Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Kui mutrivõti peos püsib (või siis üldse ei püsi), kui vajad abi või nõu mootorratta remondil või soovid tehnika üle arutleda. Kui pluss ja miinus on lootusetult segi ja amprid ajavad volte taga.

Moderaator: Moded

Foorumi reeglid
Vältimaks asjatuid postitusi ja saamaks kiiremaid asjakohaseid vastuseid, peab teema sisaldama järnevaid detaile:
  1. Pealkirjas: Tsikli mark ja lühike vea kirjeldus (kui täpsemini ei ole võimalik siis näiteks: probleem mootoris, probleem piduritega jne)
  2. Sisus võimalikult täpne vea kirjeldus ja mootorratta mark ning väljalaskeaasta

NÄIDE: Honda Hornet, tühikäiguga probleem.

Valesti alustatud ning sisutühjade teemade puhul on moderaatoril õigus teema kustutada!

will111
Postitusi: 5263
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 382 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas will111 »

püha taevane arm ja jeesus maria magdaleena, milline teema on ühe väikse kruvi keeramisest kujunenud :shock: :lol:

einoh, muidugi võib lihtsalt sälgu sisse lõigata ning lapikuga proovida. tavaliselt ise alustuseks seda teengi. aga vaat kruvikaga keeramisega, aga ERITI lapikuga ja ERITIERITI juba mingi pekkis asja lahti keeramisel) on see teema, et sa pead rakendama suhteliselt suurt...no tegelikult võimalikult suurt downward force'i. ehk siis, mis ta on...jõuvektor kruviga pikisuunas vms? ja seda siis hoidma samaaegselt kruvi lahti keeramisega. mõne asja puhul on see väga lihtne. paned mingi suvalise junni kõvasti kruustangide vahele kinni ja annad minna, aga kas karbussi on tahtmist KÕVASTI kruustangide vahele kinni keerata? kas sellised korralikud kruustangid üldse olemas on?
nii et on olemas täiesti reaalsed ja arvestatavad põhjused teinekord, miks mingi näkki keeratud kruvi pea on mõistlikum lihtsalt dremeliga maha lõigata ja eluga edasi minna. jah väike lõikejälg jääb aga lõpptulemus on ikkagi täpselt sama...ja ka kruvikaga seal sudides võid karbussi korpuse peale väga rõvedaid jälgi ja vigastusi tekitada. aga kogu see jutt nüüd muidugi oli juba filosoofiline, kuna kruvid nagu ma aru saan on lahti pika teema peale :D
kellegil kunagi loodetavasti hea lugeda kuidas kõik võimalikud maailmas enimkasutatavad võimalused kruvide avamiseks on ühes teemas välja toodud
Kasutaja avatar

bitter
Postitusi: 2014
Liitunud: 03 Juun 2008, 00:00
Tsikkel: EXC400
Tänanud: 104 korda
Tänatud: 96 korda
Kontakt:

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas bitter »

Üks soovitus jäi vist puudu - grip enhancing compound.
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7346
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1076 korda
Tänatud: 1052 korda
Kontakt:

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

will111 kirjutas: 09 Jaan 2024, 00:04
püha taevane arm ja jeesus maria magdaleena, milline teema on ühe väikse kruvi keeramisest kujunenud :shock: :lol:
Aitäh, kõik said kohe targemaks ja oskavad nüüd edaspidi suu kinni hoida, kuniks targad mehed kohale ilmuvad ja ühe, põhjapaneva instruktsiooni annavad, mis kõik maailma mured hoobilt lahendab. Kruvide lahtikeeramisest rääkimata.
🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT

will111
Postitusi: 5263
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 382 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas will111 »

eh...mis selle kerge nalja juures nüüd nii hinge läks, et selline postitus oli vaja teha? võibolla minu "jumalik" sõnastus ei olnud kõige õnnestunum aga avaldasin vaid oma suurt imestust selle üle kui palju erinevaid vastuseid siia teemasse lühikese aja jooksul tekkis. kuidas see üldse võimalik on, et selline asi kedagi nii emotsionaalseks saab muuta?

