe liitrine
GTS reinkarnatsioonil
98% müüdud Harleydest on ikka veel teedel....ülejäänud 2% jõudsid koju

Kasutaja avatar

claw
Postitusi: 505
Liitunud: 23 Juul 2013, 02:24
Tsikkel: pilusilm ja venelane
Asukoht: Tartu
Tänanud: 83 korda
Tänatud: 78 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas claw »

Kuskil sügava lume sees sumbata.. kas saaniga pigem parem ei oleks?

Aga jää peal ja sisse sõidetud/lükatud raja peal, kui krossinael või piik all on - parim sõit üldse. Eeldusel, et jäärada muidu ka sümpaatne on.
Ilma krossinaelata ei tee talvel midagi imho.
Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas Jesper »

TriumphBonneville kirjutas: 13 Dets 2023, 00:03
Arvan, et see oli võitlus! (Mitte sõitmine).
Nii see paksus lumes metsasõit umbes käibki jah :)

Enam-vähem "normaalselt" saab sõita krossiradadel, mis on talveks lahti lükatud ja muidu ära timmitud, näiteks Saku omal. Prillide jäätumise vastu aitab topeltklaas, seda on saada nii valget kui kollast.

Ratas läheb paraku küll poriseks, selles osas rohtu ei tea... Kahtlustan et see "õige" porivaba sõit käib nii, et ratast garaažist välja ei ajagi ning lihtsalt plärad igal pool, kui kõva sõidumees sa oled, aga kindlasti oskab will111 siin liinis täpsemaid nippe jagada.
Viimati muutis Jesper, 13 Dets 2023, 09:26, muudetud 1 kord kokku.

hmm
Postitusi: 427
Liitunud: 01 Juul 2012, 18:14
Tsikkel: K-58, M103, jawa 360
Asukoht: Rakvere
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 108 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas hmm »

No võib öelda, et mõned korrad on sõidetud, kuid seda siis külkaga nii tavalist maanteed kui ka metsaradu-sihte. Kerget paksu lund ei ole rassinud - piisab jalgrattast, et aru saada selle sõidutunde morjendamisest. Loomulikult kui on n.ö. avastamata maa ning ratas-füüsis-oskused on tasemel, siis oleks isegi väga mõnus hullata, kuid kui kaua...
Seega willl111 mõtted minuga üldjuhul klapivad.

Kraade... kuni-5 on ok, kõik alla selle on ka enam vähem, -10 ja enam on nõks piin, kuid leevendab seda soojendusega riided. Ekstras on vaja midagi nähtavuse parandamiseks võimelda. Visiir s.h. topeltklaasida lihtsalt kipub seest ja väljast lumeudu-hingeauru jms jäidet täis kittima. Kõige parem on siin ikkagi saanisõidu kiivrid, millel soojendusega visiir (st + X€ hooajalise-üksiksõidu kulu juures)
Rehvid.... hetkel püüan mingid naelakestega mummud alla saada, kuid on sõidetud ka natuke suurema mustriga maantee/krossi rehviga.
Kui on kapra ja õhufilter ... need kurivaimud kipuvad jäätuma alla -8. Ehk võib olla aitab selle ümber mingi asi sättida, et mootori soojus seda nõks parema tempi osas hoiaks.

Üldjuhul on talvel sõitmine OK, kuid + kraadidega on ikka parem. Tegelikult ei ole väga viitsimist ÜKSI võimelda, sest enda pakkimine sobivasse riietusse/varustusse en ebamugav. Ega ka neid sõidukohti mis WOW tunde tekitavad ka väga enam pole. Pole ka ratast millega nt talviseid TET radu ukerdada. Vanakesega soolalögas igapäevaselt/tihti sõita ei taha. pole lihtsalt kohta kus masina hiljem piisavalt puhtaks saaks, et roosteuss väga hullama ei hakkaks.
TAlveks on ikkagi mõeldud paremad asjad funnimiseks, kui mootorrattad nt mootorsaan, või mootorrattale lindiga lisad...

Koos sõprade/tuttavatega mingi ühise tegevuse käigus (st sõitmise idee... eesmärk jne) see päevane-kaks talvist hullamist - miks mitte.