ma nenda arvates rõhutasin justnimelt seda, et siia said nüüd küll KÕIk võimalikud variandid kokku kirjutatud, KÕIGI erinevate spetsialistide poolt. see osa ei olnud nali ega mingi ilkumine ja ma pole ühtegi siin välja pakutud varianti mitte kuidagi maha teinud ega halvustanud. mis suu kinni hoidmisest sa räägid? täiesti arusaamatu. kas ma vihjasin kuskil või kuidagi, et kõik peale minu peavad suu kinni hoidma??? väga imelik reaktsioon. kui ei meeldi, eks kustuta mu postitused ära, mul täiesti sügavalt pohhui. või kustuta mu kasutaja siit foorumist lõplikult ära kui tõesti nii hirmsasti häirib siin nii paljusid iga sõna, mida ma ükskõik mille kohta, ükskõik millises teemas kirja panen. paras 20 aastaste woke kesksooliste "solvujate" seltskond on siia alles jäänud ikka, uskumatu naljanumber juba. pole ime, et kõik tuttavad, kes kunagi selle foorumi kasutajad on olnud, on siit varem või hiljem lahkunud

Antt1
Postitusi: 75
Liitunud: 03 Aug 2022, 20:29
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 14 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Antt1 »

Ma enda postitused kirjutasin selle mõttega et oli natuke aega ja kui veel keegi kruvisid lahti ei saa on õhkõrn lootus et kasutab kõigepealt otsingut :)
Siis on vähemalt pealkirja järgi mingi teema kus suur hulk võimalusi kokku on võetud.

MustVälk
Postitusi: 148
Liitunud: 05 Veebr 2023, 13:43
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 328 korda
Tänatud: 16 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas MustVälk »

Selles suhtes kogemuste jagamine hoiab kogukonda koos. Alati ei pea teenindusse jooksma iga asja pärast. Samas tuhandeid investeerida, et teha kord aastas mõnekümne euro töö ära kodus ei ole ka mõistlik. :)

Oleks mul natuke rohkem raha, siis teeksin ka kõike kodus. Ja kui oleks täiega palju rohkem raha, siis ma ei istuks siin vaid puhkaks kuskil soojal maal ja laseks enda eest asjad ära teha. :)
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7346
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1076 korda
Tänatud: 1052 korda
Kontakt:

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

will111 kirjutas: 10 Jaan 2024, 21:04
eh...mis selle kerge nalja juures nüüd nii hinge läks, et selline postitus oli vaja teha? võibolla minu "jumalik" sõnastus ei olnud kõige õnnestunum aga avaldasin vaid oma suurt imestust selle üle kui palju erinevaid vastuseid siia teemasse lühikese aja jooksul tekkis. kuidas see üldse võimalik on, et selline asi kedagi nii emotsionaalseks saab muuta?

ma nenda arvates rõhutasin justnimelt seda, et siia said nüüd küll KÕIk võimalikud variandid kokku kirjutatud, KÕIGI erinevate spetsialistide poolt. see osa ei olnud nali ega mingi ilkumine ja ma pole ühtegi siin välja pakutud varianti mitte kuidagi maha teinud ega halvustanud. mis suu kinni hoidmisest sa räägid? täiesti arusaamatu. kas ma vihjasin kuskil või kuidagi, et kõik peale minu peavad suu kinni hoidma??? väga imelik reaktsioon. kui ei meeldi, eks kustuta mu postitused ära, mul täiesti sügavalt pohhui. või kustuta mu kasutaja siit foorumist lõplikult ära kui tõesti nii hirmsasti häirib siin nii paljusid iga sõna, mida ma ükskõik mille kohta, ükskõik millises teemas kirja panen. paras 20 aastaste woke kesksooliste "solvujate" seltskond on siia alles jäänud ikka, uskumatu naljanumber juba. pole ime, et kõik tuttavad, kes kunagi selle foorumi kasutajad on olnud, on siit varem või hiljem lahkunud
Ju ma siis polnud piisavat tähelepanelik, pigem tahtsin oma iroonilise torkega (sinu valitud noodis) juhtida tähelepanu sellele, et hinnagute andmine ei anna vestluse sisule ega selle meeleolule midagi juurde. Las inimesed küsivad, vastuste hulgst on näha, et kommuunil on siiras soov nõu anda ja seda soovi ei peaks mitte pisendama. Kui sa tundsidn end solvatuna siis vabandan, polnud plaanis.
🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT

MustVälk
Postitusi: 148
Liitunud: 05 Veebr 2023, 13:43
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 328 korda
Tänatud: 16 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas MustVälk »

See on selline keskkonna teema. Enamustel vist pilkav, torkiv ja sarkastiline töö või elukeskkond. :(

Enamus lihtsalt arutleb ilma igasuguse negatiivse tagamõtteta, aga loetakse nagu kõik oleks nugadel.
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7346
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1076 korda
Tänatud: 1052 korda
Kontakt:

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

MustVälk kirjutas: 12 Jaan 2024, 23:21
Enamus lihtsalt arutleb ilma igasuguse negatiivse tagamõtteta, aga loetakse nagu kõik oleks nugadel.
Jah, sest digitaalkeskonnas puuduvad lisaignaalid nagu hääletoon, näolilme ja zestid. Tekst ilma emotikonideta, kui kasutaja kasutaja ei pööra sellel ülesehitusele just erladi eraldi tähelepanu, et toonitada oma sõnumi tegelikku kõla, mõjub sellisel juhul negatiivsena. Puudvad eelmainitud signaalid, mis ütleksid, et öeldut ei maksa võtta liialt tõsiselt.
🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT
Kasutaja avatar

outlaw
Postitusi: 49
Liitunud: 05 Mär 2016, 20:32
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 6 korda
Tänatud: 8 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas outlaw »

Pole küll kruvi aga küsin ikka. Vaja oleks üks kronstein seina küljest eemaldada. Kronstein on fibo seina küljes kinni kolme keermelatiga (keermelatt käib augus ringi). Keermelatt ulatub umbes 1-2cm võrra seinast välja. Mutrid seal otsas on loomulikut roostes ja lahti ei tule (prooovitud igast vahenditega). Välja tõmmata üritasin ka aga ei õnnestunud
Kas aitab ainult relakas või on veel ideid?
Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Kui mutter relakaga pooleks lõigata, siis saab poolikuid näiteks pitskruvi vahel ümber lati surudes seda kinni hoida. Ürituse perspektiivikust ei oska kaugelt kommenteerida, korralikult roostes mutri jaoks ilmselt jääb väheks, aga sellise mos2-s ujutatud harju keskmise äkki ehmatab lahti.

Iseküsimus on, et mida sa selle ringikäiva keermelatiga tarka pihta hakkaks, kui õnnestub see terveks jätta?
Kasutaja avatar

Piipz
Soe ja sõbralik
Postitusi: 8784
Liitunud: 05 Sept 2004, 23:28
Tsikkel: V-Strom 1050DE
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 130 korda
Tänatud: 327 korda
Kontakt:

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Piipz »

Aga kuidas mootoriploki küljest, mille sisse polt ära murdus ja mille sisse omakorda poldieemaldaja ära murdus, need asjad nüüd kätte saab. Sõber küsis :D :D
  • Kontakt: ES või piipz (ät) biker.ee / tel 58413942
Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2506
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 182 korda
Tänatud: 341 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Maaks »

outlaw kirjutas: 17 Apr 2024, 23:26
Pole küll kruvi aga küsin ikka. Vaja oleks üks kronstein seina küljest eemaldada. Kronstein on fibo seina küljes kinni kolme keermelatiga (keermelatt käib augus ringi). Keermelatt ulatub umbes 1-2cm võrra seinast välja. Mutrid seal otsas on loomulikut roostes ja lahti ei tule (prooovitud igast vahenditega). Välja tõmmata üritasin ka aga ei õnnestunud
Kas aitab ainult relakas või on veel ideid?
Mul on jonnakate mutrite jaoks sarnane asi sahtlis
https://www.pmkaubamaja.ee/et/mutriloik ... -22mm.html
aga kui ligi pääseb, siis on relakas lihtsam lahendus (relakaga siis lihvid mutri läbi 1-lt/ võimalusel 2-lt küljelt).
Kui keermelati vajadus säilinud, siis selle saab pärast fikseerida mingi vaigusegu (epo?) ja süstlaga. PU vaht hoiab kah päris hästi paigal eeldusel et ligi saab.
Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