Tahaksi just välja tuua selle, et talvel või üldse motosõitmise jaoks peab olema vaimne soov/tahe. Kui see on olemas, siis säti vastavalt tingimustele tehnika/varustus ja anna minna.
Järgmise hullamise olen plaaninud jah seal uunikumide talverallile sättida.
5aastat 50+ vanuste ratastega (Iz jupiter3, Iz49, Iz Planeta Sport, Kovrovets K58, Jawa360) sõidud Balkanil ja selle lähistel https://www.facebook.com/groups/471167806998913

Riga7 (1972) 49cc -> Kovrovets K58 (1958) 124,7cc -> K58@100 173,7cc-> Minsk M103 (1963) 124,7cc -> Jawa 360 + velorex 560 (1972) 344cc -> Jawa 559 (1965) 248,9cc -> Kovrovets K-175 (1958) 173,7cc -> Triumph Bonneville T100 (2019) 900cc

701
Toetajaliige
Postitusi: 443
Liitunud: 17 Juul 2021, 21:00
Tsikkel: Desert X, FE 350, Montesa
Tänanud: 124 korda
Tänatud: 76 korda
Kontakt:

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas 701 »

Mina olen sõitnud endurokaga, krossinaelad all. 1. kohal on jäärajad. Väga äge! 2. Kevade poole on tore väiksemaid kruusateid sõita, kus on selleks ajaks tekkinud korralik kiht jäätunud lund. Peab hästi ja põnev on ringi kärutada. 3. On olnud mõned korrad aga kah üllatavalt lahe on kevade poole, kui lumi on tihedaks vajunud ja tuisanud sõita mööda metsaäärseid tuisuvaalusid.
Seljas on mul pikk pesu, kaitsevest, põlvekaitsmed ja peal saaniriided. Saanikiiver on parim aga piisab ka topelt klaasiga prillidest. Jalas meriinosokid ja enduro saapad. Käes tavalised talvised krossikindad ja lenksukotid. Tuulekindel kiivrisukk kindlasti, parem mingi saani oma. Mingi hullu külmaga ei viitsi võimelda aga kuni -10C pole küll mingit eriettevalmistust vaja. Käe -ja varbasoojendajad on abiks madalamatel temperatuuridel. Need õhukesed ühekordsed.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust.
https://amehitus.eu/
Kasutaja avatar

Teema algataja
TriumphBonneville
Postitusi: 38
Liitunud: 26 Mär 2016, 20:46
Tänanud: 25 korda
Tänatud: 27 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas TriumphBonneville »

Tänud kõigile vastajatele.

Üldiselt tundub, et mõte jooksis mul õigeid radupidi ehk siis see, mida ma eile kolm tundi tegin - see ei olegi see, mida talvel tehakse. Kogemuse eest olen endale siiski tänulik, sest sellist "survival'it", nagu ma eile kogesin väga tihti ei saa.

Kõlama jäid märksõnad: jäärada, metsarajad + kuni 5cm lund, lahti lükatud krossirajad, temp ca kuni -5.

Keegi küsis rehvi kohta: mul on all 24MX'st tellitud odavad Razorback naelrehvid. Arvestades hinda ei saa need kindlasti olla nii head kui kallimad ja ehk käsitöö rehvid - kuid mul pole midagi halba nende kohta (vähemalt selle ühe sõidu põhjal) öelda. Kui Männikul korra metsast välja keerasin, siis lumisel / jäisel nö tavalisel teel pidasid super-hästi. Sama hästi tundsin end metsarajal, kui oli korraks vähem lund ning oli vaja üle palkide minna. Ma ütleks, et turvalisem, kui tavalise rehviga. See osa oli eilsest kogemusest väga cool.

Kokkuvõttes - praegu tuleb nautida suusatamist... saab parema füüsise alla selleks ajaks, kui päriselt sõita on võimalik.
Kasutaja avatar

villy
Postitusi: 1064
Liitunud: 29 Juul 2010, 08:11
Tsikkel: KTM690, TM300
Asukoht: Tallinn, Pääsküla
Tänanud: 186 korda
Tänatud: 116 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas villy »

TriumphBonneville kirjutas: 13 Dets 2023, 00:03
Hei!