Maaks
Toetajaliige
Postitusi: 2506
Liitunud: 15 Mai 2008, 11:42
Tsikkel: Yamaha FZ8SA
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 182 korda
Tänatud: 341 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Piipz kirjutas: 18 Apr 2024, 09:08
Aga kuidas mootoriploki küljest, mille sisse polt ära murdus ja mille sisse omakorda poldieemaldaja ära murdus, need asjad nüüd kätte saab. Sõber küsis :D :D
Keevitus + palju venekeelseid roppuseid :twisted:
EDIT: Aga see kahjuks ei garanteeri, et ta lõpuks väljub. Võib olla tuleb xx korda proovida enne/ kui üldse liikuma hakkab ja võib olla et plokis ava rikneb jne.
"Targem annab järele!" :)
Garaažis: Pannonia 250TLF, Yamaha FZ8-SA
Kasutaja avatar

urmas66
Toetajaliige
Postitusi: 7201
Liitunud: 29 Jaan 2011, 11:52
Tsikkel: Yamaha TDM 850
Asukoht: Harjumaa, Saue vald
Tänanud: 1859 korda
Tänatud: 517 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas urmas66 »

Piipz kirjutas: 18 Apr 2024, 09:08
Aga kuidas mootoriploki küljest, mille sisse polt ära murdus ja mille sisse omakorda poldieemaldaja ära murdus, need asjad nüüd kätte saab. Sõber küsis :D :D
Paned sellele katkisele poldile peale mutri ja keevitad mutri sisse poldile peale. Üldjuhul see ajab poldi piisavalt kuumaks ja keerad siis lahti. Kui katkine koht nö sugavamal augus, siis on ka veel spets keevitus elektroodid olemas, millega saab nö poldile otsa keevitades seda katkist polti pikendada. Ja siis jätkad keevitades mutriga.
Sõidetud rattad:Riga-d erinevad,Turist T200 73`,Jawa`d erinevad ,Honda Varadero XL 1000 99`,Yamaha TDM 850 97`...
ML-Transport AS
Kiired kaubaveod Tallinn-Helsinki,Helsinki-Tallinn
Kaubavedu Scandinaavias ja Baltimaades.
Kasutaja avatar

Macintosh
Maagia ja nõidumine
Postitusi: 7346
Liitunud: 11 Mai 2011, 21:47
Asukoht: Tallinn
Tänanud: 1076 korda
Tänatud: 1052 korda
Kontakt:

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Macintosh »

Piipz kirjutas: 18 Apr 2024, 09:08
Aga kuidas mootoriploki küljest, mille sisse polt ära murdus ja mille sisse omakorda poldieemaldaja ära murdus, need asjad nüüd kätte saab. Sõber küsis :D :D
Ikka sõbrer, kuidas siis muidu. (togi)
🧢 👕 🏍 T-särgid, pusad, mütsid ja kingitused mootorratturile . 🚀🚀 🍀 VAATA LÄHEMALT
Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Porgandi poldile sappa murdmine on ilmselt muidugi suhtkoht kabelimats (ma ei saa aru, miks inimesed üldse loodavad midagi neist - ostke siis vähemalt Stokkerist mingi selline, mis peale vaadates pooleks ei murdu, kui niiväga on huvi), aga üldjoontes on tehnoloogia, mida olen edukalt rakendanud, selline:

1. Polt on augus kinni selle pärast, et sama rauahulk (moolides) võtab pärast roosteks muutumist rohkem ruumi kui terase kujul - hapnikumolekulid tulevad juurde, mis vähendab tihedust umbes kolmandiku võrra ning kuna teras eest ära ei lähe, on poldi ja augu vaheline hõõrdejõud oluliselt suurem. Kui seda probleemi mitte lahendada (või porgandi abil polti suuremaks pressides seda süvendada), siis on edu tõenäosus väike.
2. Tavaliselt on esimene liigutus üritada rooste keerme vahelt "välja pesta", kasutades näiteks MoS2 baasil õli. Kaubamärke on erinevaid, väidetavalt on osad paremad kui teised, aga ma olen võtnud lihtsalt selle purgi, mis poes esimesena näppu jääb. WD40 ja analoogid on rohkem enesepettus, nende korrektne kasutusala on ballistiliste rakettide pistikute konserveerimisel, mitte garaažis.
3. Nüüd järgmine liigutus on poldile kuidagi kuuma anda, sest punaseks aetuna teeb teras korraga kahte asja: muutub pehmeks, ehk siis deformatsioonid on jäävad ning paisub. Esmapilgul võib tunduda, et paisunud polt istub ju veel kõvemini kinni, mis ilmselt on mingil ajahetkel ka tõsi, aga kuna auk on palju massiivsema tüki sees, toimub nende kahe teguri koosmõjus see, et poldil pole kuhugi mujale paisuda kui otste suunas - piltlikult "voolab" materjal natuke august välja. Nüüd kui polt jälle jahtub, siis ta tõmbub kokku, aga enam tagasi ei voola - tulemuseks on natuke peenema läbimõõduga polt kui enne. Sellele protsessile on võimalik kaasa aidata, kui puurida poldi keskele auk - siis on võimalik voolata ka keskele ning efekt on suurem. Samas on see jälle risk, sest ka puuri ära murdmine ei muuda olukorda just paremaks.
4. Poldiotsast "kinni võtmiseks" on oluline kasutada ära kogu nähtav pind, ehk siis kui polt on murdunud augu serva juurest või sügavamalt, siis pole mõtet mutriga mängida, sinna sügavasse auku on raske keevitada. Parem on võtta seib, keevitada see poldiotsa külge, vajadusel tasaseks lihvida ning siis seibi külge keeramiseks mutter keevitada.
5. Välja keeramisel pole mõtet rakendada sujuvat jõudu, sest see hädapärane keevis on igal juhul nõrgim lüli. Targem on kasutada lööki, ma tavaliselt olen lihtsalt mutri peale pandud silmusvõtit haamriga koputanud, kuna sedasi on süsteemis lõtku kõige vähem ja tõenäosus, et polt hakkab enne liikuma kui keevis murdub, on kõige suurem. See on selline kõige rohkem mambo-jambo-tunnetuse teema, kui kõvasti koputada jne, ei oska täpset retsepti anda, aga tasub arvestada, et kasutada olevate löökide arv on piiratud, ütleme mingi 4-5 tk max, pärast seda läheb asi tõenäoliselt uuele ringile. Nagu ma kuskil eespool ütlesin, valmista end hästi ette ja make it count.
6. Kui polt juba liigub, siis ei ole üritus veel läbi, sest rooste kui selline ei ole kuhugi kadunud ja võib stiilis veerand või poole pöörde pärast poldi uuesti kinni puua. Ma tavaliselt olen jätkanud toksimist väiksema jõuga ning kui on näha, et haagib uuesti kinni, natuke tagasi kinni toksinud, siis jälle lahti, jne. MoS2 on ka endiselt sõber. Oluline on rooste keermes liikuma saada, siis ta lõpuks tasandub piisavalt ära või jahvatatakse peeneks vms, et polt välja tuleks.

Kuna mul gaasikeevitust või muid peenemaid kuumariistu pole, siis tavaliselt käivad punktid 3-4 koos, ehk siis seibi keevitamise käigus toimub ka kuumutamine, aga selguse mõttes kirjutasin nad eraldi lahti, sest olemuslikult toimub kaks eraldi protsessi ning näiteks välja ulatuva poldikontsu puhul ei pruugi 4. punkt vajalik olla.