Kuna ma end siiski nö "päris mootorratturiks" ei julge pidada, siis küsin kogenud sõidumeestelt otse: kus te sõidate talvel?

Kas sõidate jäärada, kas sõidate metsaradu või midagi muud?

Millist ilma valite - kui palju miinuseid on veel OK?

Kas sumpate lumes? Kui jah, siis kui sügaval?

Miks ma küsin? Sest käisin täna sõitmas. Männikul. Esimest korda elus talvel ja tsikliga. Jalgrattaga on talvel sõitmine minu jaoks tavaline tegevus ja see ei ole teema. Aga tsikliga esimest korda.

Ja mis ma siis arvan? Arvan, et see oli võitlus! (Mitte sõitmine). Keda huvitab, siis panin mõned sõnad ka paberile: https://www.projectmorocco2024.com/blog/talv

Samas arvan, et midagi oli väga valesti, kas valesti valisin ilma (arvestades lumerohkust) või raja või midagi veel. Sest kõik kiidavad talvel sõitmist, aga ma ei usu, et nad seda teevad, mida ma täna ligi 3h tegin (160'se keskmise pulsiga). Kinnitust sellele, et midagi oli väga valesti annab ka see, et nägin vaid ühte motika jälge täna. Ehk üks "loll" oli veel ära eksinud sinna peale minu :)

Aga jah, kus ja kuidas Te sõidate ja kus on päriselt lahe?

Talvesõidud kipuvad minema kaheks. Esimesed on sellised emotsiooni najal, suva rehvi ja ilmaga võitlemised. Neid tehakse tavaliselt 1-2 hooajal. SUvalises paksus hanges tavaliselt 1st korrast müttamisest piisab,et kevadet oodata rahulikult.

Kui nüüd päris sõitmisest rääkida, siis talvel plaan enduroga männikul käia. Talve algus oli veel ok aga hetkel on lund veidi liiga palju, samas eelmisel talvel said osad tuttavad suht aastaläbi sõita seal korralikult. Praegu oleks mõistlik veidi oodata lumetaseme langust metsas. Või siis lindid alla :D

Seniks saab praegu harjutada nt Saku motokeskuse krossirajal või erinevatel jääradadel. Alla soovitan panna krossi/enduronaelad

Miinused väga ei sega. Abiks on tuulekindlamad riided, Lenksukotid ja neopreen kindad
image.png

morse
Postitusi: 1389
Liitunud: 13 Veebr 2017, 10:30
Tsikkel: 690 Enduro R, Jawa 634, DR Big
Tänanud: 268 korda
Tänatud: 216 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas morse »

Me teeme muuhulgas neid ilmaga võitlemise sõite. 1 päev talve jooksul on väga tore - tavaliselt rohkem isu pole. Üle -20ne on karm aga tegelt -10 ja külmem on täitsa okei ja kindlasti mõnusam kui -1.

Kõige ägedamad rajad on päikselised kruusateed, kus külksi lasta. Aga igale sõidule panevad rajameistrid ikka mõne lumise metsavahemülka ka sisse.

Kasutan talvel lapsepõlves 5000 krooniga ostetud Jawat:
IMG_7039.jpeg
Kiirused on u. 30-70 kph, mis tähendab, et kukkudes võid haiget saada aga midagi hullu üldiselt ei juhtu:
IMG_7040.jpeg
Sõbrad, kes jäärajal on käinud, kiidavad kõvasti.
Kasutaja avatar

ranel
Postitusi: 3140
Liitunud: 21 Nov 2010, 22:55
Tsikkel: 2x XL600V, DT125R, DRZ-E
Asukoht: Tartu
Tänanud: 63 korda
Tänatud: 330 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas ranel »

-5c ja lumega on mõnusam sõita, kui +5c ja vihmaga ...
http://tsiklireisid.blogspot.com/
Mootoritõstuki rent Tartus 15 EUR päev. 55684121. www.rsrehvid.ee Mobiilne rehvivahetus Lõuna- Eestis. 53 843 843 Mitas ja Bridgestone mootorratta rehvide müük
Kasutaja avatar

Turist
Postitusi: 1210
Liitunud: 06 Mär 2020, 17:09
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 173 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas Turist »

17-18-aastaselt sai vene tsiklile isegi-20 C-ga hääl sisse löödud, vatijope selga ja karvamüts pähe (kiivrit mitte) ning sai sõidetud ka kohati veega kaetud kiilasjääga kruusateedel tavarehvidega. :wack: Hiljem ei ole sellist masohhismi enam harrastanud ja tsikli koht on talvel ainult garaazis ning reeglina alla +20 C ta sealt välja ei tule, vahel harva ehk minimaalselt + 15 C-ga. :bsmile:
Viimati muutis Turist, 13 Dets 2023, 13:39, muudetud 1 kord kokku.

Fox
Postitusi: 155
Liitunud: 06 Mai 2015, 09:23
Tsikkel: XChallenge
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 26 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas Fox »

Alla -10 kipuvad minul sõrmed ja varbad ära külmuma, kui päriselt sõita ka nii et tuul juba vuhiseb. Kui kuskil aeglaselt sügavas lumes võidelda, siis muidugi veri vemmeldab ja seda probleemi ei ole. Jäärada ma proovinud pole aga üldiselt kui elus vähemalt korra tänapäevase mootorsaaniga sõitnud oled, tundub tsikkel+lumi ikka väga mõttetu kombinatsioon :D

will111
Postitusi: 5263
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 382 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas will111 »

üks päris huvitav idee käis siit kuskilt korra põgusalt mainitult läbi...LINDID, tsiklile siis.
ma pole kunagi nendega sõita proovinud ja pole ausalt öeldes isegi päris elus näinud lähedalt ühtegi ratast, millel need all oleks. aga kui keegi on proovinud või omab siis kuidas kommenteerite? on siis äge? korra kuskil vilksas isegi mingi kuulutus ees see aasta. keegi müüs umbes tonniga seda varustust. mis polegi teab mis hingemattev hind. kui elab kuskil eesti lumisemas otsas ja metsad ning muud suured avarad maad on igalpool ümber siis äkki isegi poleks väga halb investeering.

idee poolest peaks olema selline lisa küll, mis annab nimelt lumes sõitmisele täitsa uue tähenduse. teisest küljest vähemalt ise olen alati pisut kahelnud selle asja legitiimsuses. mitte onu politsei mõttes, vaid selles suhtes et tsikkel ise on ikkagi natuke teistsuguse füüsika põhine sõiduriist kui päris õige mootorsaan. või noh, pole suurim saani spetsialist aga minuteada saan siiski ei sõltu niiväga palju kallutamisest ja ilmselgelt püsti püsivad ka täiesti ise, kui sõitja masina pealt maha tuleb :D tsikliga on vähe teine lugu ja eks nende lintidega sõitma õppimine ilmselt võtaks natuke siis aega

701
Toetajaliige
Postitusi: 443
Liitunud: 17 Juul 2021, 21:00
Tsikkel: Desert X, FE 350, Montesa
Tänanud: 124 korda
Tänatud: 76 korda
Kontakt:

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas 701 »

will111 kirjutas: 13 Dets 2023, 14:39
üks päris huvitav idee käis siit kuskilt korra põgusalt mainitult läbi...LINDID, tsiklile siis.
ma pole kunagi nendega sõita proovinud ja pole ausalt öeldes isegi päris elus näinud lähedalt ühtegi ratast, millel need all oleks. aga kui keegi on proovinud või omab siis kuidas kommenteerite? on siis äge? korra kuskil vilksas isegi mingi kuulutus ees see aasta. keegi müüs umbes tonniga seda varustust. mis polegi teab mis hingemattev hind. kui elab kuskil eesti lumisemas otsas ja metsad ning muud suured avarad maad on igalpool ümber siis äkki isegi poleks väga halb investeering.