Antt1
Postitusi: 75
Liitunud: 03 Aug 2022, 20:29
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 14 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Antt1 »

Kuigipalju sõltub sellest et kui sügaval polt ära murdunud on ja kui palju ekstraktori või "porgandi" või poldieemaldaja ots murdunud poldist välja ulatab.
Kui niipalju et millegagi kinni või ümber saab siis on mõnikord see murdunud tüügas kangutades lõpuks välja tulnud. Kui ei tule siis paremates poodides on mõõdu järgi saada sellised teemantpuurid mis on välimuselt nagu seest tühjad freesid. Sellega saab puurida nii et keskel olev murdunud puur või poldieemaldaja ei sega. Kui väga täpselt sihtida siis viimane lihv on keermelõikuriga samas avas keerme taastamine. Isegi tavalise puuriga on vahel mõistlik võtta poldist 1-2 millimeetri jagu peenem puur, kogu polt välja puurida ja need keermeniidi jäänused mingi orgiga välja koukida. Niimoodi puurimisel peaks mingit juhikut kasutama sest suvalise akutrelliga ja silma järgi tähendab et ilmtingimata läheb natuke viltu ja keermesse külje pealt sisse.

Kui mingi oluline keere lähebki tuksi siis on jällegi mõõdu järgi keermetaastajad müügil. Kui mitte niiväga oluline siis võib järgmisesse mõõtu ümber puurida.

Selle keevitamisega peaks arvestama et kui polti niimoodi ka kätte ei saa on pärast keevituse sisse puurimine paras peavalu, Kuigi üleüldiselt teostatav.
Neid ekstraktoreid või "porgandeid" kasutakse sellepärast et mitte alati ei ole polt igaveseks kinni roostetanud või oksüdeerunud. Päris tihti on nii, et polt töötab koormuse all ja venib niikaua pikemaks kuni lõpuks pooleks murdub. Siis pole allesjäänud jupp sugugi kõvasti kinni ja mõnikord aitab juba sellest kui meisli otsaga toksida et ta pöörlema saab. Või auk sisse puurida ja poldieemaldajaga keerata. Või puurida kohe vastupäeva-puuriga.
Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Jesper »

Nojah, põhimõtteliselt ma ei näe probleemi, miks punkti 4 juures ei võiks porgandit kasutada, aga ise pole proovinud ja need autopoe chinesiumist komplektid hoiaks igal 12-l juhul kümnest garaažist eemal. Aga fundamentaalselt, kui sa selle põhjusega ei tegele, miks polt augus nii kõvasti kinni oli, et ära murdus, on edu tõenäosus väike, sest eksootikasse laskumata on misiganes tööriista ristlõikepindala (ning sellest tulenevalt tugevus) väiksem kui algse poldi oma oli.
Viimati muutis Jesper, 20 Apr 2024, 22:12, muudetud 1 kord kokku.

Antt1
Postitusi: 75
Liitunud: 03 Aug 2022, 20:29
Tänanud: 2 korda
Tänatud: 14 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Antt1 »

Ilmtingimata ei pea misiganes tööriista tugevus poldist väiksem olema. Kui poldi otsal märgistust pole siis on tugevusklass kas 4.4 (noname motorollerid jms) või mõnikord ka 8.8. See ehk 8.8 ongi kõige levinum laiatarbepolt. 10.9 tugevus on pigem saksa preemium-markidel ja täitsa tavaliselt poldipoest saab ka 12.9 tugevust mida on juba üsna sant puurida. 4.4 poldi keerab kas nõrgem naisterahvas lõdva randmega pooleks. Õigemini hakatuseks kandid maha.

Muarust - kõigepealt tulles vaadata et miks polt pooleks läks. Kui prooviti lahti keerata, ei tulnud ja murdus ära siis on ilgelt kõvasti kinni /roostes/oksüdeerunud/liimitud vms. Kõigepealt määrimine ja kuumutamine on siis hea mõte sest need lõhuvad roostet ja osad poldiliimid lagunevad teatud temperatuurini kuumutamisel ära. (seepärast üldse, kui on liimitud polt, võiks juba enne keerama hakkamist kuumutada) "Porgandiga" pole mõtet sest nagunii on kõvasti kinni ja need tööriistad on haprad ja murduvad samuti ära. Pehmest terasest ei saa neid jälle teha sest siis ei lõikaks nad end ettepuuritud avasse sisse.

Kui poldipea on mingi kivi otsa minema sõidetud või lihtsalt ükskord vaatad et ossaraisk, polt ise ära murdunud siis ei pea see jupp seal ilmtingimata kõvasti kinni olema. Siis võib "porgandiga" proovida sest iseenesest tuleks ta vahel ka näpuga keerates välja aga ei saa ju küüsi taha.
Kasutaja avatar

Jesper
Postitusi: 2195
Liitunud: 12 Mär 2015, 07:03
Tänanud: 243 korda
Tänatud: 555 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Jesper »

See ei ole nüüd otseselt teemasse, aga sa teed oma arutelus korduvalt vea, mida ilmselt kõik koduskeppijad (sh mina) on mingil hetkel teinud ning teevad ka tulevikus - kõvadus (hardness), tugevus (ultimate tensile strength) ning jäikus (stiffness) on kolm erinevat, üksteisega võrdlemisi väheseotud parameetrit. Porgand või misiganes karastatud tööriist võib olla küll väga kõva ja jäik, aga tema tugevus ei erine oluliselt "tavalise" terasplönni omast.

Asjaolu, mis ülalmainitud inimgrupile (sh mina) antud teemas korralikult sumpsi väntab on see, et isegi "tavaline" 8.8 polt on õigesti valmistatuna üks kõige tugevamaid vidinaid tüüpilises garaažis. Mis on suurepärane, me ei pea reeglina muretsema õigesti dimensioneeritud poltide katkemise pärast nende tööasendis, aga ilgelt sakib sel juhul, kui see nii kinni on, et ära murdub :D
Kasutaja avatar

renx
Postitusi: 181
Liitunud: 25 Mai 2012, 19:48
Tsikkel: Husaberg
Asukoht: Pärnumaa
Tänanud: 28 korda
Tänatud: 15 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas renx »

Või kui oskad ilusti tsentrisse puurida, siis puuri ava. M6 jaoks siis 5mm. Võta keermestaja komplekt ning ongi puhas. Väljalaske kollektoril sai viimane kord kaks poldiava puhastatud. Üldiselt enamus olukordades on nii jagu saanud. Muidugi väga suur oht keeret vigastada selliselt, et polt kergelt lõtkub enne pingutamist, kuid siiani on need alumiinium keermed korda jäänud piisavalt, et poldi saab ära pingutada nagu peab.
XT600->XT660Z Tenere->KTM 690->Beta 250RR->Husaberg TE250->DR650->XT660R

joel
Postitusi: 1802
Liitunud: 06 Apr 2005, 18:52
Asukoht: Tartu
Tänanud: 7 korda
Tänatud: 110 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas joel »