idee poolest peaks olema selline lisa küll, mis annab nimelt lumes sõitmisele täitsa uue tähenduse. teisest küljest vähemalt ise olen alati pisut kahelnud selle asja legitiimsuses. mitte onu politsei mõttes, vaid selles suhtes et tsikkel ise on ikkagi natuke teistsuguse füüsika põhine sõiduriist kui päris õige mootorsaan. või noh, pole suurim saani spetsialist aga minuteada saan siiski ei sõltu niiväga palju kallutamisest ja ilmselgelt püsti püsivad ka täiesti ise, kui sõitja masina pealt maha tuleb :D tsikliga on vähe teine lugu ja eks nende lintidega sõitma õppimine ilmselt võtaks natuke siis aega
GasGasi.ee Mehiselt ja Tartus Voltsilt saad lindi kitte osta. Ehk isegi väikse proovisõidu. Päris tonniga kaubaks ei lähe ilmselt. Naelaga endurokat ja saani võrrelda, siis need on ikka täiesti erinevad asjad. Samuti nagu lindiga ATV ja saan. Kõik on omatud ja järele proovitud. V lindiga tsikkel. Praegu naudime naelaga tsiklit. Lindiga tsiklil tundub olema sama häda, mis saanil, ilma korraliku paksu lumeta on see sama hea, kui suvel suusatamine.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust.
https://amehitus.eu/

will111
Postitusi: 5263
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 382 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas will111 »

tonniga müüja oli jah keegi eraisik, lihtsalt fb viskas kuulutuse ette. komplekt paistis siiski olema viisakas...tõsi sellest muidugi ei saa veel järeldada, et selline ongi nende kitide tavapärane järelturu hind. lihtsalt mingi indikatsioon ja tõdemus, et päris auto hinda ei küsita.
uue kiti hinda ma pigem ei taha isegi vaatama hakata :D see 1-2 sõitu võibolla 1 talve peale 2 aasta jooksul, valin mõne muu pisut mõistlikuma ajaviite :D ega mul endal tegelikult polegi kunagi mingit reaalset mõtet olnud neid linte tsiklile osta, lihtsalt huvitav et kuidas nendega sõita on ja kuidas see juhitavust muudab ja mõjutab. kuna siin teemaalgataja läks justnimelt paksu lume sisse möllama siis eks haakub teemaga ka natuke. paksus lumes minumeelest ikkagi tavaliste rataste/rehvidega pole suurt midagi teha. kui just väga ei meeldi selline keskmine kiirus 5-10kmh ja lõputu rassimine.

kas paksu lume all pead silmas kohevat a'la 15cm või rohkem ühtlast, puutumatut kihti? näiteks sellise osaliselt või täielikult kinni sõidetud lume peal on siis päris kohutav jah? ei saa hästi pöörata ja põrutab raputab või veel mingid muud hädad?

701
Toetajaliige
Postitusi: 443
Liitunud: 17 Juul 2021, 21:00
Tsikkel: Desert X, FE 350, Montesa
Tänanud: 124 korda
Tänatud: 76 korda
Kontakt:

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas 701 »

Minu meelest saani jaoks on kõige parem lumi, kui on alumine kiht min 30cm või rohkem. See on korra sula saanud ja tihedaks ja kinni vajunud. See kannab hästi ja peidab enamiku ebatasasusi. Kivid, mullahunnikud jne. Selle peal võiks olla nii 20 cm pehmemat värskemat lund. Sinna haagib lint ja suusk hästi. Päris kinni sõidetud lumel või jääl hakkab saani lint liugureid sulatama. Nimelt jahutab ja määrib linti sulav lumi. Saab muidugi kraabasid kasutada nt. Jääl on tavalise lindi ja suusaga pidamine kah kehva. 15 cm lund on saanile pigem vähe. 60..70 cm lume sisse võib juba saaniga kinni küll jääda, kui mitu asjaolu ja valed sõiduvõtted kokku juhtuvad sattuma.
Ma ei kuuluta tõde vaid avaldan arvamust.
https://amehitus.eu/
Kasutaja avatar

Teema algataja
TriumphBonneville
Postitusi: 38
Liitunud: 26 Mär 2016, 20:46
Tänanud: 25 korda
Tänatud: 27 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas TriumphBonneville »

morse kirjutas: 13 Dets 2023, 12:39
Kõige ägedamad rajad on päikselised kruusateed, kus külksi lasta.
See tegevus toob lapsepõlve meelde ca 90ndate algusest, kus maal väikestel teedel sai külgkorviga IZ350'ga liugu lastud. Täna mõelda, siis on ikka jubedalt vedanud, et hing sees. Sest need "külksi laskmised" lõppesid tihti üle pea käimistega > siis, kui tsikkel täisringi ära teeb ning tsikkel ees, korv järel libisema hakkas - kui siis teepealne lumi väga kõva ei olnud ning tagumise ratta kinni haakis, siis lendas korv kaela ja kogu virtsaft käis uperkuuti. Aga sellest polnud muidu hullu midagi. Sõideti ju edasi. Üle kaela käinud IZ ei tahtnud lihtsalt (vändast) tihti enam lihtsasti käima minna...
Kiivri asemel oli muidugi karvamüts ja mingeid muid kaitsmeid ammugi mitte.
Kasutaja avatar

Teema algataja
TriumphBonneville
Postitusi: 38
Liitunud: 26 Mär 2016, 20:46
Tänanud: 25 korda
Tänatud: 27 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas TriumphBonneville »

Fox kirjutas: 13 Dets 2023, 13:36
... aga üldiselt kui elus vähemalt korra tänapäevase mootorsaaniga sõitnud oled, tundub tsikkel+lumi ikka väga mõttetu kombinatsioon :D
Oi kui mitu korda ma eile Männikul selle peale mõtlesin, kui saani jälgi nägin :)

Assamait
Postitusi: 197
Liitunud: 28 Apr 2017, 16:05
Tsikkel: Eff Zett Quus
Tänanud: 140 korda
Tänatud: 26 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas Assamait »

Reostan:
Paljud ütlevad, et tsikkel on Eestis mõttetu, kuna sõiduilma on max 6 kuud.
Aga kui mõttetu siis mootorsaan on? :wack: :-|||
Tuntuim Läti rallisõitja - Kurvis Kraavis; tuntuim Läti mootorrattur - Kurvis Kallutas
Kasutaja avatar

MargusMoto
Postitusi: 38
Liitunud: 29 Nov 2023, 23:40
Tsikkel: Ducati Hypermotard 698 Mono
Tänanud: 15 korda
Tänatud: 12 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas MargusMoto »

Mõned aastad tagasi ikka käisin ukerdamas metsas kergema lumega. Mõni talv ka linnas, kui oli päikselisem päev ja teed kuivad. Aga kõik see oli selline sügelemise ärasaamiseks sügamine, et saaks linnukese kirja - sõidetud ja hing mõneks ajaks rahul. Praegu - isegi kui oleks selleks sobilik tsikkel, siis talvel ikkagi välja ei ajaks seda. Kui just päris metsas ei elaks. Sest kui tsikliga isegi vaadata autoteede poole, siis juba hakkavad soolakahjustused end näitama tsiklil. Ma olen pea iga aasta selle vea teinud, et talvekorterist koju sõitnud tiskliga liiga vara, kui veel siin-seal hanged ja soolamehed hoiavad teedel korraliku paarisentimeetrist soolakihti. Ja alati kahetsenud.
Ehk siis ikka väga palju tingimusi peavad olema täidetud, et oleks jälle nõus talvel end välja ajama..
Kuigi jah, kunagi oli see ikka lõbus, kui vanu videoid vaadata..
MargusMoto, Ducati Hypermotard 698 Mono ja muud tsiklid liikuvas pildis: https://www.youtube.com/@MargusMoto

Fox
Postitusi: 155
Liitunud: 06 Mai 2015, 09:23
Tsikkel: XChallenge
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 26 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas Fox »

Assamait kirjutas: 13 Dets 2023, 22:00
Reostan:
Paljud ütlevad, et tsikkel on Eestis mõttetu, kuna sõiduilma on max 6 kuud.
Aga kui mõttetu siis mootorsaan on? :wack: :-|||
Enamasti kadedate või muidu targutajate jutt kellel endal tsiklit (või saani) ei ole. Viimase 10 aasta jooksul on paar talve minu kodukohas näiteks lumega täitsa nulliring olnud, parim talv oli samas ligi 6 kuud sõidetav. Saanisõiduks ei pea absoluutselt olema meetrine lumekiht nagu kuskil Norras või Kanadas (sportsaaniga paksus pehmes lumes siis pigem suurem võimalus kinni jääda). Väga hea on näiteks sõita vanal kõval lumel, mis kannab hästi. Enamasti kevadepoole talve tekib selline kooriklumi, kihi paksus võib vabalt ka 5cm olla, peaasi et midagi radika ja lindi siinidele (määrdeks) peale lendaks.