Murdunud "porgandi" puhul ei aita ilmselt muu, kui keevitus või välja puurimine. "Porgand" oma tööpõhimõtte tõttu kiilub nii kõvasti kinni, et ilmselt torni või meisli ja haamriga seda välja keerama enam ei meelita. Välja puurimine pole ilmselt koduste vahenditega teostatav, kui sul just kodus frees- või treipinki ei juhtu olema. Vaba käega puurides pead tõeline virtuoos olema ja tõenäoliselt on selleks vaja nii pikka kogemust, et pole vaja foorumist nõu küsima tulla. Murdunud "porgand" on seal hetkel kõige kõvem tükk ja puur tahab minna igale poole mujale kui selle kõige kõvema tüki sisse. Seega puurides on vaja kas mingit rakist puuri suunamiseks, mis tsentreerib puuri (ja mille sisse on puur väga lihtne ära murda, kui puuri otse ei suuda hoida), või tuleb puurida puur- või freespingis, kuhu saab ploki korralikult kinnitada ja puuri murdunud progandi keskele tsentreerida ning millel on piisavalt jäik spindel, et puur ka tõepoolest tsentris püsib. "Porgand" võiks kõvaduselt olla midagi keermepuuri sarnast, nii et puurimiseks võiks sobida keermepuurieemaldi. Vt. näiteks CEDO '23-'24 kataloogi lk. 26 https://cedo247.ee/wp-content/uploads/2 ... 023-24.pdf). On ka olemas kroonpuurilaadseid keermepuurieemaldeid, millele ka varasemas postituses viidati, näiteks https://www.stokker.ee/keermepuuri-eema ... 0204-exact Sõltuvalt poldi ja "porgandi" suurusest ei pruugi sellise puhul olla piisavalt ruumi välja puurimiseks ilma plokki kahjustamata.
Joel
Kasutaja avatar

Hiid
Postitusi: 177
Liitunud: 17 Nov 2008, 19:34
Asukoht: Tallinn, Hiiu
Tänatud: 9 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

Poldi väljapuurimisel ei tasu ära unustada ka vasakukäelist puuri. Selle lõikejõud on õiget pidi, aitab keermel lahti tulla. Väga kõvasti ei maksa peale vajutada, peab andma ruumi poldile lahti tulemiseks. Ka puurpink peab vastupäeva oskama käia, paljudel puurmasinatel seda funktsiooni ei ole.

Porgandi olen korra ise ka pooleks keeranud, neid odavamaid ei tasu osta. See ajab nii vanduma ja siis kui see pooleks läheb, on puhta peetis. Siis aitab ainult keevitus või kõvasulamfrees. Porgandil on veel see häda et ta pressib poldi jämedamaks kui ava serv õhukeseks läheb ja see ei aita lahtitulemisele kuidagi kaasa. Vasakukäeline puur kuumutab keeret ja tal puudub keeret paisutav lõikejõu komponent.
Biker.ee. Mootorratturite kohkumispaik.

will111
Postitusi: 5263
Liitunud: 26 Veebr 2012, 02:54
Tänanud: 44 korda
Tänatud: 382 korda

Re: Kuidas rikutud kruvid lahti saada?

Lugemata postitus Postitas will111 »

lahendus on lihtne. keevitus. võib ju veel enne keevitamist anda gaasikeevitusega kuuma ka...kuigi minumeelest see üldjuhul pole vajalik.

oluline on see kuidas TÄPSELT see lahendus parasjagu rakendada. ja see omakorda sõltub, millised täpsed võimalusel hetkel parasjagu on. vahel saab selle "augu" ümber enne natuke töödelda näiteks. vahel on murdunud junn kõrgem, vahel kuskil sügaval sees. eks sellest kõigest oleneb, mida täpselt teha tuleb ja mismoodi.

igasugused välja puurimised ja mingid porgandid ma saadaks pikalt ilma igasuguse pikema jututa. mõttetu ajaraiskamine ja iseendale ajudesse panek. kui endal keevitust ei ole ja keevitada ei oska, siis tuleb otsida keegi, kellel on ja kes oskab. mitte, et see oleks 100% õnnestumise garantii, aga vähemalt on mingi võimalus õnnestuda.
olen selliseid polte kümmekond tükki vast välja "keevitanud". peast öeldes on õnnestumise protsent olnud vast kuskile seal 80-90% kandis.
Vasta

Liitu vestlusega

Vestluses osalemiseks pead sa olema motokommuuni liige

Avan konto

Pole veel liige? Pole probleemi, registreeru ja liitu.
Liikmena saad sa ise postitada ja vastata teisetel või tellida endale teavitusi vestluse edenemise kohta.
Kõik siin on tasuta ja võtab vaid minuti. Kohtusi sellega ei kaasne.

Registreeru

Logi sisse

Mine “Mootorratta remont, tehnika, elekter ...”