joha123
Postitusi: 228
Liitunud: 20 Nov 2016, 19:11
Tsikkel: Suzuki VZ 800, DL1000, DL650
Asukoht: Saaremaa
Tänanud: 22 korda
Tänatud: 16 korda
Kontakt:

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas joha123 »

125 enduurokas on palju lõbusam metsas, eriti lumega, kui suvised tanklavahed. tunniga särk märg võimlemisest, korralik trenn. ei soovita mugavust eelistavatele sõitjatele. ehk mul tuleb metsatunde ilmselt talvel rohkem kui suvel maanteel. kui praegu saaks asfaldile, siis pigem juba Hispaaniasse...

vanalendur
Postitusi: 498
Liitunud: 10 Juul 2012, 21:17
Tsikkel: D Monster
Asukoht: Tartu/Riia
Tänanud: 76 korda
Tänatud: 39 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas vanalendur »

Assamait kirjutas: 13 Dets 2023, 22:00
Reostan:
Paljud ütlevad, et tsikkel on Eestis mõttetu, kuna sõiduilma on max 6 kuud.
Aga kui mõttetu siis mootorsaan on? :wack: :-|||
Mingid aastad tagasi oleks peaaegu ostnud omale aga lõpuks erinevatel asjaoludel jäi tookord ostmata. Huvi pärast tegin statistikat ja panin kirja päevad kui piisava lume hulk vaba ajaga kokku langes. Kokku oleks olnud varianti sõitma minna umbes 3 korda. Peale seda pole rohkem saanist unistanud.

MustVälk
Postitusi: 148
Liitunud: 05 Veebr 2023, 13:43
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 328 korda
Tänatud: 16 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas MustVälk »

Eks igaks asjaks on oma sõiduk. :) Mõni sõidab rattaga ka vaid t särgi ja plätu ilmaga!
Ja mõni on lihtsalt nii kõva/rikas mees/naine, et sõidab koguaeg kõigega. Lihtsalt hea varustus ja hea masin peab olema. :)
Kasutaja avatar

Ain
Postitusi: 1468
Liitunud: 10 Juun 2010, 23:33
Asukoht: Kesk-Eesti
Tänanud: 82 korda
Tänatud: 218 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas Ain »

Kelk on selline asi mis minu jaoks on ennast õigustanud siis kui talve jooksul 4-5 päeva sõita saad. See emotsioon on seda väärt! Meie oludes vähema lumega on oluliselt mugavam sõita kui on korralikud amordid. Olen selle tee läbi käinud ja vahe on meeletu! See talv on juba sõita saanud korralikult. Naelutatud lint annab jääl, puudest ülesõidul ja tanklas kõvasti mugavust juurde. Pikemalt kinnisõidetud lumega teedel sõites peaks koguaeg teeääres lumes käima muidu jah kärsatad siinid läbi. Ühesõnaga soovitan!
Lintidega ATV on ka väga ok ainult liikumiskiirused on väga erinevad kelguga. Samas matkamiseks on lindid väga ägedad. Saad minna sellistesse kohtadesse kuhu muidu võibolla ei satuks. Kaks asja mida peaks vältima lintidega on puudest risti ülesõitmist ja läbi jää vajumist.
Riga→Suzuki DL650 VStrom→Honda Crosstourer VFR1200 DCT. Garmin ZümoXT, GoPro Hero7 ja Packtalk Edge JBL sideseade.

Cardo PACKTALK Edge jms. sideseadmed, lisad ja varuosad: https://www.aaver.ee/product/cardo-packtalk-edge-duo/
Cardo ametlik edasimüüja Eestis
Kasutaja avatar

Junzu
Postitusi: 478
Liitunud: 27 Aug 2007, 23:11
Tsikkel: KTM EXC 300 ja 890 Adventure R
Asukoht: Tartu
Tänanud: 4 korda
Tänatud: 9 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas Junzu »

Mina müüsin siis seda eespool mainitud 1000€ lindikomplekti (sama komplekt, mida GasGas Eesti müüb hetkel). Ega tal midagi viga polnud, sai sõita küll aga ma ei viitsinud seda külge toppida ja küljest ära võtta, et naastud jälle alla panna. Võttis garaazis ruumi ja tavaliselt olid lumeolud sitad ka (täna muidugi lund jagub). Pigem jäin ratastele kindlaks. Kui paksus lumes sõita tahan, siis tuleb ikka saan vaadata (kunagi oli - müüsin maha, sest Eestis sõitmine muutub suht kiiresti igavaks).

Seoses lumes endurosõiduga. Eks ta ole kõvasti raskem kui ilma lumeta. Kui mingi jälg on ees siis saab soones sõitmist kõvasti harjutada. Kui juba 10-15 ratast on raja läbi sõitnud, siis läheb juba lihtsamaks (mitte lihtsaks). Ma üritan ikka paksema lumega ka sadulasse saada. Kõik kirjeldatud probleemid on minulgi. Tagumik külmub ära (selle vastu aitab püsti sõitmine - siis jala maha panek veel energiat nõudvam tegevus. Paksud saani püksid on ka abiks aga nendega hakkab palav lõpuks). Prillid lähevad uduseks - topelt klaasiga prillid ja püsi liikuvuses. Jäljes sõitmine - see ongi väga raske. Soovitan kaugemale ette vaadata ja hoog üleval hoida. Hea on suurema pundiga sõitmas käia - ja väiksemat ringi. Sõidate jälje sisse ja iga ringiga läheb asi juba lõbusamaks. Eks see lõpuks ole oma oskuste arendamine - õpid tasakaalu, soones sõitu, vasutpidavust jne. Kevadel ilma lumeta oled hoopis teisel tasemel ;)

Panen ühe video ka, kui lumeolud natuke tagasihoidlikumad olid:
SM570R 04' ->Z750 05'->Z1000 03'->R1 04'->R1 04'->GSX1300R 00'->Z750 04' & CB600f 01'->Z1000 03'->Z1000 03'->Buell XB9R->ZX10R 05'-> KTM SM950 04' & R6 07'->KTM 950SM 07'->KTM 990SD 07' ->Z1000 2011'->TE300i 19'->EXC300 22' & 890 Adventure R 23' & FE350 20'
Kasutaja avatar

frustum
Postitusi: 1
Liitunud: 15 Dets 2023, 21:11
Tsikkel: BMW, Royal Enfield

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas frustum »

Sõidan aasta läbi ja üldiselt iga ilmaga. Talvel pigem Tallinnas (kodulinn) ning pikemaid teekondasid ette ei võta. Kuni -5 kraadi ja kuni 30 km ühe sõiduga on minu jaoks veel sobiv, külmemast temperatuurist hakkavad sõrmeotsad külmetama. Aga eks kõik sõltub varustusest.
Talverehvid on Heidenau K60 Silica ja rattaks on Royal Enfield Classic 350.

hmm
Postitusi: 427
Liitunud: 01 Juul 2012, 18:14
Tsikkel: K-58, M103, jawa 360
Asukoht: Rakvere
Tänanud: 38 korda
Tänatud: 108 korda

Re: Kus Te sõidate talvel?

Lugemata postitus Postitas hmm »

No morse siin juba viskas talvesõidu pildikese - no seda kummuli olekut sai ju näha ka... mul veel kogu selle sõidu liikuvpilt täielikult kokku panemata...
kuid sama päeva sõiduke päikseloojangul:


Ega selline nii sama igapäeva sõidud polegi talvel mõnus kogemus... pigem ikkagi see n.ö teemakohased ettevõtmised.

Üks lahe näide lõunanaabritelt (no minski ettevalmistus jäi remondimehe tasemele aga sõita ju sai):
5aastat 50+ vanuste ratastega (Iz jupiter3, Iz49, Iz Planeta Sport, Kovrovets K58, Jawa360) sõidud Balkanil ja selle lähistel https://www.facebook.com/groups/471167806998913

Riga7 (1972) 49cc -> Kovrovets K58 (1958) 124,7cc -> K58@100 173,7cc-> Minsk M103 (1963) 124,7cc -> Jawa 360 + velorex 560 (1972) 344cc -> Jawa 559 (1965) 248,9cc -> Kovrovets K-175 (1958) 173,7cc -> Triumph Bonneville T100 (2019) 900cc
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratastest üldiselt”